Co z tym Lubaniem?
Jeżeli władze Lubania z burmistrzem Arkadiuszem Słowińskim na czele, nie postarają się w najbliższym czasie o to, by na terenie miasta pojawili się inwestorzy z zamiarem wybudowania kilku choćby niewielkich firm produkcyjnych, gdzie znajdą zatrudnienie mieszkańcy miasta, to gród i tak już pogrążony, ale od jakiegoś czasu noszący dumny tytuł Stolicy Polskich Górnych Łużyc, podzieli los setek miasteczek, które znalazły się na skraju bankructwa i wszechobecnej biedy.
W Lubaniu bez pracy pozostaje co drugi mieszkaniec miasta w wieku produkcyjnym. Po kolei zamykają się małe, kilkuosobowe firmy, a coraz głośniej mówi się już o kłopotach i tych dużych, które jeszcze pozostały. Charakter miasta, niegdyś przemysłowo – handlowo – usługowy, dość szybko zmienia się na tylko handlowy. A i w tej sferze nie jest najlepiej, bo plajtę zaliczają sklepiki i lokale gastronomiczne w mieście, co widać gołym okiem, kiedy spaceruje się po centrum. Bronią się jedynie sklepy dużopowierzchniowe.
– Zamknąłem lokal w Lubaniu i działalność przeniosłem do jednego z sąsiednich miast. Powiem tak . Niebo a ziemia. W Lubaniu ludzie nie mają pieniędzy, dlatego że nie mają pracy. A jeżeli już, to i tak pracują za grosze, więc nie stać ich na to, aby chodzić jeść w restauracjach. I ja się wcale nie dziwię, bo postępowałbym tak samo – mówi jeden z lubańskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej.
Sytuację ratują ci z mieszkańców Lubania, którzy kilka lat temu wyjechali do pracy za granicę i pozostawili tu swoje rodziny, utrzymujące się z pieniędzy zarabianych przez nich na Wyspach, w Holandii czy w Niemczech.
– Taka sytuacja też nie będzie trwała wiecznie. Ci ludzie wreszcie zabiorą swoich bliskich do kraju w którym pracują. Życie na dwa domy przestało się już opłacać – mówi Mateusz Rymarz z Lubania, który właśnie przyjechał z Wielkiej Brytanii po żonę i córkę. – Załatwiam wszystkie formalności i po świętach wyjeżdżamy na stałe do Anglii. Wystawiliśmy już na sprzedaż mieszkanie. Myślę że Lubań to agonia, a śmierć tego miasta to tylko kwestia czasu, o ile oczywiście nic się nie zmieni. Wyjechałem stąd cztery lata temu, ale wtedy to miasto jakoś żyło, a teraz? Tragedia – dodaje Mateusz.

Tymczasem władze miasta pod przewodnictwem Arkadiusza Słowińskiego, zajmują się m.in. rozgrywkami personalnymi w miejscowym magistracie, sprawami sądowymi z byłymi lub obecnymi pracownikami, czy sporem lokalowym z lubańskim Społecznym Komitetem Obrony Bezrobotnych.Niezapominając przy okazji o właściwym (czyt. arcypozytywnym) przedstawianiu swojego wizerunku w lokalnych i regionalnych mediach. Tymczasem miastu potrzebny jest zastrzyk inwestycji. I to takich, które dadzą dotąd bezrobotnym mieszkańcom trwałe i stabilne zatrudnienie. Inne miejscowości subregionu, takie jak Bolesławiec czy Zgorzelec dobrze sobie radzą z pozyskiwaniem inwestorów.
