HomeGospodarkaPrzetrwać i wygrać za wszelką cenę?

Komentarze

Przetrwać i wygrać za wszelką cenę? — 33 komentarze

  1. No i po wyborach. Kazdy kto chcial startowac teraz powinien sie wycofac a najlepiej uciec z tego tak ładnego miasteczka.
    Nie moge tego zrozumiec, ludzie którym ufaliśmy, wydzielismy jakąś nadzieje na cos dobrego, po wyborach staja sie bezwzględnymi grabieżcami. To jest fenomen na skale swiatową i to niezaleznie od szczebla uprawianej polityki. W naszym kraju jest potrzebny bardzo dobrej klasy okulista aby wszystkich tych ludzi bawiących sie polityką wyleczył z krótkowzroczności.

  2. Bardzo proszę o dokładne cytowanie mojej wypowiedzi. Jeśli już się cytuje wybiórczo, to stawia się (…) i podaje link całej z podaniem tematu, w którym miał miejsce.

    W tym przypadku powinno być: „Szkoda, że obligacji nie wprowadzono już dawno (w poprzednich kadencjach poprzedniego burmistrza, który je zaciągał lub na początku kadencji obecnego, który je aneksował), bez konieczności…….” http://www.lubanski.eu/?p=11658

    Wina za obecną sytuację nie ponosi wyłącznie obecny burmistrz, ale także jego poprzednik. Trzeba sprawiedliwie osądzać wszystkie poprzednie i obecne rządy.

    • Tylko że poprzedni burmistrz jakoś sobie z kredytami dawał radę, było na pensje, było na dodatki mieszkaniowe,nie musiał podwyższać czynszy o 40procent, remontował miasto. A co w ciągu swojej kadencji zrobił Słowiński? Zadłużył Lubań na miliony złotych, skłócił się z przedsiębiorcami, własnymi pracownikami i ze zwykłymi mieszkańcami,lata od sądu do sądu i przegrywa sprawy z urzędnikami których wywalił na zbity pysk,tylko za to, że uważał ich za ludzi poprzedniego burmistrza.Naobiecywał gruszek na wierzbie w kampanii wyborczej, że zrobi z Lubania miasto miodem płynące. I co? Wyszło jak zwykle, a ludzie mu zaufali. Wystarczy teraz posłuchać co o panu Słowińskim mówią mieszkańcy miasta nawet na ulicy!A to dopiero początek!

      • Panie Mazur odnośnie pana komentarza wystarczy teraz posłuchać co o panu Słowińskim mówią mieszkańcy miasta nawet na ulicy przepraszam na jakiej ulicy (nazwa ulicy) pan słucha ? przeczytaj pan co pan Robert pisze szczególnie o konkretne kwoty długu po byłym a jakie są obecnie i proszę nie strasz pan jakimiś początkami a swoją drogą wybiera się pan na manifestację do stolicy? jest za darmo gratis pani Gutek zaprasza

        • No właśnie źle mówią ludzie… nie widzą dalszej kadencji w nadchodzących wyborach… To nie moje słowa,to słowa ludzi.

  3. Ma Pan absolutną rację Panie Robercie. To przeoczenie.Przepraszamy Ale cieszymy się jednocześnie, że takie właśnie listy i komentarze przesyła Pan do PL.

  4. Najpierw kilka danych o sytuacji naszego miasta. Nowy burmistrz przejął po starym budżet miasta z zadłużeniem i to sporym. Na dzień 31 grudnia 2010 roku miasto posiadało zadłużenie na ogólną kwotę 26.254.929 zł (z tego: obligacje na 1.100.000 zł oraz kredyty i pożyczki inwestycyjne na 25.154.929 zł). W czasie kadencji obecnego burmistrza zobowiązania długoterminowe Miasta Lubań na dzień 30.06.2013r. spadło do kwoty 22.281.095,38 zł (obligacje 4.100.000 zł, kredyty i pożyczki 18.181.095,38 zł), co stanowiło 37,25% planowanych dochodów.

