Rowerem przez Gminę Olszyna
Samorząd Gminy Olszyna przystąpił do projektu pn „Rowerem wokół Gór Izerskich”, w ramach którego wybuduje ponad 20 km ścieżkę rowerową, wytyczoną wzdłuż największych atrakcji turystycznych gminy czyli m.in Jeziora Złotnickiego, okolic odrestaurowanego Zamku Rajsko czy rzeki Kwisy.
To niezwykle dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy uprawiają turystykę rowerową. Projekt „Rowerem wokół Gór Izerskich” realizowany będzie przez gminę Olszyna w partnerstwie z Euroregionem „Nysa” oraz z innymi gminami wchodzącymi w jego skład, a także partnerem czeskim.
–W naszej gminie szlak rowerowy wiódł będzie od granicy z gminą Gryfów Śl. nad Zalewem Złotnickim przez Karłowice, Zapustę, okolice Zamku Rajsko, Bożkowice, Grodnicę, Olszynę i Olszynę Dolną w kierunku Jałowca w Gminie Wiejskiej Lubań. Szacowany budżet tego przedsięwzięcia po stronie Gminy Olszyna to kwota aż 2.800.000 zł, ale minimalny wkład własny jako partnera wynosić będzie 15 proc., a więc 420.000 zł. – wyjaśnia Burmistrz Olszyny Leszek Leśko.
Realizacja całego projektu zaplanowana jest na 36 miesięcy. Celem projektu będzie wytyczenie, oznakowanie i budowa szlaku rowerowego wzdłuż Gór Izerskich, łączącego Polskę i Czechy. W ramach zadania wykonane zostaną nowe nawierzchnie asfaltowe na wytyczonej trasie rowerowej, budowa miejsc odpoczynku cyklistów, toalet, tablic informacyjnych oraz stojaków na rowery.
Wszyscy zgodnie potwierdzają, że przedsięwzięcie to jest znakomitym sposobem na rozwój turystyki w naszym regionie oraz promocji aktywnego odpoczynku. O szczegółach projektu będziemy na pewno jeszcze informowali.
Autor: Artur Grabowski www.olszyna.pl


To jak to jest w końcu z tymi Złotnikami? To jezioro, zalew a może staw czy sadzawka? Proszę zapamiętać na przyszłość, że poprawna nazwa to ZBIORNIK Złotnicki, to samo dotyczy ZBIORNIKA Leśniańskiego!