Doskonałym przykładem jest właśnie Zgorzelec, gdzie na terenie tamtejszej podstrefy SKSE powstaje firma Aerosol International Sp. z o.o. – zakład, który będzie produkował lekkie opakowania aluminiowe. Zatrudnienie znajdzie w nim na początku 300 osób, a docelowo 400 . Inwestycja, warta jest 180 mln zł i ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2014 roku. Jednak już za trzy miesiące ruszy rekrutacja pracowników, a następnie ich szkolenia w zakładach spółki w Niemczech. Trzeba też dodać, że tamtejsza podstrefa istnieje zaledwie od 2 lat. Natomiast w lubańskiej podstrefie KSSE, na terenach byłych ZNTK, nic się nie dzieje, ba nawet nie słychać by coś się dziać miało. Natomiast kolejnym terenem inwestycyjnym, znajdującym się na zachód od miasta, nieopodal milenijnego krzyża, również nikt nie jest zainteresowany.
Potencjalny inwestor sam do miasta nie przyjedzie. Bo miast w Polsce, które znajdują się w takiej sytuacji jak Lubań są setki. Więc i konkurencja duża. Inwestora trzeba zachęcić, stworzyć mu dogodne warunki do funkcjonowania i rozwoju. Jednak to wymaga pracy, czasu i zaangażowania ze strony władz. Ale widać władza w Lubaniu ma co innego do roboty i woli bardziej biegać od sądu do sądu, chcąc udowadniać własne, niekoniecznie słuszne racje, niż zajmować się sprawami naprawdę istotnymi dla funkcjonowania miasta i jego mieszkańców.
Autor: Sławomir Piguła

Burmistrz Arkadiusz Słowiński

Panie Arkadiuszu Słowiński, proszę odpowiedzieć, jaka jest sytuacja finansowa miasta, jakie ma Pan plany żeby zmniejszyć biedę i bezrobocie .
Nareszcie jakaś dziennikarska próba diagnozy zapaści gospodarczej tego miasta. Bycie przez lata aktywnym radnym, nawet w opozycji, to jeszcze nie to samo, co usiąść za kierownicą. Ten samochód nie ma ani trzeciego, ani czwartego biegu! Burmistrz o kreowaniu gospodarki lokalnej ma pojęcie żadne, jego doradcy-asystenci także. Trzeci rok kadencji i… nic. Żadnych ruchów w kierunku drobnych przedsiębiorców, co ten wózek jeszcze z ledwością pchają. Oczywiście, na stronach lko zaraz przeczytamy, że jest świetnie i to kolejny nieuprawniony „słowotok” pod adresem gospodarza.
Zaraz usłyszymy, że winny jest rząd, Tusk, Schetyna no i oczywiście Rowiński (ten ostatni to akurat częściowa prawda. Mieliśmy wieloletnie plany, koncepcje, „zrównoważony rozwój miasta” etc. I co? To wszystko dziś można rozbić o kant.
Niestety zmartwię Panią. Moim zdaniem nic na poziomie lokalnym nie da się już zrobić. Brakuje pieniędzy czyli kapitału. Jeśli przyjedzie z zewnątrz to tylko po to by po osiągnięciu szybkiego zysku uciec czym prędzej. Tutaj potrzebne jest działanie władz centralnych podobnie jak na Węgrzech. Problem tylko w tym, że Stolyca nie chce.
Moim zdaniem należy powrócić do podstaw gospodarki lokalnej, czyli rolnictwa i przetwórstwa spożywczego oraz przywrócić przemysł wydobywczy…
Przemysł wydobywczy ( kamieniołomy ) niech przywraca ten co je wykończył ( AS )
Przygotowujemy właśnie ciekawy wywiad z lubańskim oddziałem Eurovii.
Panie Andrzeju mam nadzieję że w wywiadzie z oddziałem eurovi bedzie także słowo o zanieczyszczaniu środowiska podtruwaniu mieszkanców poprzez niewłaczanie zraszaczy, o wyczerpanych juz złożach na terenie miasta oraz o nielegalnej wycince drzew? 🙂 Pozdrawiam
Laleczka kamieniołomy wykończyły się same. Eurovia przejeła po Jęczmionku złomowisko i garsktę ludzi a do tego wszystkiego złoża się kończyły jeszcze tylko coś jest koło zaręby a i to nie wiele.Więc komentarz nie trafiony
mieszkaniec nie masz racji i nawet nie wiesz jak bardzo sie mylisz co do złóż , bukowa góra ma bardzo duże złoża na dobrych kilkadziesiąt lat wydobywając nawet milion ton rocznie
Może i w Chinach bazalt wydobędą taniej, ale przywóz tego kruszywa do Europy jest nieekonomiczny, zatem tutaj może jest szansa na dobry interes i miejsca pracy.