    Dlaczego miasto tak chce skorzystać z emisji nowych obligacji? Ponieważ obligacje pozwalają przede wszystkim na tańsze rolowanie długu przez co umożliwią spełnienie wymogów prawnych dotyczących zadłużania się samorządów i skorzystanie z funduszy unijnych w nowej perspektywie UE 2014-2020. Dadzą miastu dwuletniej karencji w spłacie zobowiązań (2013-2014), bowiem od początku będzie spłacać tylko odsetki co 6 miesięcy. Obligacje będą wykupywane w ustalonym harmonogramie. Oznacza to, że odsetki od obligacji płacone będą zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku obecnych kredytów płaconych co miesiąc, co da teoretyczną możliwość bardziej efektywnego zarządzania środkami przeznaczonymi na obsługę zadłużenia. Jednak, żeby były opłacalne należy dokładnie przyjrzeć się ich kosztom. Przede wszystkim ważne jest ich rentowność, czyli oprocentowanie (w tym wypadku oferują oprocentowanie zmienne uzależnione do wysokości stóp WIBOR6M + marża), które musi być dla miasta tańsze niż dalsza spłata kredytów zgodnie z harmonogramem. I tutaj jest najważniejsze pytanie, o ile tańszy będzie całkowity koszt emisji obligacji od kosztu spłacanego w terminie zaciągniętych kredytów. Czy w związku z dłuższym czasem odsetkowym w obligacjach koszty nie będą wyższe niż przy kredytach spłacanych w terminie? Czy nie będą zbyt dużym obciążeniem dla kolejnych lat od 2016? Najważniejsze jednak czy karencja w spłacie da możliwość uporządkowania finansów miasta, czego bardzo życzę, i mimo wyższych kosztów poprawi się w naszym mieście.

    Zaciągamy dług ( a raczej go rolujemy) na poczet lat przyszłych i to jedynie na spłatę zobowiązań, a nie na inwestycje – osobiście wolałbym już na inwestycje tworzące nowe miejsca pracy. Miasto oczywiście zyskuje karencje w spłacie zobowiązań, ale czy w związku z tym będzie miało pieniądze na nowe inwestycje, jeśli ma dziurę w budżecie? Zakłada się bowiem, że w kolejnych latach finanse miasta się poprawią albo wzrosną znacząco dochody, ale czy na tyle żeby oprócz spłaty zobowiązań z obligacji starczy na nowe inwestycje?

    • Pan sam do tego doszedł, czy wysłali Panu gotowca z magistratu? Najpierw Pan pisze że : ” Teraz to jest jedynie ratowanie się w sytuacji braku płynności, kosztem nie wiadomo jeszcze jakiej marży. Jedno jest pewne obecna władza zapewnia sobie względny spokój do końca kadencji…..” , a po południu już Pan stonował i wręcz broni decyzji nieudacznika z magistratu. Niech się Pan zdecyduje, co jest dla Pana priorytetem. Czy obrona mieszkańców i miasta przed błędnymi posunięciami burmistrza i jego załogi, czy raczej obrona tychże?

  5. „ogromnego zadłużenia Lubania” – słusznie Redakcja to ujęła. Kto był „ojcem” pomysłu zadłużenia Lubania, który sukcesywnie potem wdrażał w życie? Zaciągnięte przez poprzedników „chwilówki” kosztują nas dziś wszystkich bardzo wiele, a Słowińskiemu pozostaje tylko spijać nawarzone kilka lat wstecz, bardzo gorzkie piwo. Najbardziej przykre jest to, że przyszło mu rządzić miastem w trudnych dla Lubania latach i za jego próby poradzenia sobie z tą „spuścizną IV i V kadencji” niektórzy wieszają na nim psy, tym samym się skutecznie dowartościowując. Nie mam tu na celu nikogo obrażać, zwyczajnie czytam niektóre z tutejszych komentarzy i zastanawiam się, czy świat (ludzie) upadł już tak nisko?…

  6. ” Zakłada się bowiem, że w kolejnych latach finanse miasta się poprawią albo wzrosną znacząco dochody, ale czy na tyle żeby oprócz spłaty zobowiązań z obligacji starczy na nowe inwestycje?”

    Kto zakłada znacząco wzrastające dochody w mieście skoro przewiduje się spadek liczby mieszkańców? Nie planuje się, bo nie ma w oparciu o co rozwoju gospodarczego, a dziura budżetowa może się jedynie pogłębiać wskutek coraz większej liczby mieszkańców, którzy nie wnoszą opłat. Dlaczego? Wskutek wzrostu cen (chociażby czynsze), zmniejszenia pomocy (dodatki mieszkaniowe) i braku miejsc pracy na rynku lokalnym. Panie Robercie, czy Pan wie w jakiej wysokości jest obecne zadłużenie wspólnot, czy lokatorów wobec miasta? Może czas na podsumowanie skutków podniesienia opłat? No chyba, że przewiduje Pan wzrost dochodów o kolejną uchwałę wnoszącą wzrost cen za najem lokali? Tylko, że jakby Pan nie pisał i nie analizował to takie posunięcie jest tworzeniem kreatywnego budżetu w oparciu o takie same filary jak wpływ do budżetu państwa ze zdjęć fotoradarów.
    W jednym i drugim Pana wpisie znajduję sprzeczności, ale i jeden łącznik- czy za tego szefa miasta, czy obecnie to dryfujemy, ale mam nadzieję, że się utrzymamy, bo jak Pan sam słusznie zauważa zbliżamy się do progu zadłużenia, gdzie spotkać nas w konsekwencji może zarząd komisaryczny

