Weekend z historią. Lubański Friedrich Wilhelm Platz – Plac 3 Maja

Widok na plac przed barbakanem, na podstawie oryginalnej ryciny z 1805 roku. Po lewej karczma strzelecka.
Na ostatniej sesji Rady Miasta Lubań która odbyła się pod koniec marca br., radni przeznaczyli środki finansowe na projekt zagospodarowania terenu wokół obelisku na Placu 3 Maja. Przy tej okazji postanowiłem przypomnieć historię tego niezwykle ciekawego historycznie miejsca.
Sposób jego zagospodarowania w zasadzie od połowy XIII wieku do połowy XIX wieku był niezmienny. Przed Bramą Bracką i barbakanem znajdowała się fosa miejska, a za nią stary trakt drogowy Lubań – Zawidów.
Dzisiejszy obelisk stoi mniej więcej na przebiegu tzw. muru niskiego. W 1846 roku przebito w murze miejskim nową bramę przy ulicy Richtergasse (obecnie ul Spółdzielcza), bramę tą nazwano Bramą Żytawską. W 1852 roku wyburzono Bramę Bracką i barbakan, a fosę między obiema bramami zasypano. Na jej miejscu wykonano niewielki skwer zieleni.
Ulica od Bramy Brackiej w kierunku dzisiejszej ulicy Bankowej, dalej Armii Krajowej, nosiła nazwę Breite Gasse – Szeroka, w zasadzie aż do końca XIX wieku, gdy plac przemianowano na Friedrich Wilhelm Platz.
Na placu pomiędzy wspomnianymi bramami miejskimi odbywały się jarmarki, na których rzemieślnicy wystawiali swoje towary, tak iż plac ten zwano także potocznie Topfmarkt. Jak sama nazwa wskazuje, handlowano na nim przede wszystkim naczyniami, garnkami, przyborami niezbędnymi w każdej kuchni, można było także naostrzyć noże.

Monument Fryderyka Wilhelma I
W 1885 roku, na skraju placu stanął pomnik niemieckiego cesarza Fryderyka Wilhelma I. Pomimo nabrania bardziej oficjalnego, państwowego charakteru, na placu nadal odbywały się jarmarki.
W końcu XIX wieku, na skwerze, w pobliżu dzisiejszego obelisku, wybudowano piękną fontannę z rzeźbami koni morskich (hippokampy) oraz na szczycie półnagą nimfą wodną z parasolem, z którego spływała woda.

Fontanna w stylu antycznym z końca XIX wieku Friedrich Wilhelm Platz (początek XX w.)

Odznaka N.S.V. Ten sam symbol znajdował się na pomniku na obecnym Placu 3 Maja.
W latach 30. XX wieku fontannę zlikwidowano, a w miejscu tym niemiecka organizacja Nationalsozialistische Volkswohlfahrt (NSV)*, ustawiła rodzaj pomnika, słupa informacyjnego. NSV była w zasadzie przybudówką NSDAP, skupioną na opiece społecznej, ale wyłącznie dla wybranych grup niemieckiej ludności.
W 1945 roku, po ustanowieniu polskiego Lubania plac zyskał nową nazwę i stał się Placem Wolności. Poniemiecki słup oczywiście został wyburzony. Obok niego stanęła niewielka piekarnia-cukiernia. W zasadzie funkcjonowała do początków lat 60. XX wieku.

1954 rok. Widoczna na skwerze niewielka piekarenko-cukierenka.
Następnie miejsce to nazwano Placem 1 Maja, a 8 maja 1965 roku na odsłonięto bazaltowy pomnik z okazji XX-lecia powrotu Ziemi Lubańskiej do Macierzy. Od tej pory w tym miejscu odbywały się uroczystości państwowe, zwłaszcza z okazji 1 i 9 maja**. Pamiętam, że jako dziecko biegaliśmy z kolegami podczas świąt państwowych zbierając łuski, po salwach oddawanych z karabinów przez żołnierzy Łużyckiej Brygady WOP. Okolicznościowo na placu odbywały się również przysięgi wojskowe żołnierzy WOP.ba później ślubowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jednak po latach zrezygnowano z tego obyczaju*** (przypis redakcji).

1962 rok, jeszcze wolny plac przed wzniesieniem obelisku.

Plac urządzony na nowo z pomnikiem XX-lecia powrotu Ziemi Lubańskiej do Macierzy.
1 września 2003 roku tablicę wymieniono na inną, upamiętniając tym razem Poległych za Ojczyznę. Oczywiście skwer nie jest to prawnie tzw. Miejscem Pamięci Narodowej, gdyż nie znajdują się w tym miejscu szczątki poległych żołnierzy.
6 marca br. samorząd Województwa Dolnośląskiego przekazał Miastu Lubań nieodpłatnie działkę na której posadowiony Obelisk (przypis redakcji)
Ten krótki przegląd historii Placu 3 Maja, pokazuje, że już od 1885 roku, tak eksponowane i zaszczytne miejsce obok Wieży Brackiej stało się miejscem różnorodnych uroczystości państwowych, zarówno w niemieckim Lauban, jak i po wojnie w polskim Lubaniu. Zmieniały się systemy, wartości, ale każda władza doceniała dobrą lokację tego miejsca. Mi osobiście, dzisiejsza wersja Placu 3 Maja, pokrytego w większości asfaltem i betonem, pełna hałasu i spalin, najmniej odpowiada. No ale cóż, wygody cywilizacji nie są za darmo, coś się zyskuje, coś traci.
Przypisy:
*Narodowosocjalistyczne Stowarzyszenie Pomocy Społecznej
** W PRL tak jak w ZSRR, Dzień Zwycięstwa obchodzono 9 maja. Obecnie w Polsce obchodzi się ten dzień tak jak na Zachodzie, czyli w dniu 8 maja.
*** W grudniu 2023 r. przysięgę wojskową na Pl. 3 Maja zorganizowała Dolnośląska Brygada WOT (zdjęcie poniżej)

1949 rok. Skwer nie wyglądał zbyt estetycznie. Widoczne drogowskazy.

Skwer z widoczną fontanną. Przełom wieków.

Koniec lat 30. XX wieku. Fontannę zastąpił pomnik nazistowskiej organizacji N.S.V.

Na przełomie wieków plac wyglądał malowniczo. Po prawej pomnik cesarza Wilhelma.

Rok 1857, a więc tuż po wyburzeniu Bramy Brackiej i otwarciu nowej Bramy Żytawskiej

Plan rewitalizacji Starego Miasta z końca lat 80. XX wieku przewidywał wyłożenie ulicy Brackiej kostką kamienną aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką, wyeksponowanie innym kolorem kostki (np. czarną bazaltową) w podłożu przebiegu dawnego barbakanu. Całość ulicy Brackiej miała być wyłączona z ruchu (prócz dostaw towaru), uzyskując w ten sposób połączenie obszaru Parku Niepodległości z rejonem obelisku.

Topmarkt czyli targ garncarski na dzisiejszym Placu 3 Maja. 1935 rok. Niestety zdjęcie słabej jakości.

Przysięga wojskowa 16 Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – Plac 3 Maja w Lubaniu, 03.12.2026 r.

Plac 3 Maja 2025 r. – obchody 81 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Autor: Tomasz Bernacki

Tomasz Bernacki jest znanym lubańskim regionalistą i badaczem historii Lubania oraz Dolnego Śląska i Górnych Łużyc. Zawodowo pełni funkcję Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań.
Data publikacji 26.04.2026 r.

Komentarze
Weekend z historią. Lubański Friedrich Wilhelm Platz – Plac 3 Maja — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>