HomeHistoriaDzieje armat na Zamku Czocha

Komentarze

Dzieje armat na Zamku Czocha — 3 komentarze

  1. Gratuluję mądrości i wiedzy w przekazie informacji.Na Zamku Czocha jest wiele eksponatów które przetrwały wiele a w dzisiejszych czasach podległy zwykłej dewastacji.Może warto chronić to co jeszcze tam pozostało.

  2. Niestety 7,7 cm FK96 n/a nie mogły trafić na zamek Czocha w latach 1909-1914 bo były w tym czasie podstawowym wyposażeniem pierwszo liniowych oddziałów niemieckiej artylerii polowej.Zresztą jedna z nich wyprodukowana została w roku 1916,o czym świadczy stosowne oznaczenie na zamku.

  3. Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na szczegół dotyczący daty umieszczonej na zamku jednej z armat stojącej na zamku Czocha.
    Lata 1909-1914 to lata, w których formalnie była przeprowadzana renowacja zamku przez Bodo Ebhardta. Po tym zaś okresie w dalszym ciągu były prowadzone prace polegające na upiększaniu zamku. Ot jak choćby prace ziemne, murarskie, kamieniarskie… Jeszcze w 1917 roku Bodo Ebhardt wysyłał ze swojej pracowni Grunewald-Berlin wycenę pt. ,,Budowla ,,Zamek Czocha” –stara część.” Z niej też wiemy, że mimo, jak napisałem wcześniej, oficjalnie zakończonej przebudowy zamku w 1914 roku (pośpiech spowodowany chęcią przyjęcia cesarza Wilhelma II) w rzeczywistości tej przebudowy jeszcze nie ukończono. Użycie przeze mnie słów o umieszczenie armat w okresie 1909-1914 było więc ogólnym stwierdzeniem faktu, że one tutaj przywędrowały z racji odbywających się prac na zamku Czocha.
    Dziękuję bardzo za wnikliwą analizę mojego artykuły, każda z sugestii jest ważnym elementem w poznawaniu historii zamku Czocha, która do dnia dzisiejszego jest jeszcze mało zgłębiona.

    Piotr Kucznir.