  7. Panie Daszkiewicz przepraszam czy kupi pan te obligacje jak już będzie ta nowa emisja?

    • Panie Jeremi, obligacje na rynku pierwotnym mogą kupować wyłącznie banki, które kupują je na własny rachunek. Odsprzedać je mogą zewnętrznym inwestorom i to głównie instytucjonalnym takim jak fundusze inwestycyjne. Czasami zdarza się, że zaproponują je jakiemuś swojemu dobremu (dużemu) klientowi.

      Obecnie w zależności od terminu wykupu, obligacje komunalne notowane na rynku Catalyst są oprocentowane średnio 5,05 %. Czyli w zależności od kondycji finansowej miasta płaci się więcej lub mniej. Termin wykupu też jest bardzo ważny, bo dochodzi ryzyko pogorszenia się kondycji finansowej miasta.

      • Czy banki które kupiły obligacje Lubania są polskie czy zagraniczne?

      • Bardzo dziękuję panie Robercie za informację odnośnie obligacji a jeżeli można się spytać jak by pan był uprzejmy i odpowiedział odnośnie parku linowego czy pana koncepcja która bardzo mi się podoba znalazła uznanie akceptację u władz miasta?

  8. Marsie do kieszeni tego nie wzięli. To że miasto wygląda w miarę estetycznie to właśnie zasługa Rowińskiego i jego ludzi i między innymi kredytów, które zaciągali na inwestycje i z którymi sobie radzili jak większość samorządów w tym kraju. Przyszedł Arek i co? Jak sobie przestał radzić bo rozdawał kasę na lewo i prawo na jakieś bzdury, płacił odszkodowania Eurovii za swoją fatalną decyzję z drzewami, przegrywał sprawy sądowe i musiał płacić odszkodowania to i kaski zabrakło!A że jest cynikiem i nie miał wyjścia to ratując własne cztery litery zaczął zwalać na Rowińskiego, że całe zło finansów miejskich to jego wina. Ale ludzi już raczej nie nabierze!

  9. Arkadiusz Słowiński na stanowisku burmistrza miasta Lubań, to doskonały, wręcz wzorcowy przykład jakim gospodarzem miasta czy gminy nie powinno się być. Może kiedy zakończy kadencję jakiś doktorant napisze o tym pracę na wydziale nauk politycznych.Marny polityk, marny burmistrz i marny nauczyciel.

    • No tak, ale jak wynika z wpisu Pana Roberta Daszkiewicza, za kadencji obecnego Burmistrza zadłużenie miasta znacząco spadło. Może zatem Pani ma rację, ale nie do końca?

  10. Panie Mars. Napisal Pan ze obecny Burmistrz spija gorzką pianę. A startując w wyborach nie zdawal sobie z tego sprawy? Nie zrobil analizy w jakich warunkach bedzie włodarzyl? Nie posiadal planu? To po co sie tam pchał. Teraz mamy mówić jaki biedny i nieszczęsliwy jaki orzech po poprzednikach twardy do zgryzienia…Mydli sie ludziom oczy gotowaniem , czytaniem , nowymi placami zabaw i wszystko to jest chwalebne. Niech ci bezrobotni rodzice pójdą i popatrzą jak wygladaja produkty i obiady na którye ich nie stac , niech chociaz posluchaja bajek , bo i tak ich nie kupią a dzieci niech sie pobawia na ladnych placach zabaw bo to jedyny luksus który ich spotka.

  11. Czy w swoich domach jak sie okaze ze za bardzo sie zadluzyliscie wydajecie pieniadze na zabawę? Szuka sie oszczednosci wszędzie gdzie mozna i fakt najpierw rodzice zaciskaja pasa aby dzieci najmniej to odczuły. Wiec poszukajmy oszczednosci w urzędach , zainwestujmy w cos co przyniesie zysk nawet kiedys, moze nie za tej kadencji,ale przyniesie nowe miejsca pracy a tym wieksze wpływy do budżetu. Burmistrz jest burmistrzem z własnego wyboru , chcial startowal, wygrał wiec ponosi wszystkie konsekwencjie swojego wyboru , dobre i złe. Chciał rządzić miastem zadłużonym powinien miec plan naprawczy a to co robi lub pod czym sie podpisuje swiadczy tylko o tym ze żaden z niego strateg. Obrazalski chlopczyk i jak sie ktos nie zgodzi z jego zdaniem ma przechlapane.
    A tak na marginesie ciekawa jestem jakim byl nauczycielem? Jak ktos mial odmienne zdanie to dostawal jedynkę?

