Leon XIV – nowy Ojciec Święty

Papież Leon XIV
Kardynał Robert Prevost ze Stanów Zjednoczonych został nowym Papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Jest uważany za duchownego tzw. środka.
W czwartek 8 maja 2025 r. tuż po godzinie 18:00 zobaczyliśmy biały dym, co oznaczało że zgromadzenia kardynałów wybrało nowego zwierzchnika Kościoła Katolickiego i Biskupa Rzymu.
Papież Leon XIV – Robert Prevost urodził się w 1955 roku w Chicago. Jest augustianinem i profesorem prawa kanonicznego. Od 2023 roku jest prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był m.in. prefektem w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 2001–2013 pełnił funkcję przełożonego generalnego augustianów. Sakrę biskupią przyjął w 2014 roku. 30 stycznia 2023 roku papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. 9 lipca Robert Prevost został przez papieża Franciszka wyniesiony do godności kardynała diakona, a 6 lutego 2025 do godności kardynała biskupa.
SP
Data publikacji 08.04.2025 r.
