Słuchacze szkoły Straży Granicznej z Lubania ćwiczą narciarstwo na izerskich stokach
Na stoku narciarskim w Świeradowie Zdroju grupa słuchaczy szkolenia podstawowego uczestniczyła w zajęciach z narciarstwa zjazdowego. W ramach czasu wolnego, naukę jazdy na nartach młodzi adepci służby granicznej ćwiczyć będą w trakcie kilkudniowego cyklu szkolenia zorganizowanego z myślą o tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach zjazdowych.
Cykl zajęć przygotował i poprowadził komendant kursu podstawowego kpt. SG Łukasz Karliński. Pierwsze zajęcia, które częściowo odbyły się w warunkach nocnej jazdy zakończyły się zdobyciem przez wszystkich uczestników podstawowych umiejętności technicznych umożliwiających sprawne poruszanie się na nartach zjazdowych. Ukończenie cyklu szkolenia i sprawne poruszanie się na nartach zjazdowych będzie nieocenioną umiejętnością podczas pełnienia służby w macierzystych jednostkach SG. Większość słuchaczy po ukończeniu szkolenia powróci do Bieszczadzkiego Oddziału SG, którego terytorialny zasięg działania obejmuje teren górzysty i trudno dostępny. W takim terenie zwłaszcza w warunkach zimowych podczas patrolu niezwykle cenny jest nie tylko sprzęt specjalistycznych, ale także umiejętność szybkiego poruszania się na nartach.
Autor: Joanna Woźniak