  12. Byłem w dniu dzisiejszym na sesji Rady Miasta Lubań 27.08.2013r. ale nie do końca, byliśmy SKOB oraz Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych na sesji Rady Miasta Zgorzelec gdzie powitano Lubański SKOB z szacunkiem. Na sesji Rady miasta Lubań burmistrz Arkadiusz Słowiński, jak zwykle pajacował. Był tam również obecny jego kolega i asystent Jan Hałakuć, który za nasze społeczne pieniądze, s. na sesjach, jest to skandal żeby osoba karana za przestępstwa umyślne, brała społeczne pieniądze. W tej sprawie Lubańskie stowarzyszenie Społeczny Komitet Obrony Bezrobotnych, wyśle stosowne pisma do naczelnych arganuw państwa.

  13. Za stan miasta odpowiedzialny jest burmistrz – od pierwszego jaki zasiadł na tym TRONIE jak również odpowiedzialni są skarbicy miasta.

  14. Obecna władza nie ma pomysłu i wizji jakie ma być to miasto. Wszystko co robią to dreptanie w miejscu. Może nie potrafią a może nie mają wiedzy, na jedno wychodzi, że do zarządzania miastem się nie nadają. Do finansów miasta podchodzą jak do czegoś obcego, bo przecież nie wydają z własnej kieszeni. Na codzień widać niegospodarność i bezmyślne wydawanie pieniędzy.
    Przykład to chociażby oświetlenie rynku. Wszystkie lampy paląsię i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że ma to niejsce o godzinie 13.00. To samo dotyczy wielu budynków zarządzanych przez miasto, jest widno, świeci słońce i wszystkie światła powłanczane. Jak ktoś nie wierzy niech wejdzie do Tretu lub urzędu miasta. Urzędnicy i władza widzi lecz nic nie robi, przecież to nie z ich kieszeni idą pieniądze.
    Burmistrz w stosunku do obywateli postępuje tak jak urzędnik z minionej epoki, dla niego wszyscy są wrogami, nie widzi w ludziach sojuszników, nie pochyli sie nad ich problemami lecz odpycha wszystkich od siebie. Świadczą o tym liczne sprawy w sądach, zamiast sie dogadywać, czuka rozwiązań w sądach.

  15. W takim kryzysie i łupienu samorządów przez państwo (jak zresztą obywateli) z nieomal wszytkiego na szczęście dreptanie w miejscu a nie cofanie się można określić cudem,cudem nad Kwisą…

  16. Tutaj trafiła pani w sedno. Wielu z nas jak czegoś nie rozumie, nie zna się na tym, boi się to ruszać i zostawia tak jak jest. Jednak na stanowiskach zarządczych nie trzeba znać się na wszystkim. Trzeb mieć jedynie wiedzę ogólną, żeby nie dać się oszukiwać podwładnym i przede wszystkim mieć pod sobą ludzi lub nimi się otaczać, którzy się na tym profesjonalnie znają. I tak jak Pani zauważyła cel długookresowy i pomniejsze krótkookresowe, do którego się dąży. Bez niego to tylko stanie w miejscu.

    Powinno się szukać oszczędności poprzez analizę podpisanych umów np. na dostarczenie mediów, czy nie można wynegocjować tańszych warunków dostaw (zakup pakietowy dla wszystkich podległych jednostek; zmniejszenie mocy przyłączeniowej jeśli jest za duża i itd ) -, a przede wszystkim sprawdzać i kontrolować za co się płaci, czy przypadkiem nie przepłaca się.

  17. …i nie tworzyć nowych etatów typu asystent…

  18. Co się wszyscy tak czepiacie tego Janka?? mam wrażenie że to zazdrość że stoi przy burmistrzu? nic wam nie zrobił, jest miły dla wszystkich, pomaga, a że jest przy burmistrzu to nic złego gdyż burmistrz musi mieć zaufanych ludzi na których może liczyć. Bardzo mi się to podoba gdyż w przeciwieństwie do innych to się okazuje że w pracy nikomu nie można ufać gdyż jeden na drugiego donosi- i to jest straszne.

