Święta tuż, tuż. Policja radzi
Zbliżają się Święta Wielkanocne, aby były dla nas wszystkich spokojne i bezpieczne warto pamiętać o kilku zasadach, bowiem musimy wiedzieć że taki okres, to czas żniw dla wszelkiej maści przestępców, zwłaszcza oszustów i złodziei.
Podczas przedświątecznych zakupów pamiętajmy:
Wybierając się na zakupy nie bierzmy ze sobą dużej ilości pieniędzy w gotówce. Korzystając z bankomatów wybieramy urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Podczas wybierania pieniędzy w bankomacie miejmy na uwadze torebkę, portfel z którego wyjmujemy kartę bankomatową. Zaabsorbowani korzystaniem z bankomatu możemy paść ofiarą kradzieży kieszonkowej. Torebkę, którą bierzemy na zakupy miejmy stale na widoku i nie pozostawiajmy jej otwartej, ponieważ w miejscach zatłoczonych typu targowiska, to łatwy łup dla złodziei.
Parkując samochód przed marketami pamiętamy o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Pamiętajmy, aby nie zostawiać samochodzie, w widocznym miejscu, cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Nie korzystajmy z „tanich” ofert sprzedaży wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego poza sklepem, które mogą okazać się nie najlepszej jakości, a bez gwarancji trudno będzie nam zwrócić czy reklamować tego typu towar. Taki „okazyjny” zakup może też narazić nas na odpowiedzialność karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa, w przypadku gdy towar pochodził z kradzieży.
Bezpieczeństwo podczas podróży
Wyjeżdżając w podróż np. pociągiem wstrzymujmy się od przyjmowania poczęstunków od współpasażerów. Zachowajmy ostrożność w kontakcie z osobami przygodnie poznanymi. Wychodząc z przedziału zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. Jeżeli zaobserwujemy jakąkolwiek „podejrzaną” sytuację niezwłocznie należy powiadomić obsługę pociągu.
Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy, aby sprawdzić przed podróżą stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój w miarę możliwości nie wybierajmy miejsc odludnych. Wysiadając z samochodu zabierzmy ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, tj. torebki i dokumenty. Pamiętajmy o zamknięciu auta i uruchomieniu urządzenia alarmowego.
W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą „na stłuczkę” lub „na wypadek” – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta, to pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.
Podróżujmy bezpiecznie i pamiętajmy, że nietrzeźwy kierowca odpowiada karnie, a przede wszystkimi stwarza ogromne zagrożenie dla wszystkich poruszających się po drodze!
Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie
Nie opowiadajmy wszystkim wkoło, że planujemy dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiajmy wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”. Klucze do mieszkania przekażmy rodzinie lub zaufanemu sąsiadowi. Niech osoba taka zbiera ulotki reklamowe spod naszych drzwi i pojawi się od czasu do czasu w mieszkaniu, zapali światło, włączy na chwilę telewizor czy radio. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Warto zrobić sobie spis i zdjęcia takich wartościowych przedmiotów. Przed wyjazdem zamknijmy zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.
Bezpieczna zabawa na Śmigus Dyngus
„Lany poniedziałek”, to tradycja, która powinna być pielęgnowana z taktem i umiarem. Apelujemy do rodziców, aby porozmawiali o tym ze swoimi dziećmi. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie np. zniszczona odzież. „Polewanie” nie powinno odbywać się na ulicach – gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
nadkom. Dagmara Hołod