Nie trzeba mieć profesora aby wiedzieć, że burmistrzowie, wójtowie i prezydenci nie są od tego, aby tworzyć nowe miejsca zatrudnienia. Autor powyższej „diagnozy” zdaje się umyślnie wprowadza czytelników w błąd, a to nie etyczne. „Umarłe” przez wiele ostatnich lat miasto od razu nie zmartwychwstanie. Osobiście radzę postudiować zadania ST. W całym kraju mamy już jeden, wielki problem. Czekać teraz tylko na opinie, że redukcja etatów w Tychach to przecież również wina Słowińskiego… Mam nadzieję, że Redakcja nie usunie tego komentarza, jak to w stosunku do osób mających inne zdanie miało już nieraz miejsce na tej stronie.
Rok temu wizytowałem zakłady, a w zasadzie montownię samochodów marki Škoda we Vrhlanbi, niedaleko w Czechach po drugiej stronie Karkonoszy. Atmosfera w zakładzie była niewesoła, likwidowano zaczynając od III zmiany montaż samochodów. Wiadomo ogólnie, że sprzedaż samochodów zmalała więc pozostanie jedynie montaż w zakładzie w Mlada Boleslav. Połowę kadry kierowniczej wysłano do Chin by obserwowali zasady montażu automatycznych skrzyń biegów których produkcję koncern ma zamiar uruchomić we Vrhlabí na miejsce likwidowanego montażu samochodów. Oczywiście entuzjastów było niewielu, ale pracownicy mówili, że lepsze to niż zwolnienia. Otóż koncern VW nie jest tutaj altruistą tylko czeskie władze, w umowie prywatyzacyjnej, wymogły na kupcu zachowanie zatrudnienia przez długi czas po zawarciu transakcji. Zatem podpierając się przykładem z Tych wciska Pan przysłowiowy kit. Gdyby władze sprzedając Włochom zakład lepiej zadbały o interesy pracowników na etapie umowy prywatyzacyjnej to do opisanych zwolnień może by nie doszło. Na tym nie koniec. Rząd negocjując zakup włoskiego „Pendolino” mógł wywierać pewne naciski, bo zwolnienia we Fiacie Auto Poland to decyzja polityczna, a nie ekonomiczna. Polskie zakłady mają lepsze wskaźniki ekonomiczne niż włoskie. (Okazało się, że kapitał ma jednak narodowość)
Zatem Pana teza, że Władza nie ma (nie miała) wpływu na sytuację na rynku pracy jest daleka od prawdy. Przykłady można by mnożyć także w Lubaniu.
Moim zdaniem to Pan wprowadza czytelników w błąd sugerując winę „sił nadprzyrodzonych”. Wina była po stronie ludzkiej i niestety na obecnym etapie błędów nie da się już naprawić lokalnie bez pomocy Centrum. Jedynie mogę zgodzić się z Panem, że na dzisiaj, Burmistrz sam już nic nie zdziała.
