Gmina Lubań. Obradowali gminni rajcy

28 listopada br. w sali narad Urzędu Gminy Lubań, odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Lubań. Najważniejszym punktem obrad, było podjęcie uchwały podnoszącej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jak się jednak okazuje, mimo podwyżki, Gmina Wiejska Lubań będzie miała najniższe stawki wśród gmin obsługiwanych przez ZGiUK Lubań.
Gminni rajcy tym razem procedowali aż 17 projektów uchwał, wśród których znalazły się m.in.uchwały: w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków, zagospodarowania przestrzennego Gminy Lubań obejmującego dz. nr 110/4 obręb Kościelniki Dolne i uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Lubań obejmującego dz. nr 110/4 obręb Kościelniki Dolne. Procedowanie obu uchwał wynika z planowanej w przyszłości budowy, na wskazanej działce, boiska sportowego typu Orlik oraz hali sportowej. Ponadto uchwalono ustanowienia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych oraz schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.
Podjęto również uchwałę w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowe warunki usług opiekuńczych częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat oraz tryb ich pobierania, uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty na terenie Gminy Lubań, oraz uchwałę w sprawie zmiany uchwały nr VI/34/2024 Rady Gminy Lubań z dnia 25 lipca 2024 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lubań.
Zgodnie z podjętą przez Radę Gminy Lubań uchwałą w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty na terenie Gminy Lubań, od 1 stycznia 2025 r. obowiązywać będzie nowa stawka za odpady komunalne dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Obecnie stawka wynosi 25 zł od osoby, po zmianie od nowego roku wynosić będzie 33 zł. W przypadku osób, które zadeklarowały, że posiadają kompostownik stawka wynosi obecnie 23 zł, a wynosić będzie 31 zł. Podwyżka wynika z wielu czynników.
– Utrzymywanie stawki za śmieci przez ostatnie lata na niskim poziomie spowodowało, że corocznie w budżecie Gminy brakowało środków na pokrycie wydatków związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W efekcie czego, Gmina Lubań co roku musiała dopłacać do systemu ze środków budżetu gminy. W samym 2024 r. dopłaty do systemu sięgną kwoty 500 tys. zł. Dodatkowo bardzo mocno wzrosły koszty odbioru śmieci i ich gospodarowania – informuje Wójt Gminy Lubań Aleksandra Chomicz.
Ważnym argumentem za podniesieniem opłat był też fakt, że przez ostatnie lata wzrosła ilość odpadów, jakie produkują mieszkańcy oraz osiągnięty, niski poziom ich segregacji odpadów.
Warto podkreślić, że sąsiednich gminach stawki za odbiór odpadów komunalnych systematycznie wzrastały. Poniżej dla porównania, prezentujemy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi selektywnie w sąsiednich samorządach:
️Gmina Miejska Lubań – 38 zł – od grudnia br., ️Gmina Gryfów Śląski – 38 zł., ️Gmina Siekierczyn – 38 zł od lipca br., Gmina Miejska️ Zawidów – 36 zł., Gmina Sulików – 42 zł od stycznia 2025 r., Gmina Zgorzelec -42 zł., ️Gmina Pieńsk – 44 zł. i ️Gmina Węgliniec 42 zł.
Porównanie wskazuje, że Gmina Lubań po podwyżce, będzie miała najniższe stawki za śmieci w naszym subregionie.
Kolejną sesję zaplanowano w drugiej połowie grudnia br.

SP, zdjęcia: Gmina Lubań
Data publikacji 05.12.2024 r.
