Rozbudowa RIPOK ruszy niebawem – są pieniądze
Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp.z.o.o w Lubaniu decyzją Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 4 września, otrzymał dofinansowanie do projektu pn. „Rozbudowa Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu o punkt wstępnej segregacji odpadów z selektywnej zbiórki oraz nowe linie do przetwarzania odpadów wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia”.
– Całkowita wartość projektu wyniesie 6 529 500,00 zł, z czego 3 871 530,80 zł zostanie dofinansowane ze środków unijnych – mówi Prezes Zarządu ZGiUK sp.z.o.o Michał Turkiewicz.
W ramach inwestycji przeprowadzona zostanie rozbudowa instalacji do przetwarzania odpadów w Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich o następujące obiekty i linie:
- punkt wstępnej segregacji odpadów z selektywnej zbiórki – surowców wtórnych, odpadów wielkogabarytowych, przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i rozbiórkowych,
- wiatę technologiczno-magazynową z wydzielonymi boksami dla następujących funkcji:
– linii do segregacji odpadów szklanych,
– linii do demontażu odpadów wielkogabarytowych,
– linii do rozdrabniania odpadów budowlanych i rozbiórkowych,
– magazynu przeterminowanych leków, chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów
– magazynu na przygotowane do transportu surowce wtórne,
oraz zakup maszyn, pojazdów i wyposażenia niezbędnego do eksploatacji tej instalacji.
Wszystkie te działania pozwolą na świadczenie przez Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu usług na jeszcze wyższym poziomie i kompleksowo dostosowanej do potrzeb klientów.
O nowym projekcie lubańskiego ZGiUK, znowelizowanej ustawie dotyczącej gospodarowania odpadami komunalnymi i jej funkcjonowaniu w mieście oraz planach firmy w kolejnych latach opowiada Prezes Zarządu Spółki Michał Turkiewicz (materiał wideo poniżej nagrany podczas sesji Rady Miasta Lubań w dniu 27.08. br.).
Autor: Sławomir Piguła