Dołożę też coś od siebie w sprawie tzw. strategii miasta, której tak naprawdę nie ma. Otóż władzę ciągle mówią o ożywieniu turystycznym miasta, otwarciu na turystów z każdego zakątka Europy. Podaje, więc dwa tematy, który mi przyszły do głowy: władzę miasta chwalą się tzw., (bo inaczej nie da się tego nazwać) historyczną strażą miejska, która raz na miesiąc w miesiącach letnich ma robić coś na modłę … no właśnie, czego??? I druga sprawa. Proszę mi znaleźć w tym mieście otwartym na turystów parking przygotowany do przyjmowaniu autokarów zjeżdżających tutaj licznie w celach zwiedzania tego i owego, a przeważnie zamkniętego…??? Proszę o podanie mi tego miejsca, gdzie ono jest??? Pierwszy przykład dla mnie świadczy o tym, że ktoś tworzący jakąś tam strategię chyba nie wie, co robi i mówi! Ja nie wierzę w to, że historyczna straż miejska jest w stanie ściągnąć kogokolwiek z turystów. Aby ta straż ściągnęła tłumy turystów( gdzie postawią swoje autokary???), to w jej składzie musiałby pojawić Elton John z Królową Elżbietą II pod rękę! W innym przypadku jest to kosztowny kaprys chłopców w strojach historycznych! Przykładów indolencji można by mnożyć bez końca… O zabijaniu Lubańskich przedsiębiorców nawet nie ma, co pisać, bo władza miasta na ten temat jest szczególnie nieczuła( patrz np. Tret i jego godziny otwarcia!!!).
Pamiętam jak w roku 1990 często „robiłem trasę” Zgorzelec-Jelenia Góra. Lubiłem zatrzymywać się samochodem na rynku w Lubaniu. Na środku trawnika stała jakaś dziwna wieża. W okół nie wiele było samochodów bo benzyna była na talony i każdy ją oszczędzał. Chodziłem od sklepu do sklepu, tyle było różności. Chodniki zastawione były różnymi stoliczkami na których handlowano towarami prosto z „zachodu”. Soczki, słodycze i przeróżne „duperele”. Przy okazji odwiedziłem rodzącą się prywatną inicjatywę – u Pana Dumy zamówiłem sobie pieczątkę którą osobiście wulkanizował w piecyku w swoim „lokaliku” na IIp gdzieś w centrum miasta. Lubiłem szczególnie ten ruch. Tylu tu było kupujących z pobliskich wsi gdzie były tylko półpuste GS-y. Szczególnie w okresie przedświątecznym sklepy migotały kolorowymi lampkami z Chin. Wszędzie słychać było muzykę ulicznych sprzedawców „pirackich” kaset magnetofonowych. Nierzadko spotykałem stragany rosyjskich handlarzy. Pełno było kramów z kolorowymi ciuchami. Na koniec obchodu szedłem do baru mlecznego w rynku i w drogę…
Zaczynał się ruch w interesie. Władze właśnie ogłosiły, że prywatnie można już zatrudniać ponad 15 pracowników…
Parking jeden za kościołem św.Trójcy „mała obwodnica” a i pod aldikiem miejsca nie brakuje.Moża też spokojnie wykorzystć parking koło Basenu 🙂 A co do turystów może nie jakoś super dużo ale widzialem sporo w okresie wiosenno letnim.
Dzięki Kaziu. Trafiona analiza. Miato jest piękne, ale dla nas – Lubaniaków. Nie oszukujmy się – Lubań nigdy nie będzie miastem turystycznym. Turyści zarówno nasi jak i zagraniczni widzą nasze miasto z perspektywy drogi prowadzącej do Świeradow, Szklarskiej, Karpacza….Zatrzymają się – owszem, ale na tanie zakupyw biedronce
Co ma na myśli szanowny pan autor tekstu pisząc o rozgrywkach personalnych w magistracie ?sprawami sądowymi z obecnymi i byłymi pracownikami sporem lokalnym z Komitetem bezrobotnych ? o co tu chodzi? czy mieszkańcy nie mogą być poinformowani oficjalnie o tych sprawach ?czy te sprawy są chowane pod dywan? jeżeli pan redaktor
pisze ogólnie to pewnie wiedzę na te sprawy ma pan podpisujący się Andrzej Ploch jego mądrość w każdym omawianym temacie jest dla mnie godna podziwu i szacunku.
Nie wiem. Odpowiadam tylko za to co podpisuję. Takie mamy zasady w Redakcji.
niebawem Państwa poinformuję
Elo Piguła !
