Lubań. OSS SG ma już 16 lat (WIDEO i GALERIA ZDJĘĆ)

24 października br. lubańscy pogranicznicy świętowali obchody 16. rocznicy utworzenia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło funkcjonariuszy, pracowników oraz zaproszonych gości, którzy wspólnie oddali hołd historii oraz dokonaniom jednostki, doceniając jej rolę w systemie szkoleniowym Straży Granicznej.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta, odprawiona w intencji funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka przez Dziekana seniora dekanatu lubańskiego, ks. ppłk SG rez. Mieczysława Jackowiaka oraz księdza kapelana mjr. SG Jarosława Nowaka. To duchowe wsparcie podkreśliło wagę tej chwili oraz zjednoczyło wszystkich uczestników we wspólnej refleksji i modlitwie.
Podczas oficjalnej części uroczystości Komendant OSS SG w Lubaniu płk SG Mariusz Ceckowski, podsumował dotychczasową działalność jednostki. Zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój Ośrodka, który nieustannie dostosowuje swoje możliwości szkoleniowe do rosnących wymagań i wyzwań stawianych przez współczesną służbę graniczną. Ośrodek bowiem stał się integralnym elementem struktury Straży Granicznej, pełniąc kluczową rolę dydaktyczną. Komendant podziękował kadrze za profesjonalizm, zaangażowanie i codzienną gotowość do działania oraz złożył gratulacje wyróżnionym funkcjonariuszom, życząc im dalszych sukcesów. Szczególne słowa uznania skierował również do gości obecnych na uroczystości, czego dowodem była ich życzliwość i wsparcie dla jednostki.
Wśród zaproszonych na uroczystość gości był m.in. Wicestarosta Lubański Konrad Rowiński, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie Ośrodka jako ośrodka dydaktycznego w strukturach Straży Granicznej. Wyraził podziękowania wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom za ich trud i odpowiedzialność, jak również za zaangażowanie we współpracę z lokalnym samorządem oraz wsparcie w realizacji licznych przedsięwzięć powiatu.
W trakcie uroczystej zbiórki wręczono odznaczenia i wyróżnienia, które były wyrazem uznania dla tych, którzy wyróżnili się szczególną służbą na rzecz Ośrodka. Pięć osób otrzymało Odznakę Pamiątkową za wybitne zasługi dla jednostki. Komendant płk SG Mariusz Ceckowski został uhonorowany medalem „Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki”, nadanym przez Biskupa Polowego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. bp. Wiesława Lechowicza, a wręczonym przez ks. mjr SG Jarosława Nowaka – kapelana Ośrodka. Ponadto dwie osoby otrzymały pamiątkowe grawertony za zaangażowanie, sumienność oraz inicjatywę w wykonywaniu obowiązków służbowych. Natomiast czterech funkcjonariuszy zostało odznaczonych Medalem Za Zasługi dla Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Szesnasta rocznica powstania Ośrodka była zatem nie tylko czasem celebrowania osiągnięć, lecz także momentem refleksji nad historią, wartością wspólnej pracy i odpowiedzialnością za przyszłość. Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu umacnia swoją pozycję jako kluczowe miejsce kształcenia i doskonalenia kadry Straży Granicznej, nieprzerwanie służąc bezpieczeństwu granic Polski i Unii Europejskiej.
Obejrzyj wideo:
Obejrzyj galerię zdjęć:

SP, zdjęcia: OSS SG w Lubaniu
Data publikacji 29.10.2025 r.

Serdeczne życzenia dla kadry Ośrodka składają harcerze Harcerskiej Służby Granicznej z Lubania i Platerówki oraz kadra i seniorzy Łużyckiego Hufca ZHP. Czuwaj hm. KRZYSZTOF ZACHAR.