2015 dobrym rokiem dla Olszyny (WIDEO i FOTOGALERIA)
Wiele odbudowanych dróg, chodników i mostów, nowy ośrodek kultury i boisko wielofunkcyjne, zakończony kolejny etap kanalizacji gminy czy zrewitalizowany park w Olszynie, to tylko niektóre z inwestycji, jakie w ubiegłym roku za kwotę blisko 7 mln zł zrealizował samorząd Miasta i Gminy Olszyna.
Dzięki ogromnym przedsięwzięciom inwestycyjnym, w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w roku 2015, w kategorii „Wydatki inwestycyjne na infrastrukturę techniczną”, Olszyna znalazła się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce, w których zadania infrastrukturalne są realizowane z takim rozmachem.
W roku 2015, samorząd Olszyny dzięki pozyskanym środkom popowodziowym z promes Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w kwocie 4,5 mln zł, odbudował wiele kilometrów dróg, a kolejne 750 tysięcy przeznaczył na remont dwóch ważnych dla mieszkańców mostów.
W minionym roku rozbudowano również sieć kanalizacji sanitarnej przy ul. Legnickiej, Szkolnej oraz Mickiewicza w Olszynie. Łącznie skanalizowano już 85 proc. miasta, a na terenie całej gminy do kanalizacji ma dostęp ok 80 procent mieszkańców.
W ubiegłym roku samorząd Olszyny przekazał do użytku mieszkańców, nowy Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Wolności. Mieści się on w dawnym budynku byłego Domu Kultury OFM. W nowej siedzibie GOK, mieści się także Miejska Biblioteka Publiczna oraz sala widowiskowa na kilkaset osób. Remont i adaptacja placówki kosztowały blisko 1,8 mln zł, z czego 286 tys zł gmina pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.W przyszłości, w tym rejonie powstanie również nowy komisariat policji oraz komenda straży miejskiej jak również nowa siedziba ośrodek zdrowia .
W ramach inwestycji popowodziowych, zrewitalizowała historyczny park w mieście, zaadoptowała i wyremontowała były budynek warsztatowy OFM na halę targową i przebudowała plac oraz obelisk na ul. Legnickiej.
Ponadto, na terenie stadionu gminnego w Olszynie, powstało boisko wielofunkcyjne, które jest pierwszym elementem przebudowy całego kompleksu sportowo rekreacyjnego w mieście. Niedługo ma zostać zmodernizowana też płyta boiska, a kibice usiądą na nowych

Nowy GOK z biblioteką i salą widowiskową przy ul. Wolności, to jedno z wielu zadań zrealizowanych z myślą o mieszkańcach gminy
trybunach. Przewidziano również budowę zaplecza socjalnego (budynku), dla działających w Olszynie klubów. W ramach zadania powstanie 400-metrowa bieżnia. Projekt, którego realizacja będzie łącznie kosztowała 3 mln zł, jest realizowany w ramach finansowej pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Sportu. Do inwestycji dołoży się samorząd Olszyny, który na cel przeznaczy 700 tys zł.
W 2015 roku, dbając o bezpieczeństwo swoich mieszkańców, samorząd sfinansował także zakup trzeciego już samochodu dla funkcjonariuszy z komisariatu policji w Olszynie.
W roku bieżącym olszyńscy samorządowcy, zamierzają nadal kontynuować odbudowę Gminy
po powodziach z lat 2010 – 2013 oraz realizować zamierzone wcześniej zadania publiczne, w tym między innymi dalsze etapy odbudowy dróg, przeprowadzić kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego na nowoczesne latarnie LED, modernizować stadion, pozyskać fundusze na realizację budowy profesjonalnej ścieżki rowerowej, która, podobnie jak odbudowany i oddany w zeszłym roku Zamek Rajsko w Zapuście nad Jeziorem Złotnickim, będzie miała na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gminy. Burmistrz Leszek Leśko i radni zapowiadają również kilka innych, małych ale również ważnych inwestycji, których celem będzie dalsza poprawa warunków życia mieszkańców.
Warto również podkreślić że w ubiegłym roku w Olszynie odbył się międzynarodowy, 24 – godzinny rajd samochodowy GORM 2015 w którym wzięło udział kilkuset zawodników z Europy i kilka tysięcy fanów tego ekstremalnego sportu. Współorganizatorem imprezy było Miasto i Gmina Olszyna.
O zadaniach jakie samorząd olszyny realizował w roku ubiegłym, oraz o tym co zamierza zrealizować w roku bieżącym, w wywiadzie filmowym który przygotował zespół PL, opowiada Burmistrz Olszyny Leszek Leśko:
Pełna galeria zdjęć z przeprowadzonych inwestycji na terenie Miasta i Gminy Olszyna:
Autor: Sławomir Piguła












