No nieźle ! Odwalacie kawał dobrej roboty !
szacunek dla Ciebie i współtwórców !
pozdrawiam
kawał dobrych małych kłamstewek i naciaganych informacji raczej 🙂
Josef – Twój cytat „Mam nadzieję, że Redakcja nie usunie tego komentarza, jak to w stosunku do osób mających inne zdanie miało już nieraz miejsce na tej stronie” jest śmieszny. TAK JEST ŚMIESZNY ! Mógłbym wiele o tym pisać, jak na Luban24 usuwano moje komentarze lub zbanowano mnie całkowicie i wielu , wielu innych jak choćby Ewę Gutek, ale polemika z Tobą i tak nie ma sensu. Powiem krótko – PRZEGLĄD LUBAŃSKI to pierwsze w miarę obiektywne i merytoryczne medium w Lubaniu, które nie usuwa wpisów niewygodnych. A jeżeli ktoś się pod kogoś podszywa, używa epitetów lub wyciąga osobiste animozje, to ja przepraszam.
Dziękuję za wyręczenie w tym niewdzięcznym temacie. Mogę oświadczyć,że staram się jak najmniej ingerować. Jak może ktoś zauważyć staram się najpierw tłumaczyć, bo wielu ludzi pobłądziło w blogosferze zalanej niegodziwościami. Potem dopiero usuwam, a raczej przenoszę do archiwum. Dla zainteresowanych jest to do wglądu. Dzieje się to jednak rzadko. Wielu blogerów po upomnieniu dostosowało się do naszej etykiety, a Pan Józef nigdy nie zaliczył mojej „korekty”. Zakładam, że wszyscy chcą dobrze, a nieliczni psychiczni siedzą pod kluczem, żony.
Tak na marginesie, to jak się mam do Pani zwracać? Pani Laleczko?
Nie wiem kim jesteś, ale wywołany temat jest dużo bardziej problematyczny, żeby nie rzec karny.
W sprawie zbanowania mnie na stronie luban24.pl okłamano Rzecznika Praw Obywatelskich. W ramach podjętych przez niego interwencji z Urzędu Miasta wyszło pismo, gdzie poświadcza się nieprawdę. W piśmie tym urząd, który płaci za obsługę medialną temu portalowi oświadczył, że w ramach „banu” nie mam wejścia jedynie do forum, a posiadam pełen wgląd do informacji publicznych tam zmieszczanych. Prawda natomiast jest taka, że niczego nie widzę, bo mam jedynie info: „przykro nam…jesteś zbanowany”. W ten sposób za publiczne pieniądze doprowadza się do sytuacji wykluczenia za czyjeś „widzimisię”. Krótko mówiąc łamie się zapisy Konstytucji RP.
Nie będę oceniać działalności Burmistrza, bo po pierwsze jestem politykiem i zaraz zostanie mi zarzucone, że się układam, wazelinuję, czy zwalczam w myśl własnego interesu. Niemniej jednak skoro nie tylko moje IP zablokowano na stronie opłacanej ze środków publicznych oraz zablokowano możliwość czytania ogłoszeń urzędów, to w tym przypadku i z brakiem reakcji, a nawet przyzwoleniem muszę przyznać, że Włodarz bierze na siebie odpowiedzialność. Dużą odpowiedzialność za łamanie konstytucyjnych praw obywateli. Niestety też kłamanie w sprawie Recznika Praw Obywatelskich. Pisma mam do wglądu.
Pozdrawiam
Choć sam jestem tutaj prywaciarzem to uważam, że media są zbyt poważnym elementem współżycia społeczeństwa by oddawać je tylko w ręce prywatne. Moim zdaniem powinny istnieć państwowe media misyjne. Cóż Ustawodawca myśli inaczej.
Co z tym Lubaniem, Panie Arkadiuszu Slowiński, proszę zaspokoić moją ciekawość.
