Jubileusz olszyńskiej „Jedynki”
Październik 1945 roku… Po koszmarze wojny Polacy powoli przyzwyczajali się do życia w pokoju. Trwała powojenna wędrówka ludów. Ci, którzy przyjechali do Olszyny, by zasiedlać opuszczone domostwa, zaczęli myśleć o stabilizacji, czego rezultatem było m.in. otwarcie szkoły powszechnej.
Pierwsi uczniowie w ławkach szkolnych zasiedli już 16 października. W początkowym okresie szkoła to zaledwie dwie izby lekcyjne, w których uczyły się cztery oddziały po 12 uczniów w każdym. W grudniu liczba uczących się wzrosła do 72, a pod koniec roku szkolnego do 105. Rozpiętość wiekowa uczniów jednej klasy dość znaczna. Uczniowie to w większości dzieci pierwszych osadników z terenów Kresów Wschodnich oraz centralnej Polski, a także z województwa poznańskiego i kieleckiego. W szkole brakowało ławek, podręczników, zeszytów i pomocy naukowych. Doskwierał brak wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.
Rok 2016… Dzisiaj szkoła mieści się w budynku po dawnym Gimnazjum Przemysłu Drzewnego przy ulicy Świerczewskiego 20, przeniesiona tu w 1954 roku. Nowocześnie zarządzana przez dyrektor Grażynę Petruch, z bardzo dobrze wykształconą i kreatywną kadrą pedagogiczną. Uczniowie uczą się w bezpiecznych i przyjaznych warunkach, w dobrze wyposażonych salach lekcyjnych. Dysponują biblioteką, pracownią przyrodniczą, pracownią komputerową, świetlicą, salą gimnastyczną, placem zabaw oraz kompleksem boisk „Orlik 2012”. Jest to Szkoła Podstawowa nr 1 w Olszynie, położona w oddaleniu od centrum miasta, w parku z pomnikiem przyrody – 120-letnim bukiem czerwonym „Henrykiem”.
Przez kilka dziesięcioleci zmieniało się w niej wszystko – nauczyciele, kierownictwo, uczniowie, nawet budynki. Niezmienna jednak pozostała pamięć o ludziach, którzy tę szkołę tworzyli. Dziś, gdy obchodzimy piękny jubileusz 70-lecia, pragniemy spotkać się ze wszystkimi. Tymi, dla których była tylko epizodem w życiu i tymi, dla których była całym życiem. Mamy nadzieję, że przy okazji tak wyjątkowego święta uda nam się zobaczyć, mimo że los niejednokrotnie rozrzucił nas po świecie.
Na obchody 70-lecia, które odbędą się w sobotę 11 czerwca 2016 roku, zapraszamy wszystkich: jej absolwentów – tych sprzed lat i tych całkiem młodych, nauczycieli – byłych i obecnych, katechetów, rodziców, uczniów…
Chcielibyśmy, aby nasze spotkanie było okazją do odnowienia dawnych przyjaźni, wspomnień, ale i snucia planów na przyszłość. Bo przecież wiele jeszcze przed nami, 16 października 2015 roku skończyliśmy dopiero 70 lat…
Autor:Magdalena Zielińska
