Lubań i Löbau wzmacniają współpracę partnerską.

Grzegorz Wieczorek i Albrecht Gubsch w trakcie spotkania w Urzędzie Miejskim w Lubaniu
23 kwietnia br. Burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek gościł Nadburmistrza Löbau Albrechta Gubscha. Przedmiotem spotkania były kwestie dotyczące wspólnych projektów realizowanych w ramach programu Interreg Polska–Saksonia, w tym wspólne inicjatywy zgłoszone przez oba samorządy do Funduszu Małych Projektów.
To właśnie one mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju współpracy transgranicznej i integracji naszych społeczności miasta Lubań i miasta Löbau.
W trakcie spotkania obaj samorządowcy rozmawiali także dalszym zacieśnianiu współpracy pomiędzy naszymi miasta, oraz przyszłych wspólnych działaniach w obszarach kultury, edukacji i turystyki.
Wizyta miała również wymiar poznawczy, bowiem włodarze odwiedzili Punkt Informacji Turystycznej w Lubaniu oraz Muzeum Regionalne.
To kolejne ważne spotkanie, które umacnia partnerstwo i otwiera drzwi do dalszych wspólnych działań pomiędzy Lubaniem a Löbau.
Przypomnijmy. Löbau to stare górnołużyckie miasto, położone w Niemczech, w Powiecie Görlitz. W tamtejszym ratuszu w roku 1991 reaktywowano historyczny Związek Sześciu Miast Łużyckich, do którego włączono również dwa polskie miasta – Lubań i Zgorzelec.
SP
Data publikacji 27.04.2026 r.