..Mieszkaniec „chyba sobie lekko dworuje z tymi parkingami. Żaden szanujący się niemiecki, czy inny kierowca autokaru nie zatrzyma się w miejscu, które do tego nie jest wyznaczone. To, że My Polacy stajemy wszędzie, to nie znaczy, że inni tak samo robią. U nich porządek zawsze musi być. Mimo to pozdrawiam ,,mieszkańca” za dobre samopoczucie i humor. Tego na trzeba…
Kaziu ale miejsce na „małej obwodnicy” jest wyraźnie zaznaczone ze jest to miejsce dla autobusu.Poprzedniej wiosny stał tam juz jakiś widziałem.A co do tych szanujących się niemieckich kierowców to powiem ci że trochę po niemczech jedziłem i stają jak chca.
o! i Ewa Gutek tu 🙂
Tony, igrzyska się rozpoczęły dziwisz się.
Ważny problem został podjęty, gorąca dyskusja jest tego świadectwem… co z Lubaniem? Przespano ostanie 20 lat, rozwalono nieomal wszystko ale… wybudowano wiele willi, kilkanaście sklepów, kilka dróg ale jak nie było pomysłu na rozwój miasta tak nie ma, czym jest „rozwój turystyczny” wobec braku dobrej drogi z węzła A4 – zabawą? Parking jest ważny, oznakowanie jeszcze ważniejsze ale jeśli „grupa” wystawowa wciąż nosi miano Muzeum Regionalnego nie ma się czemu dziwić. Na co czekał Burmistrz przez rok widząc marną obsadę muzeum? Nie wiem… wiem, że czas leci, pieniądze znikają a długi rosną… to co cenne niszczeje a ludzie tracą siły, nadzieję a kiepscy politykierzy zyskuję pasze wyborczą. Czy ktoś lub coś to zatrzyma? Wolne media są nam wszystkim potrzebne: jak tlen, woda i pokarm w przeciwieństwie do kiepskich administratorów mojego miasta. Nie wierzę politykom!
Dziękuję za ciekawą analizę sytuacji. Wygląda na to, ze pod hasłem „nie wierzę politykom” przyjdą młodzi i pozamiatają – wszystkich i wszystko.
Jeden z młodych napisał: … Wyście nas nie stracili bo wyście nas nigdy nie mieli…
Lęk przed młodymi nie jest zbytnio uzasadniony, raczek nowi są nadzieją, chodzi o wykształcenie, kulturę interpersonalnych relacji, otwarte umysły i nowy rodzaj wrażliwości, zwłaszcza społecznej… Tylko czy tacy są? Tak chciałbym aby się już pojawiali, by w końcu zostali wybrani…
Z tego co widzę, ugodowi już wyjechali, pozostali radykalni. Kiedyś spotkałem jednego z nich – Roberta Winnickiego. Proszę obserwować tego młodego lidera.
O co taki zdziwiony- nawet artykuły tu pisze.
Redakcja:
Andrzej Ploch – Redaktor Naczelny – tel. kom. +48 606 392 311 – e-mail: typo@ploch.pl
Sławomir Piguła – Z-ca Redaktora Naczelnego, Szef Działu Aktualności
Anna Noga-Grochola – Sekretarz Redakcji
Janusz Skowroński – Redaktor Działu Historycznego
Współpraca: Małgorzata Ploch, Tomasz Bernacki (SMGŁ), Artur Ryżewski, Katarzyna Biegasiewicz-Mularczyk, Joanna Woźniak (OSS SG), Anna Włoszczyk (KPP), Grzegorz Bereziuk, Michał Łukjaniec, Karol Kusibab, Ewa Gutek.
🙂 🙂 🙂
@Jan
ano lekko rzadko redagujący wchodzi w dyskusje….
@Ewa
Cud że ja mogę tam jeszcze bazgrolić aczkolwiek mają ciekawą taktykę na negatywa opinie pojawiają się w niemal tej samej chwili posty za przeproszeniem o d..ie Maryny
L24 jest w kozim rogu,aby istnieć i żyć muszą układać się pod buregermajstera…
@mieszkaniec
nie sądzę,na L24 aż kipi od tego zawsze możesz tam „manewrować”
tam masz wielkie kłamstwa i przeciągnięte informacje
kiedyś pamiętam na moje argumentacje na niejasności itp. słyszałem od pewnych osób:”Tomaszu,wydaje Cie się” a w życiu trzeba mieć własną filozofię tym bardziej zadanie a nie „wydawającą” się… tylko komu ?!
