Kraj. 20 lat Polski w Unii Europejskiej!
20 lat temu – 1 maja 2004 roku, Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Dzięki temu nasz kraj uzyskał dostęp do rynku liczącego 450 mln mieszkańców i strefy gospodarczej wytwarzającej ponad 14 proc. światowego PKB. Transfery finansowe z Unii Europejskiej do Polski, od czasu wejścia naszego kraju do Wspólnoty wyniosły 250 mld euro. Ta granica została przekroczona wraz z przelewem pierwszej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który miał miejsce przed trzema tygodniami.
Wolność i komfort podróżowania bez paszportu, wyboru miejsca zamieszkania, dostępu do edukacji i pracy za granicą są dla nas oczywiste i trudno dostrzegalne, tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy. Nie potrafimy sobie już wyobrazić, że może być inaczej.
W Unii jesteśmy bezpieczniejsi, a bezpieczeństwo ma różne wymiary: obronny, energetyczny, żywnościowy, ekonomiczny, prawny, cyfrowy i wiele innych. Ma to szczególne znaczenie obecnie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Polska nie tylko wynosi korzyści z obecności w UE, ale też wiele do niej wnosi. Tradycyjne, liberalne wartości, doświadczenie zmagań z populizmem, znajomość zagrożeń i pozytywne doświadczenie rozszerzenia dzielimy z członkami Unii i kandydatami do członkostwa. Polscy specjaliści są cenieni w krajach UE, a polskie produkty są konkurencyjne na rynkach europejskich.
Unowocześnianie wojska i przemysłu dzięki UE przebiega taniej i szybciej. Unia ułatwia wspólne zakupy tańszego gazu, budowanie infrastruktury transportowej i zabezpieczającej dostawy energii dla nas i naszych sąsiadów: połączenia transeuropejskie, gazociąg Baltic Pipe, terminal LNG.
Duża gospodarka Unii jest bardziej stabilna, chroni przed wojnami handlowymi, wspólnie odpowiadamy na kryzysy i pomagamy sobie wzajemnie. Dbamy o jakość żywności, powietrza i wody, skuteczniej walczymy z cyberatakami i dezinformacją. UE to przejrzyste prawo, ochrona konsumenta, pracownika, mniejszości i dzieci, dostęp do leczenia za granicą. Bezpieczeństwo w UE jest możliwe przez jej jedność, spójność i współpracę.
W ciągu 20 lat osiągnęliśmy podobny poziom życia, jak niektóre państwa Europy Zachodniej: Portugalia, Hiszpania, Grecja, południowe Włochy. UE to godne życie, mobilność, dostępność, administracja wolna od korupcji i przyjazna ludziom. Korzystamy z postępu technologicznego, rewolucji w IT i medycynie, autostrad, od 2004 r. o połowę spadła liczba wypadków drogowych.
Z obecności w Unii czerpiemy korzyści i jednocześnie dużo wnosimy: wolność i kreatywność w walce o nią, która razem z Solidarnością zmieniła Europę i jest aktualna dziś. Sukcesy zmagań z populizmem, zdolność do mobilizacji, samoorganizacji, sprawczego wysiłku, pozytywne doświadczenie starań o kandydowanie do UE i z rozszerzenia, wrażliwość i znajomość zagrożeń ze wschodu, rozumienie znaczenia niezależności od gospodarek autorytarnych i budowania sojuszy, relacje transatlantyckie. Polskie produkty, technologie i usługi podbiły rynki europejskie, polska kuchnia, parki narodowe i gościnność — serca Europejczyków, a otwartość, wiedza, kultura i etyka pracy polskich pracowników, naukowców i artystów jest ceniona w Europie jak nigdzie indziej na świecie. Współdecydujemy o przyszłym kształcie Unii i całej cywilizacji zachodniej, którą 20 lat temu wybraliśmy.
Informacje o historii naszego członkostwa w UE na stronie internetowej: www.20lat.eu
SP
Data publikacji 01.05.2024 r.
