Lubań. WIOŚ wznowi monitorowanie zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście

Stacja monitoringu zanieczyszczeń powietrza (źródło foto: www.gov.pl)
W środę 15 maja w Lubaniu gościli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Jeleniej Górze, którzy wraz z naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań Tomaszem Bernackim zapoznali się z miejscami, gdzie mogłaby ponownie w naszym mieście stanąć Stacja Monitoringu Zanieczyszczeń Powietrza.
Proponowane lokalizacje to: ulica Łączna, zaplecze Szkoły Podstawowej nr 4, ulica Podwale w pobliżu siedziby straży pożarnej, teren przy placu Lompy, ulica Górna przy budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 3 i ulica Ludowa w pobliżu stadionu MOSiR ,bowiem WIOŚ ma konkretne wymagania, co do miejsca, gdzie miałaby zostać ustawiona stacja pomiaru zanieczyszczeń powietrza.
Stacja ma dawać wartość jak najbardziej uśrednioną dla całego miasta. Najlepsze są miejsca, gdzie jest część budynków zasilanych z PEC-u, część budynków wielorodzinnych i domków z własnymi źródłami ciepła – taki punkt, który obejmuje różne emitery i oczywiście, biorąc pod uwagę układ wiatrów, również centrum miasta – tłumaczy Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Tomasz Bernacki. – Biorąc pod uwagę powyższe, wstępnie najbardziej prawdopodobna jest lokalizacja przy miejskim stadionie. Jednak ostateczną decyzję podejmie Główny Inspektorat Środowiska w Warszawie – dodał naczelnik Bernacki.
Dzięki stacjom pomiaru poziomu zanieczyszczenia na danym terenie mieszkańcy mają możliwość dostosowania swojej aktywności do warunków na zewnątrz. Natomiast władze samorządowe mogą monitorować, czy działania, podejmowane w celu ograniczenia niskiej emisji, przynoszą oczekiwane skutki.
Stacja pomiaru jakości powietrza pojawi się w Lubaniu pod koniec 2024 roku lub na początku 2025 roku.
AM
Data publikacji 20.05.2024 r.
