Świętojańska noc za nami
Za nami Noc Świętojańska – najkrótsza noc roku, zwana Nocą Kupały, Kupałą, Kupalnocką. Wieczorem 23 czerwca na ulicy Staszica nad Siekierką mieszkańcy Lubania przenieśli się w czasie, aby poznać, jakie tajemnice kryją w sobie słowiańskie walentynki.
Pierwotnie z okazji Sobótki szczególnie czczono ogień i wodę – dwa przeciwstawne sobie żywioły. Kupalnocka była też świętem miłości, płodności, Słońca i Księżyca.
W wyjątkową atmosferę tej nocy wprowadzili uczniowie Gimnazjum nr 3, którzy zaprezentowali dawne obrzędy: palenie ognia w pochodniach, skoki przez ognisko i tańce wokół niego, puszczanie wianków po wodzie. W trakcie tej szczególnej nocy szukano również kwiatu paproci, który wg wierzeń zakwita tylko jeden jedyny raz w roku. Nagrodą za znalezienie słynnego kwiatu był talon na kolację dla dwóch osób w Motelu Łużyckim. Trafił on do Anny i Jarosława z Lubania.
Dopełnieniem radosnej atmosfery było pieczenie kiełbasek przy ognisku, pokaz fireshow oraz dobra zabawa przy muzyce.
źródło: luban.pl




Impreza rewelacyjna! Młodzież jak i grono pedagogiczne gimnazjum nr 3 CZAPKA Z GŁOWY I WIELKI SZACUN. W okresie 1600 lat agresywnego chrześcijaństwa większość z nas zapomniała o wspaniałych tradycjach ludów zamieszkujących te tereny, jeszcze raz rewelacyjny pomysł. Ale nie ma tak dobrze, żeby nie znaleźć powodów do malkontenctwa. Takim powodem jest całkowicie nieadekwatnie dobrana muzyka puszczana po głównym przestawieniu i po występach ognistych ludzi. JAK K..WA MOŻNA PUSZCZAĆ ZAGRANICZNĄ CHAŁĘ MUZYCZNĄ PODCZAS IMPREZY PROMUJĄCEJ ZACHOWANIA STAROPOLSKIE – DEBILIZM CZY TYLKO NIEUWAGA. Na miejscu pani dyrektor podszedłbym do DJ i znokautowałbym go ciosam mawashi. Jest cała masa polskich artystów adekwatnych do takiej imprezki: Rodowicz, Grechuta, Krawczyk, Krajewski, Majewska, Bajor etc, itd. MYŚLEĆ TRZEBA – mawiał klasyk – A NIE KOMBINOWAĆ. Liczę, że w czasie DAR-u, problem ten nie powstanie a dzieci wraz z rodzicami bawić się będą wspaniale przy polskiej muzyce dla dzieci i rozrywkowej. Służę płytoteką.
Szanowny Panie dzieci wraz z rodzicami będą wspaniale się bawić przy muzyce jaką uważają za stosowną i jaką lubią bez narzucania jej z góry i wątpię aby skorzystali z Pana uwag proszę sobie darować te słowa o debilizmie .Pani Dyrektor jest osobą inteligentną i dobrze wychowaną i nie sądzę aby wysłuchała Pana uwag odnośnie co by Pan zrobił na jej miejscu z DJ.Zauważył Pan że w tym parku nie ma ławeczek bez oparć?
Panie IW. chowający się za nikiem Jeremi, prostota twojego mózgu zadziwia nawet mojego królika, któremu przeczytałem twój wpis. Czy ty nie rozumiesz (choć jako dziecięciu Stalina nie dziwota), że ja piszę o pryncypiach. Czy ty MATOLE nie rozumiesz że przez takie postawy jak twoja obecne zagrywki premiera mają umocowanie. Ja napisałem iż do pewnych konwencji tło musi być dopasowane. Jestem ciekaw czy na spotkaniu w kościele pozwoliłbyś śpiewać Międzynarodówkę, która bądź co bądź była hymnem uciśnionych ludzi pracy. Co do ławeczek, PRZYJACIELU WESOŁEGO DIABŁA, dałem sobie spokój bo wiem że tacy kretyni jak ty, z czystej złośliwości głosować będą przeciw, nie biorąc pod uwagę dobra ludzi starszych i schorowanych.
A między nami tchórzliwy IW.-JEREMI do dziś nie odpowiedziałeś mi na pytanie zadane na początku czerwca „…dlaczego festynu nie było w zeszłym roku, dlaczego nie odbywały się takie festyny w latach poprzednich. Czyżby potrzeby serca organizatorów były mniejsze, a może w ich sercach mniej było miłości do matek i dzieci. jeszcze raz pytam DLACZEGO AKURAT TERAZ A NIE WCZEŚNIEJ.”
PANIE MODERATORZE PROSZĘ O NIEWYMAZYWANIE NAZWISK W WPISIE, ZA EWENTUALNE POMYŁKI (co niemożliwe) ODPOWIADAM OSOBIŚCIE.
»
Musi Pan się zdecydować, albo po nazwisku, albo per „Matole” i „Kretynie”
Moderator
Panie Tomaszu pragnę jeszcze raz przypomnieć że ma Pan prawo do wyrażania swojej opinii co się Panu podoba a co nie i to jest zrozumiałe jest wolność słowa i wyrażania swoich myśli .Młodzież ma prawo wybierać sobie taką muzykę jaka im się podoba to jest ich decyzja i to trzeba uszanować nie sądzę aby była w przyszłości potrzeba konsultacji z Panem doboru muzyki czy korzystania z Pana płytoteki .Szokujące jest dla mnie zdanie napisane przez Pana co by pan zrobił z DJ na miejscu Pani Dyrektor .Co do słów które Pan pisze matoł kretyn debil itd.ja naprawdę nie czuję do Pana z tego powodu nienawiści żalu złości czy chęci odwetu doskonale wiem że nie mogę spodziewać się od Pana nic dobrego i dlatego pragnę Panu okazać przebaczenie zło zawsze dobrem zwyciężaj.
Kamień spadł mi z serca o złotouste dziecię Stalina. Twoje wybaczenie, najbardziej obłudny z radnych przynosi ukojenie mojej śmiertelnej duszy. ALE CIĄGLE,FAŁSZYWCU, OCZEKUJĘ ODPOWIEDZI NA PYTANIE : dlaczego festynu nie było w zeszłym roku,dlaczego nie odbywały się takie festyny w latach poprzednich. Czyżby potrzeby serca organizatorów były mniejsze, a może w ich sercach mniej było miłości do matek i dzieci. jeszcze raz pytam DLACZEGO AKURAT TERAZ A NIE WCZEŚNIEJ.