Dwa potrącenia pieszych w Lubaniu
W ciągu dwóch dni na terenie miasta Lubania doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w których potrąceni zostali piesi. Jeden z nich był pijany. Obaj na szczęście nie doznali żadnych poważnych obrażeń.
26 stycznia br. w godzinach porannych na ul. Warszawskiej w Lubaniu, 26 – letnia kobieta kierując pojazdem marki VW Golf potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych 52–letniego mieszkańca Lubania. Mężczyzna przewieziony został do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Uczestnicy zderzania byli trzeźwi. Policja bada również okoliczności w jakich doszło do tego wypadku.
Do podobnego zdarzenia doszło też na ul. Spółdzielczej w Lubaniu 27 stycznia br., gdzie na drodze jednokierunkowej kobieta także potrąciła pieszego, który jak się później szczęśliwie okazało, nie odniósł poważnych obrażeń. Kierująca samochodem marki Opel podczas cofania potrąciła mężczyznę, który wszedł na jezdnię poza przejściem dla pieszych wprost pod cofający pojazd. Jak się okazało poszkodowany miał około 1,8 promila alkoholu w organizmie.
– Musimy pamiętać że piesi to ta właśnie grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, która pozbawiona jest jakiejkolwiek, technicznej ochrony – mówi asp. Justyna Bujakiewcz-Rodzeń z lubańskiej komendy policji – Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Podstawowe przepisy zna prawie każdy, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność, zwłaszcza o tej porze roku, kiedy bez wątpienia do zwiększenia liczby wypadków z udziałem pieszych, przyczyniają się między innymi zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmierzch, opady czy silny wiatr. Teraz często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, które w porach wieczorowo-nocnych czynią ich niewidocznymi, a chcę podkreślić że mimo kampanii akcji informacyjnych, dotyczących tego że każdy pieszy na drodze musi być oznakowany i widoczny, nie wszyscy z nich się do tego stosują – zaznacza policjantka.
Stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie i wymijanie przez inny pojazd. Ponadto rowerzyści i motorowerzyści poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych również sami muszą również zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Autor: Red.

