Gmina Lubań. Ponad 2,1 mln zł na termomodernizację placówek oświatowych
Samorząd Gminy Wiejskiej Lubań, którym od ponad pół roku z powodzeniem kieruje Wójt Aleksandra Chomicz, pozyskał środki z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radostowie Średnim i Kościelniku.
Środki jakie trafiły do Gminy z przeznaczeniem na to zadanie, to niebagatelna kwota ponad 2,1 mln zł.
Pozyskanie środków nie było łatwym zadaniem, bowiem na opracowanie wniosku, który wymagał dużego nakładu merytorycznej pracy był niewiele czasu, a o zakwalifikowaniu go do dalszej oceny decydowała kolejność złożenia – wyjaśnia Wójt Gminy Lubań Aleksandra Chomicz. W sumie do naboru wpłynęło ponad 600 aplikacji. Ze względu na dużą ilość zgłoszeń po tygodniu lista została zamknięta, a wniosek Gminy Lubań uplasował się na 39 pozycji.
–Bardzo dobre przygotowanie formalne i merytoryczne wniosku o dofinansowanie, ostatecznie zadecydowało o pozyskaniu przez Gminę Lubań tych środków – mówi Wójt Chomicz. – To niezwykle ważne dla nas inwestycje, a ich realizacja nie tylko przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacji obu budynków oświatowych, ale co równie istotne, do redukcji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do powietrza. Poza tym, obie szkoły zyskają zupełnie nową odsłonę wizualną – dodaje Wójt.
W ramach zadania zostanie wykonana termomodernizacja obu budynków w zakresie wymiany źródeł ciepła, ich docieplenia, wymiany systemów centralnego ogrzewania i instalacji elektrycznej oraz montażu instalacji fotowoltaicznych.

SP
Data publikacji 21.01.2025 r.
