Uwag kilka o kolejnym LIS-sie
Okazuje się, „Lubań oddycha”. Jeszcze…, co oświadczam z nadzieją na przyszłość. Z otrzymanego nr 7 LIS-a dowiedziałem się, że nasze miasto to kraina mlekiem i miodem płynąca, co pewnie jest wyłączną zasługą Arkadiusza Słowińskiego. Treść tego pisma ulotnego jest popełniona na potrzeby jego kampanii wyborczej. Dlaczego tak twierdzę?
Z treści ulotki nie wynika, kto jest jej wydawcą. Kiedyś przynajmniej w LIS-ie pisano, że była wydawana staraniem Łużyckiego Centrum Rozwoju. Tym razem wydawców jednak można ustalić dzięki podziękowaniom „za 4 lata wspólnej pracy dla mieszkańców Lubania” przekazanym przez Arkadiusza Słowińskiego i Mariana Kwolika. Jeśli nie oni są wydawcami, to na pewno dobrze wiedzą, komu przekazywali te podziękowania do opublikowania. LIS to typowa ulotka wyborcza, która powinna być opatrzona nazwą komitetu wyborczego. Inne postępowanie pozostaje w sprzeczności z przepisami Kodeksu Wyborczego (art. 109). Powoduje też odpowiedzialność karną z art. 409 przywołanego kodeksu.
Treść LIS-a zawiera trzy notatki dotyczące finansów Lubania, za które odpowiadał w latach 2011-2014 Arkadiusz Słowiński. Uważam, że pozostawia je w złej kondycji, o czym już wielokrotnie pisałem. Zapisy opatrzone tytułem „Lata 2010 – 2014 w liczbach” to jawny dowód, że kandydat Arkadiusz Słowiński ubiegający się o reelekcję manipuluje opinią publiczną. To dowód na to, że lubi i potrafi korzystać z cudzej pracy i sukcesów. Każdy wiedzieć powinien, że środki pozyskiwane przez miejskie spółki są wyłączną zasługą ich prezesów i pracowników. Żonglowanie kwotą 37 000 000 zł, to delikatnie mówiąc, jest przejawem braku skromności, podstępnego wpływania na wyborców.
Arkadiusz Słowiński z dumą ogłasza, że łączna wartość projektów realizowanych w latach 2010 – 2014 z udziałem pozyskanych środków unijnych to kwota 52 000 000 zł.
• Po pierwsze… Rok 2010 był to czas, w którym on nie był burmistrzem. Włodarzenie rozpoczął w zasadzie w końcu grudnia 2010. Dzięki temu zabiegowi przypisuje sobie kwotę 11 000 000 zł, którą to we wspomnianym roku zainwestował Konrad Rowiński, a udział Arkadiusza Słowińskiego był w tym taki, że podpisał sprawozdania.
• Po drugie… Nie wiem, skąd wzięto kwotę 52 000 000 zł wykorzystanych przez Arkadiusza Słowińskiego. Ze sprawozdań RB-PDP składanych przez burmistrza wynika, że wydatki majątkowe miasta za rządów Arkadiusza Słowińskiego wynosiły :
– W 2011 roku – 4 022 514 zł
– W 2012 roku – 5 493 355 zł
– W 2013 roku – 8 414 090 zł
– W 2014 roku – 7 520 072 zł (do września)
RAZEM 25 450 031 zł, dodając kwotę 11 002 910 zł wydatków majątkowych z roku 2010 daje to łącznie kwotę 36 452 941 zł.
Do 52 000 000 zł Arkadiusza Słowińskiego brakuje 15 599 159 zł. Czyżby dopisał tą kwotę, aby jego sukces miał większy rozmiar?
W nr 7 LIS-a z troską o dalsze losy finansowe Lubania napisano : …”rozpoczęcie konkursów dofinansowania (przez Unie Europejską – dop. autora) wciąż się opóźnia”. Czemu służy to oburzenie, jeśli Burmistrz nie przygotował wniosków dla potrzeb nowego rozdania środków europejskich. Gdyby to uczynił, na pewno pisano by o tym w LIS-ie a ŁCR urządziłoby wielką wrzawę medialną.
„15 000 000 zł łączny koszt ponad 100 remontów przeprowadzonych we wspólnotach mieszkaniowych przy udziale miasta”. Prawdą jest, że wspólnoty mieszkaniowe wprost kwitną. Świadczą o tym nowe dachy, eleganckie elewacje ich budynków. Trzeba wiedzieć, że wspólnoty działają wyłącznie z woli swoich właścicieli lokali (w tym często ze skromnym udziałem miasta jako właściciel niesprzedanych lokali komunalnych). Z tego to powodu udział miasta w remontach budynków wspólnotowych wymuszany jest uchwałami wspólnot. Prawdą jest, że nie zawsze Miasto chce godzić się z uchwałami wspólnot, co wywołuje nieporozumienia, czasami nawet zakończone w sądzie. Nie sądzę, aby osiągnięcia wspólnot mieszkaniowych mogły stanowić środek przekonywania wyborców do osoby kandydata na urząd burmistrza miasta. Winny działać wręcz odwrotnie! Tym bardziej, że remonty są we Wspólnotach finansowane z kredytów komercyjnych, a gdyby miasto kontynuowało Lokalany Program Rewitalizacji, mogłyby otrzymać nawet 85% dofinansowania unijnego.
