Jest nowa ścieżka rowerowa z Polski do Czech

Wszelkie prace związane z projektem „Witka-Smeda” na Ostróżnie zakończyły się oficjalnymi odbiorami. W ramach projektu miasto Zawidów, jako jeden z partnerów unijnego przedsięwzięcia, przebudował drogę i stworzył ścieżkę rekreacyjną dla pieszych i cyklistów. Przy ścieżce zamontowano także miejsce odpoczynku i elementy małej infrastruktury. Ścieżkę oznaczono także zgodnie z wymogami projektu.Inwestycja kosztowała 229.510,66 zł z czego 85 procent kwoty dofinansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Przypomnijmy, że zawidowski ciąg pieszo-rowerowy docelowo (powstanie do wiosny 2020 r.) będzie pętlą i prowadził będzie do czeskiej gminy Černousy, jednego z partnerów w projekcie i z powrotem, a jego długość to ponad 30 km.
Ścieżka w Zawidowie i Černousach, to odcinki jednej dużej trasy rowerowej zbudowanej na kształt pętli i prowadzącej wzdłuż zbiornika Witka w Niedowie.
Do marca 2020 roku, ma powstać, poza trasą turystyczną (pętlą), punkt widokowy, molo i mnóstwo innych atrakcji, które pozwolą mieszkańcom przygranicznych gmin czerpać radość z aktywnej rekreacji. W realizację projektu zaangażowane są 4 samorządy: Gmina Wiejska Zgorzelec – partner wiodący w projekcie, Gmina Miejska Zawidów, Gmina Wiejska Sulików i czeska gmina Černousy.
Autor: AM
