Święto Górnych Łużyc
21 sierpnia obchodziliśmy Dzień Górnych Łużyc. Tego dnia na obszarze niemieckich Górnych Łużyc oraz w Lubaniu zostały wywieszone niebiesko-żółte flagi.
Rok temu partnerskie miasto Lubania -` Koenigsbrück ofiarując nam flagę zaprosiło nas do wspólnego świętowania. W tym roku w Lubaniu – polskiej bramie Górnych Łużyc, flaga zawisła po raz drugi na Wieży Brackiej, która pamięta jeszcze czasy Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast. Związek został utworzony w 1346 roku przez 6 miast, w celu wzajemnej pomocy ekonomiczno-politycznej. W jego skład weszły Bautzen, Zgorzelec, Kamenz, Lubań, Loebau i Zittau. Na przestrzeni wieków zmienił się charakter związku i obecnie nawiązuje on do współpracy promocyjnej miast członkowskich.
Autor: ŁCR
