Lubań. Oddział zakaźny w Szpitalu Powiatowym już działa
|
Dzięki pozyskanym z rządowych programów środkom finansowym, Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu oficjalnie uruchomiło już 40-osobowy oddział zakaźny w Szpitalu Powiatowym im. dr Lucjana Kopcia. Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że jest to potrzebna inwestycja. W ramach realizowanego zadania, placówka została wyposażona również w nowoczesny tomograf oraz cyfrowy aparat rentgenowski. Pierwszym etapem inwestycji realizowanej przez Powiat Lubański był zakup do lubańskiego szpitala nowego tomografu i przygotowanie pracowni. Koszt tej części projektu to niemal 2,8 mln złotych, a sam tomograf funkcjonuje już od kilku miesięcy. 8 maja prezes lubańskiego szpitala zaprosił samorządowców dwóch kadencji, by w ich obecności oficjalnie zakończyć drugi etap projektu i oddać do użytku przygotowywany od kilku miesięcy oddział zakaźny. Oddział może przyjąć jednorazowo 40 pacjentów i zapewnia bezpieczeństwo pracującemu tam personelowi. Koszt drugiej części projektu to prawie 4,8 mln złotych.
Inwestycje związane z modernizacją i doposażeniem szpitala zrealizowano dzięki otrzymanemu dofinansowaniu. W przypadku zakupu aparatu RTG wraz z montażem oraz pracami remontowymi dla NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu Sp. z o. o. nadrzędnym celem było zapobieganie COVID-19, a dofinansowany został z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (kwota 1.188.000,00 zł). Całkowita wartość zrealizowanej inwestycji 1.201.237,40 zł. Inwestycja ta została zakończona w 2021 roku. Zadanie Inwestycyjne pn. „Dostosowanie NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu Sp. z o.o. do niwelowania skutków pandemii COVID-19” w ramach którego zakupiono tomograf dofinansowane zostało zarówno z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (kwota: 3.882.360,00) jak i z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (kwota: 748,83.). Całkowita wartość zrealizowanej inwestycji 7.682.389,65 zł. Inwestycja została zakończona w 2024 roku. Otwarcia nowego oddziału dokonali były Starosta Lubański Walery Czarnecki wraz z nowo powołanym Starostą Lubańskim Zbigniewem Zjawinem, który podkreślił, że dalsze plany Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu obejmą uzupełnienie zasobów szpitala o rezonans magnetyczny. Źródło: Powiat Lubański Portal |


Niech nowy starosta zamiast malować ludziki na chodnikach pod szpitalem, skontroluje działalność kierownictwa apteki szpitalnej. Brak podstawowych elementów do obsługi pacjenta, kaczek, leków, ściągane jakieś podejrzane leki z etykietami po turecku, leki zamawiane przychodzą z opóźnieniem nawet 2 tygodni po wyjściu pacjenta ze szpitala, opóźnienia w płaceniu faktur powodują, że brak jest na co dzień jakiegokolwiek minimum do opieki nad pacjentem. Pielęgniarki wymyślają, wymieniają się między oddziałami „Ty dasz mi to a ja ci to”, ale chyba nie o to chodzi w opiece zdrowia?