powodzenia
@Lalaleczka
Mocna prawdziwe słowa i w zupełności się z Tobą zgadzam iż z szaragami „elkowców” nie ma się co w dyskusje wdawać iż są tą nieformowalni z zawężonym horyzontem ludzie…
tak jak ktoś tu wspomniał nie dał rady sam ze sobą próbuje dać radę z miastem…
@Jeremi
a tajemnica to żadna że burgermajster szarpie się z ludźmi w sądach,to nie „NIU JORK” tu każde pierdnięcie echem się rozchodzi…
A to mnie Pan rozbawił z tym „NIU JORK’iem”. Tam zanim Pan napisze to już niektórzy wiedzą. Zawsze byliśmy w tyle za Hameryką.
Skoro jest się o co sądzić to trzeba to robić jak porozumienia nie ma.Przykład? Rutana dalej siedzi w mieszkaniu miasta a willa stoi… pff.Filozofię to każdy ma tylko robić nie ma komu.I ja juz wielokrotnie wspominałem lepszy obecny burmistrz niż {…} który w mieście nie robił nic i to należy podkreślić!
»
Proszę nie używać słów powszechnie uważanych za obelżywe.
Moderator
aaa i dodam jeszcze sprawę z eurovia wycieli dzewa nielegalnie bez pozwolenia wieć proste jak je….e ze muszą za to zapłacić.
moderatorze słowo „prosiaczek” nie ma na celu nikogo obrazić tym bardziej że nie podaje się nikogo z imienia i z nazwiska.Wiec proszę byś bardziej obiektywnym.
»
Jak prosiaczek to i nierozłączne koryteczko, ale skoro Pan tego nie kojarzy to przepraszam.
Moderator
Nie ma za co przepraszac.prosiaczek to też królik, tygrysek i kłapouchy.Ale jak Pan ma tylko jedno skojarzenie to gratuluję 🙂
To taka czujność moderatora by kogoś niepotrzebnie nie urazić.
Dalczego niektórzy tak bardzo sie oburzają na ten artykuł, autor ma rację, poniewaz Luban dogorywa, nic sie nie rozwija, z turystyki to my kokosów nie zarobimy.Gdzie sa zakłady pracy, dlaczego nie słychac o inwestycjach, tylko sklepy sklepy i jeszcze raz sklepy, ludzie władzy zajmują sie „piedołami” zamiast starac sie ozywic miasto. Tylko naiwny widzi w Lubaniu super rozwijające sie maiasto bez zadnych problemów- pozdrowienia dla nich
Nadal będę bronił Burmistrza. W obecnej sytuacji zadłużenia on niewiele już może. Będą następne, „konieczne” pożyczki itd. Przyjdzie następny i też będzie musiał… To Warszawa zgotowała Lubaniowi taki los.
dziwna logika, skoro W-wa jest odpowiedzialna za to, co sie dzieje w Lubaniu, to zadam retoryczne pytanie, to po co nam w ogóle burmistrz, przeciez nic nie moze zrobic????….trudno kazdy ma swoje zdanie,ja i tak dalej bede twierdzic, ze Luban sie „zwija” a nie rozwija
Jak to po co? Jest po to by zaciągać kredyty, skoro minister już nie może. Niestety rola samorządu została do tego sprowadzona.
aha i jeszcze jest burmistrz, który sie zali, ze ma tylu oponentów…ciekawe dlaczego????
Co ma Warszawa do Lubania. Pan jak mniemam jest z Wrocławia, więc ma Pan niestety ograniczoną wiedzę o tym, co się dzieje w Lubaniu a dzieje się niestety żle. Burmistrz – zero pokory, ale wg niego i jego politycznych piesków oraz sługusów w magistracie – jest najładniejszy, najlepszy, najmądrzejszy. Prawda jest nieco inna. Typowo pisowska mentalność.
