Dzień Otwarty w OSS SG w Lubaniu
Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu po raz kolejny otworzył swoje bramy dla dzieci i młodzieży. Dla wielu osób była to niepowtarzalna okazja, aby wejść na teren kompleksu koszarowego i zobaczyć jak wygląda sprzęt specjalistyczny wykorzystywany przez dolnośląskie służby mundurowe.
Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się pojazdy 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, a także Państwowej Straży Pożarnej z Lubania. Pokaz sprzętu Policji, Stowarzyszenia Chemików Wojskowych, Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS Commando, jak i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (Grupa Karkonoska) budził wiele emocji. Służba Celna z Wrocławia zaprezentowała przedmioty zabezpieczone podczas kontroli celnej.
Zgromadzeni na terenie jednostki goście z chęcią przymierzali hełmy, kamizelki, a także próbowali swoich sił w strzelaniu do celu. Zarówno przedszkolaki, jak i nieco starsza młodzież szkolna z zainteresowaniem oglądała prezentowaną broń.
Po wizycie w Ośrodku buzie dzieci nieco się zmieniły, na niektórych świeciły słoneczka, rozkwitały kwiatki, latały motylki, jeszcze inne pomalowane były w barwy naszego kraju lub przybrały barwy wojenne.
Instruktorzy z Zakładu Ogólnozawodowego udzielali porad dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej, pomagali wchodzić się na ściankę wspinaczkową, jak również pokonywali wyznaczone trasy na quadach.
W tym dniu nie zabrakło również pokazów psów służbowych. W punkcie kynologicznym można było dowiedzieć się jak karmi i pielęgnuje się psy.
Nowością była prezentacja symulatora dachowania. Kolejną atrakcją było zwiedzanie samolotu, gdzie nasi mali goście siadali za sterami.
Punktem kulminacyjnym był dynamiczny pokaz działania funkcjonariuszy z Zakładu Służby Granicznej oraz słuchaczy szkolenia podstawowego i podoficerskiego. Szybka i głośna akcja zakończyła się zatrzymaniem niebezpiecznych sprawców przestępstwa. Nad całością imprezy czuwały nasze maskotki, z którymi przedszkolaki i młodzież szkolna mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
kpt. SG Beata Czarniecka – Serafin
Galeria zdjęć:



