Nie przekonuje mnie również zapis : …”Rok 2014 upłynął pod znakiem inwestycji drogowych”. W poprzednich latach nakłady na drogi były mizerne, duże inwestycje drogowe przygotowane były za Konrada Rowińskiego, stąd mowa tylko o roku 2014, w którym remonty dróg miejskich wykonano ze środków pochodzących z kredytu bankowego – 4 300 000 zł. To ma być hit wyborczy roku 2014, który ma przełożyć się na ilość głosujących na Arkadiusza Słowińskiego. Na dodatek napisano: …”Już wiadomo, że w 2015 roku będą kolejne takie inwestycje np. ulica Starolubańska i Moniuszki”. Informuję mieszkańców Lubania (szczególnie wymienionych ulic), że LIS to „Sprytny LIS”. Takich inwestycji na pewno nie zobaczymy.. W przyszłorocznym budżecie na drogi burmistrz Słowiński przewiduje kwotę (aż!) 206 367 zł). W przeszłości w ten sam sposób budował basen, domy komunalne, parkingi itp.
Wobec powyższego LIS to sposób na omamianie wyborców! Czytelniku! Dobrze zastanów się zanim postawisz „X” w karcie do głosowania. Swój głos oddaj kandydatowi z dużym doświadczeniem samorządowym, bowiem tylko taki daje gwarancję dalszego rozwoju Lubania.


Ten Słowiński to jawny o… tyle czasu nas mamił swoim uśmieszkiem… źle zrobiłem 4 lata temu…
Ja też żałuję …
Panie Henryku, dziękuję za prawdę o LIS-ie. Ci polityczni hochsztaplerzy AS i MK, którzy podpisali się pod swoją laurka,na pewno zostaną odpowiednio/negatywnie potraktowani przez Wyborców. Przeze mnie też.
A informacje pisane pana Rogackiego to nie kampania wyborcza? 🙂
Trwa kampania, co widać. Pan Rogacki „jedzie” po panu Słowińskim, i dobrze, bo kadencja obecnego była kadencją straconą. Ilość błędów przewyższyła ilość osiągnięć. Tylko nie od dziś wiadomo, że pan Rogacki ma w tym osobisty interes, bo jak obwieścił kandydat Rowiński, Rogacki znów byłby jego zastępcą. Podobnie jak i pan Wydra. Stary, sprawdzony team „trzech tenorów”, któremu 4 lata temu wyborcy powiedzieli stanowcze nie, z czym team Rowińskiego do dziś się nie pogodził. A przecież chcemy aby stare nie wróciło! Przecież gdy Rogacki był u władzy, wcale w Lubaniu nie było ani lepiej ani inaczej. Lepiej niech zamilknie i nie będzie tubą swego pryncypała. Ma niezłe pieniądze, policyjna mundurówka leci, dorabia sobie całkiem całkiem… Teraz czepia się LIS-a. Kto jak kto ale team Rowińskiego powinien najpierw wskazać jakie i ile pieniędzy szło „na propagandę” za ich rządów. Inną niż „LIS’ia”. Jeśli miałabym wyliczać, to od lokalnej gazety poczynając, poprzez intratne zlecenia ogłoszeniowe w różnych mediach, internecie itd…
Wydaje mi się, że tam gdzie się dwóch bije – niech trzeci skorzysta! Wybierzmy nowego kandydata, który przyjdzie i posprząta, oczyści lubańską stajnię Augiasza i tchnie nowym powiewem. Czy taki jest? Z pewnością – świadomie nie podaję nazwiska. Ale każdy ma swój rozum i czyta, co pozostali kandydaci mają do zaoferowania, i każdy z nas prawo i zdolność wyboru. Zróbmy to. W przeciwnym razie zafundujemy sobie kolejną powtórkę z rozrywki, kiedy Lubań zabetonuje się w układzie „Rowiński-Słowiński”. A na taki beton zgody nie ma, przynajmniej z mojej strony.
Popieram Socjolożkę Słowiński i Rowiński to jak odgrzewany kotlet.
Nie spodziewam się nic dobrego po tych panach. Co ich tak ciągnie do tego stołka, może lepiej skierować ich na terapie uzależnień do Klubu Anonimowych Burmistrzów. Do tej pory nic dobrego nie wnieśli swoim postępowaniem, jedyne co im się udało to zrazić do siebie ludzi.
Trzeba Słowińskiego rozliczyć za tego LIS-a i kłamstwa w nim zamieszczone. I taki jegomość chce być burmistrzem, do czego jeszcze się posunie, co nam będzie wmawiał, jak manipulował?
Ależ zieje nienawiścią. już ten Pan był i niech nie wraca.
Czemu i dlaczego prowadzą te miasto tacy ludzie jak Arek i Pan? / Jak ktoś nie wie dla czego to chodzi o …
Panie Henryku, bardzo dziękuję za kolejny ważny artykuł o PRAWDZIE!
Raz jeszcze życzę Panu i całemu KWW Konrada Rowińskiego powodzenia w nadchodzących wyborach.
A tak na marginesie: dlaczego nikt nie rozliczy łamiących prawo z art. 109 Kodeksu Wyborczego?…