Będzie drożej za wodę i ścieki

Władze Lubania zafundowały mieszkańcom miasta kolejną podwyżkę. Tym razem wzrosły opłaty za wodę i ścieki. Nowa stawka to 8,23 zł z/ 1m3. Dla porównania w ubiegłym roku kwota ta wynosiła 7,78 zł /1m3.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Lubania rajcy przyjęli uchwałę zatwierdzającą nową taryfę zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w mieście. Od 1 kwietnia, bo wtedy uchwała wejdzie w życie mieszkańcy miasta będą płacić więcej.
Głosowanie radnych poprzedziło wystąpienie prezesa zarządu Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z.o.o w Lubaniu Janusz Głuszek, który mówił konieczności podniesienia dotychczasowych stawek ze względu na wzrost kosztów ponoszonych przez firmę, a także realizowane przez nią remonty i inwestycje oraz utrzymanie sieci.Lubańscy radni wysłuchali prezesa, a następnie przyklepali głosowaniem nowe stawki opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków w mieście. W porównaniu z ubiegłym rokiem cena wody wzrośnie o 8 gr za 1m3, natomiast za ścieki teraz zapłacimy więcej o 37 gr za 1m3.
Nowe stawki to:
Woda – 2,83 zł / 1 m3
ścieki – 5,40 zł / 1m3
Red.

Ścieki, woda, śmiecie, czynsze, opłaty za wieszanie drobnych ogłoszeń i nekrologów na słupach, podwyżka opłat za miejsce na cmentarzu i likwidacja czasopism w Lubańskiej czytelni w ratuszu, planowane są opłaty za wstęp do parku na Kamiennej Górze i to wszystko się dzieje w biednym Lubaniu, gdzie bezrobocie jest dwa razy większe od średniej krajowej.Czy to jest działanie celowe z premedytacją oto jest pytanie, coraz więcej biednych nie dożywa wieku emerytalnego. Biednym Ludziom opłaty wzrastają a burmistrzowi radni z jego koalicji, zwiększenie wynagrodzeń uchwalają, wpada jemu co miesiąc ponad 12 tysięcy, polskich złotowych jednostek monetarnych. Uprzejmie proszę to zamieścić, dziękuję i pozdrawiam.
»
Proszę jednak dla porządku nie zmieniać przydomku. Temat zbyt poważny aby bawić się w „ciuciu babkę”
Moderator
Poseł Stefan Niesiołowski odrzucając argument, że w Polsce jest aż 800 tys. głodnych dzieci powiedział: „Nie wierzę w dane dotyczące głodnych dzieci. Kiedyś jedzono szczaw i wszyscy byli najedzeni”. Z kolei poseł Julia Pitera problem niedożywionych dzieci w Polsce, próbowała wytłumaczyć tym, że w Polsce nie istnieje kultura jedzenia śniadań. PO-winniście mówić jednym językiem w sejmie i w terenie a nie podjudzać.
Znaczy kto? Chyba Redakcji PL nie podejrzewa Pan o sympatyzowanie z takimi poglądami. W którym miejscu, niech Pan spróbuje wskazać.
dziękuje Krawiec za lekturkę
Krótkie sprostowanie:
Podpytałem znajomego radnego. Za podjęciem uchwały byli WSZYSCY radni – W TYM RÓWNIEŻ R A D N I P L A T F O R M Y O O B Y W A T E L S K I E J. Poinformował mnie również że w cenę wody wliczono opłate abonamentową którą wcześniej każde gospodarstwo uiszczało osobno.
Poszukałem cen wody i ścieków w okolicy. Podaję zestawienie.
Zgorzelec: woda – 3,79 zł ścieki – 4,89 zł = 8,68 zł za m3;
Bolesławiec: woda – 3,19 zł ścieki – 6,46 zł = 9,65 zł za m3 ((dodatkowo pobiera się opłatę abonamentową )
Kamienna Góra: woda – 3,37 zł ścieki – 5,82 zł = 9,19 zł za m3 (dodatkowo pobiera się opłatę abonamentową )
Sulików: woda – 6,5 zł ścieki – 20,30 zł = 26,80 zł za m3;
Zawidów: woda – 3,66 zł ścieki – 7,24 zł = 10,9 zł za m3;
Siekierczyn: woda – 2,97 zł ścieki – 5,77 zł = 8,74 zł za m3.
A prezes LPWiK ma na imię Janusz Głuszek. Załóż bryły Bralczyka T. aby wyłowić właściwe literki.
MNIEJ PIWKA, WIĘCEJ FAKTÓW – domagają się mieszkańcy!
Podbudował mnie Pan tym komentarzem. Ostatnio coraz trudniej spotkać kogoś kto w dyskusji posługuje się analityką. W rozmowach o charakterze ekonomicznym coraz rzadziej używa się liczb. Na przykład dyskutując o przystąpieniu do strefy euro mało kto podaje proponowany kurs wymiany. Przyjmując kurs 4 zł/euro średnia emerytura równa 1600 zł da po przeliczeniu 400 euro. Kto był w „strefie” wie, że to trochę mało by się utrzymać przez miesiąc.
Przepraszamy za pomyłkę. Prezes LPWIK ma na imię Janusz. Tekst artykułu został już skorygowany. Jaszcze raz dziękujemy wnikliwemu czytelnikowi.
Redakcja