  19. Jeśli nasze miasto myśli o przyciągnięciu do do strefy ekonomicznej dużej firmy, warto już teraz podjąć szybkie działania. Strefa ekonomiczna ma być zachętą inwestycyjną i szansą dla mieszkańców naszego miasta na znalezienie pracy. Obecnie firmy, którzy zdecydują się zainwestować na obszarze naszej specjalnej strefy ekonomicznej Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości mogą liczyć na zwolnienia podatkowe sięgające w przypadku małych przedsiębiorstw 60%, średnich – 50%, a w przypadku dużych zakładów – 40% nakładów inwestycyjnych. Te zasady zmienią się w lipcu 2014 roku. Od 1 lipca 2014 roku obniżone zostaną limity pomocy publicznej, z której będą mogli korzystać firmy inwestujące na obszarach specjalnych stref ekonomicznych lub w ramach programów z udziałem dotacji z UE. Na terenie województwa dolnośląskiego (w tym naszej) poziom pomocy publicznej w strefach ekonomicznych obniżony zostanie z obecnych 40% do 25%. Tak więc, jedynie do 31 czerwca 2013r. pomoc publiczna będzie udzielana według starych zasad. To ważna informacja dla firm oraz naszych władz miasta, które mają za zadanie poszukiwać nowych inwestorów w celu tworzenia nowych miejsc pracy i walki z bezrobociem. Pomocą może być także informacja, że poziom pomocy uzyskany w zezwoleniu wydanym do 1 lipca 2014 r. powinien obowiązywać także po tej dacie. Warto więc powalczyć o nowych inwestorów.

  20. Chyba Pan żartuje? Czy naprawde uważa Pan, że wystarczy mieć strefę ekonomiczną, żeby pojawili się inwestorzy? Nikt się nie pojawi, po tym co burmistrz zrobił z Eurovią. Poważny inwestor pójdzie tam, gdzie będzie poważna władza. W Bolesławcu zainwestują kolejni, a w Lubaniu nie. Dopóki będzie Słowiński lub inny do niego podobny to nic nie będzie.

  21. Trafił pan w sedno Janie. Eurovia a właściwie jej właściciele czy pełnomocnicy właścicieli zapewne odpowiednio „rozreklamowali” Lubań i jego władze ze Słowińskim na czele wśród przedsiębiorców zarówno polskich jak i zagranicznych. Także już miasto ma po zawodach. Słowiński zachował się w stosunku do Eurovii tak, jak nieżyjący już Hugo Chávez niegdyś zachowywał się w Argentynie, tepiąc zagraniczny kapitał, zwłaszcza amerykański.Dopóki tym miastem będzie rządził Słowiński i jego kolesie, dopóty to miasto będzie się coraz bardziej staczało.

  22. to tak samo jak zachowuje się jaśnie pan burmistrz w stosunku do mieszkańców ul. Słowackiego. Jak piasek po zimie , kupy psie, gazety i inne śmieci zalegały na ulicy, tak zalegają nadal. Czekam na artykuł o syfie na Słowackiego z niecierpliwością. Doczekam się redakcjo?

  23. To ze Słowackiego robią raczej ten syf bo nie np. z ul.Głównej…

  24. A co tam słychać na linii Rada Gospodarcza, a władze miasta? Potraficie się dogadać, rozumieją Was czy trzeba angażować tłumacza? Czy macie jakiś realny wpływ na to co się dzieje, czy tylko jesteście kolejnym tworem wynikającym z jakichś tajnych wytycznych? Jakoś nie widać osiągnięć.
    A o strefie można zapomnieć, nikt nie będzie inwestował w ratowanie zabytków i urządzanie muzeum kolejnictwa.
    Jedyne ruchy jakie widać w naszym szacownym grodzie to obsadzanie stanowisk swojakami, po cichu, lecz nie da się nic ukryć w tak małym grajdołku.

    • Pani Olu, Rada się ukonstytuowała dopiero w połowie lipca 2013r, więc jest za krótki czas na wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków. Takie wyciągniemy przynajmniej po kilku miesiącach współpracy. Trwają obecnie prace nad złożeniem projektu i wniosków. Władze naszego miasta cały czas powtarzają o chęci współpracy i udzieleniu wszelkiej pomocy. Przy czym należy pamiętać, że my możemy jedynie opiniować i doradzać. W każdym razie wszystkich pracodawców zapraszam do współpracy i przekazywanie Radzie wszelkich sugestii i pomysłów, które możemy przekazać władzom miasta Lubań.