Uważajmy podczas upałów
Przez nasz region przechodzi fala upałów. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak wysokich temperatur, dlatego powinniśmy zadbać o siebie oraz otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Zastosowanie odpowiednich zachowań i zasad obrony organizmu przed upałami, pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.
1. PRZYSTOSOWANIE DOMU LUB MIESZKANIA
– utrzymywanie temperatury powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy;
– odsłanianie i otwieranie okien w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa;
– zamykanie oraz zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
– wyłączanie w miarę możliwości sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych;
2. UNIKANIE UPAŁU
– przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu;
– unikanie forsownego wysiłku fizycznego;
– unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;
– spędzanie w miarę możliwości 2-3 godzin w chłodnym miejscu (np. w klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej);
– stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem UV;
– nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę;
3. CHŁODZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU
– branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało;
– noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV;
– noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia;
– picie dużej ilości wody;
– unikanie spożywania napojów alkoholowych;
– spożywanie chłodnych, lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
– przechowywanie żywności, szczególnie łatwo psującej się, w warunkach chłodniczych;
– utrzymywanie higieny osobistej;
4. UDZIELANIE POMOCY
– jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne – odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy;
– przechowywanie leków w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu);
– w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej;
– do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe;
– podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy:
a) przenieść osobę w chłodniejsze miejsce,
b) ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów,
c) obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C.
d) nie należy podawać żadnych leków,
e) osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.
AP
