W OSS SG odbyła się III edycja Zawodów Taktyczno-Strzeleckich
W dniach 17-19 listopada br. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, odbyły się III Zawody Taktyczno- Strzeleckie Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej, które adresowane były do funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych SG. W rywalizacji wzięli również udział policjanci, BOR, ŻW oraz komandosi WP.
Formuła zawodów podlega ciągłej ewolucji, pozwalając organizatorom na jej dostosowanie do aktualnych zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy, zarówno w zakresie wyszkolenia taktyczno- strzeleckiego, jak i medycznego oraz wysokościowego.W tegorocznej edycji zawodów, oprócz drużyn z jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, udział wzięli także reprezentanci służb współdziałających oraz Wojska Polskiego, tj.: Jednostka Wojskowa Komandosów, Jednostka Wojskowa AGAT, Biuro Ochrony Rządu, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji KWP Wrocław.

Ostatecznie, po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, w klasyfikacji drużynowej zwyciężyli przedstawiciele Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP Wrocław. Na drugim miejscu podium stanęli funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej, a trzecie miejsce wywalczyli reprezentanci Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.
Pełna emocji walka rozgrywała się w ramach klasyfikacji indywidualnej. Wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy i funkcjonariuszy wszystkich startujących drużyn sprawiał, że o zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty i czas wykonania konkurencji liczony, w wielu przypadkach, w sekundach. Pierwsze miejsce zajął przedstawiciel Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, srebro zdobył funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP Wrocław, a brąz wywalczył reprezentant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Dodatkową konkurencją rozegraną podczas zawodów było strzelanie SHOOT OFF, w której zwyciężył, pokonując wszystkich swych rywali, funkcjonariusz Grupy Interwencji Specjalnych Placówki SG Kraków – Balice Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

Uroczystego wręczenia pamiątkowych ryngrafów oraz nagród rzeczowych dokonali płk SG Sławomir Gąsior, w imieniu Dyrektora – Szefa Sztabu Komendanta Głównego SG oraz płk SG Dariusz Mielnik, Zastępca Komendanta OSS SG w Lubaniu.
Cenne nagrody dla uczestników ufundowały Niezależne Samorządne Związki Zawodowe Funkcjonariuszy SG.
Udział funkcjonariuszy w zawodach stał się także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, a zaangażowanie drużyn i duch zdrowej rywalizacji sprawiał, iż przebiegały one we wspanialej sportowej atmosferze.
Autor: Sylwia Ziała (OSS SG)
