Będzie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Siekierczyn
W tym miesiącu Gmina Siekierczyn przystąpiła do opracowania „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Siekierczyn”, czyli utworzenia bazy danych do oceny gospodarki energią oraz inwentaryzacji źródeł niskiej emisji.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) jest dokumentem strategicznym, opisującym kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno – energetycznego tj. redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększania udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza, a także zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii – producentów, dostawców i odbiorców.
– Celem wdrażania PGN jest poprawa stanu środowiska i jakości życia mieszkańców Gminy Siekierczyn poprzez kontynuację rozpoczętych w latach poprzednich i kontynuowanych działań w zakresie zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych, wymianę kotłów na ekologiczne, termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizacji i rozbudowy sieci drogowej, zmniejszenia energochłonności oświetlenia ulicznego oraz innych dziedzin funkcjonowania Gminy – mówi Wójt Gminy Siekierczyn Janusz Niekrasz
Aby jak najlepiej rozpoznać i zdiagnozować potrzeby i możliwości Gminy w zakresie modernizacji źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków, przeprowadzona zostanie inwentaryzacja źródeł ciepła przez upoważnionych przez Wójta Gminy Siekierczyn, pracowników firmy EKO-TEAM ze Zgorzelca, którzy będą w poszczególnych gospodarstwach domowych we wszystkich miejscowościach Gminy.
– Wypełnienie ankiety nie jest żadnym wiążącym zobowiązaniem ze strony mieszkańców, natomiast stanowi ważną informację dla Gminy o ilości emisji CO2, zużyciu energii oraz jej produkcji. Pozyskanie tych informacji mieszkańców przyczyni się do stworzenia kompletnego i rzetelnego opracowania końcowego – podkreśla Wójt Niekrasz.
Jak zaznacza samorządowiec dobrze opracowany PGN pozwoli podnieść szanse Gminy Siekierczyn oraz jej Mieszkańców na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych i Unii Europejskiej, w ty, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Wójt prosi wszystkich mieszkańców Gminy o współpracę przy opracowywaniu dokumentu.
Wszelkie informacje dotyczące PGN, wraz ze wzorem ankiet są udostępnione do pobrania na stronie internetowej Urzędu Gminy Siekierczyn www.siekierczyn.pl. Dodatkowych informacji udzielają również wykonawcy dokumentu EKO – TEAM kontakt: Sebastian Kulikowski tel. 0691 015 026, fax. 75 613 81 34, e-mail: ekoteam.kulikowski@gmail.com
Autor: SP

