W Lubaniu absolutorium dla burmistrza, bez burmistrza
Kilkoro radnych wstrzymało się od głosu, a jeden w ogóle nie przyszedł na sesję Rady Miejskiej Lubań, podczas której radni głosowali nad udzieleniem absolutorium Burmistrzowi Miasta Lubań. Arkadiusz Słowiński nie wziął udziału w najważniejszym dla siebie posiedzeniu.
Sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2016 przez Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego, odczytał jego zastępca Mariusz Tomiczek, bowiem Arkadiusz Słowiński na sesji się nie pojawił. Oficjalnie wyjechał w sprawach służbowych.
Radni nie mieli wielu zastrzeżeń do wykonania budżetu. Najpoważniejszym, było pytanie radnego opozycji Henryka Rogackiego, który zwrócił uwagę na niskie wykonanie wydatków, bo jedynie w 68,58%.
-Moim zdaniem to nie jest powód do radości, bowiem wydatki majątkowe to inwestycje i to one decydują czy miasto się rozwija – mówił w imieniu opozycji podczas swojego wystąpienia radny Rogacki. – Nie przyszedłem tu dzisiaj żeby mówić, że nic dobrego w mieście nie zrobiliśmy. Wskazuję jedynie taką niekorzystną sytuację, polegającą na tym, że budżet sobie, a plan sobie – zaznaczył radny– Wskazuje to na brak analiz, a może nawet błędów na etapie planowania inwestycji, ogłaszania przetargów itp.
Wątpliwości próbował rozwiać Wiceburmistrz Lubania Mariusz Tomiczek.
-Dziękuję za słowa krytyki. Jest to przywilejem każdego z Państwa – odpowiadał radnemu Rogackiemu wiceburmistrz Lubania Mariusz Tomiczek. – Mamy świadomość, że realizacja budżetu w roku 2016 nie przebiegała tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jako osoba zarządzająca miastem znam kulisy działań związanych z wykonaniem inwestycji. Chociażby ostatni przykład przesunięcia prac związanych z parkingiem na ul. Piramowicza. Prosty powód jest taki, że przy zaplanowanym do realizacji zadaniu na wykonanie dokumentacji na dwa przetargi nie zgłosił się nikt. Oczywiście można powiedzieć, że to nasza wina, bo nie przewidzieliśmy, że projektanci się nie zgłoszą. Planowanie i realizacja inwestycji to proces. Nie jest tak, że się zaplanuje i zrealizuje a wszystko przebiegać będzie bez komplikacji – kontynuował M.Tomiczek. –Dziękujemy za słowa krytyki, będziemy starali się poprawiać proces inwestycyjny, zwłaszcza na etapie szacowania średnich kosztów. Niestety nie mamy wpływu na to, jakie oferty spłyną na etapie wykonawstwa projektowego czy wykonawstwa przedmiotowego zadania – wyjaśniał samorządowiec. – Dzisiaj najpoważniejszym problemem firm nie jest brak zamówień, tylko brak ludzi – dodał wiceburmistrz na koniec swojej wypowiedzi.
Ostatecznie po krótkiej dyskusji Przewodniczący Rady Jan Hofbauer zarządził głosowanie. Jego wynik to 16 głosów za udzieleniem absolutorium i 4 wstrzymujące się, Jeden z rajców na głosowanie w ogóle nie przyszedł.
Niesmak wśród niektórych radnych wzbudziła nieobecność osoby najbardziej zainteresowanej głosowaniem, czyli Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego. Przez całe posiedzenie samorządowca reprezentował jego wice, czyli Mariusz Tomiczek.
-Burmistrz Słowiński podobno pilnie musiał wyjechać w sprawach służbowych. To my się wobec tego pytamy – cóż jest bardziej pilnego, od jednej z dwóch najważniejszych sesji w roku? Co innego gdyby zachorował, ale jakiś wyjazd? Uważamy to za co najmniej bardzo niepoważne zachowanie ze strony Arkadiusza Słowińskiego, by nie powiedzieć lekceważenie całej Wysokiej Rady – mówili nam opozycyjni radni po zakończeniu sesji.
Absolutorium z wykonania budżetu i głosowanie nad przyjęciem budżetu (odbywa się w grudniu każdego roku), to dwa najważniejsze głosowania w radach samorządu terytorialnego.
Autor: PA