To „Warszawa” dzieli pieniądze w budżecie. Jak da za mało na oświatę to trzeba zamykać lokalne szkoły. I nikt z władz lokalnych na to, na miejscu, nic nie poradzi itd. Niestety sugerowana przez Pana pokora nie ma już większego wpływu na nadciągającą zapaść.
To prawda, że Warszawa dzieli kasę, a tej coraz mniej z samorządach. Zadań coraz więcej. Trzeba też spojrzeć na sprawę uczciwie. Skoro jest tak źle to skąd nowe etaty, których wcześniej nie było.
Asystent, Sekretarz?
Czytam o kolejnym połączeniu, aby oszczędzić na etatach, a może zacząć tak jak nam Słowiński obiecywał przed wyborami od siebie? Miało nie być dwóch zastępców i nie ma, ale tylko z nazwy, jak zwał tak zwał, a w cyfrze jest więcej od poprzednika. Obecny dyrektor MDK jest bez konkursu, a pamiętam jak wyciągano to poprzedniemu nazywając to nepotyzmem. A co teraz mamy? lobbotyzm?
„To prawda, że Warszawa dzieli kasę, a tej coraz mniej z samorządach.”
Dotknął Pan sedna sprawy. Obowiązków coraz więcej a kasy coraz mniej – tu jest pies pogrzebany. Trzeba lobbować i to jest nowe zadanie Władz lokalnych. Bez tego działania „Warszawa” puści nas z torbami.
W tym temacie jedynym sposobem jest odpolitycznienie samorządów. Jeżeli zaczniemy głosować na ludzi, a wybrani dla dobra miasta, gminy, czy powiatu powinni schować legitymacje partyjne na czas rządzenia. Wtedy nie będą usługach „Warszawy”. Tak jak teraz PO tam i PO tu i jak tu walczyć?
Burmistrz nie jest z tej partii i tu ma kartę do stworzenia silnej grupy sprzeciwu, ale czy ja mam mu mówić co ma robić?
Z tym odpolitycznieniem samorządów to czysta utopia, a budowanie grupy sprzeciwu to samobójstwo polityczne. Czy słyszał Pan, że w Komitecie Regionów w Unii Europejskiej mamy swoich reprezentantów samorządowych którzy powinni lobbować? Czasy się zmieniają i „techniki pozyskiwania” środków też.
Nie utopia- tylko zerwanie z przynależnością, a nie wyrwanie korzenia ;)”Technika”- z układu, a nie tabeli
Muszą Cię rozczarować ” Laleczko ” tutaj również usuwają wpisy.
Pozdrawiam
Przez ostatnie dwa tygodnie usunięto tylko wpisy jednej osoby która podszywała się pod cudze przydomki. Jeśli chodzi o to to tak, innych przypadków nie znam. W przypadku anonimowych obraźliwych treści ograniczamy się do „wykropkowań”
Moderator
Panie Ryszardzie kogo pan zalicza do politycznych piesków z nazwiska i sługusów w magistracie burmistrza ciekawa jest pana wiedza z którą proszę się podzielić polityczne pieski pana burmistrza ?? proszę o przykłady przykłady proszę a nie slogany
No ładnie. Jeden anonim wypytuje drugiego o nazwiska. Czyżby to taka nowa etyka?
Mam wielką prośbę do władz miasta Lubania, a w szczególności do burmistrza. Nic nie róbcie, bo i tak nic nie zrobicie, a jedyną rzeczą, jaką chciałbym żebyście zrobili, to nie przeszkadzali!!! Pokrętne?! Być może. Jednak mniej pokrętne niż to, co dzisiaj się dzieję. Czasami zwykłe nie przeszkadzanie ludziom którzy chcą coś dobrego zrobić jest największym darem jaki można uzyskać od władz, a już w szczególności od takich ,,władz”!
To jest nieprawda że burmistrz nic nie robi,zlikwidował dwa lata temu prenumeratę wszystkich czasopism w czytelni w ratuszu.
»
Proszę nie zmieniać przydomka
Moderator
Bardzo ciężkie czasy dla Lubania zaczynały się jakieś naście lat temu. Proszę przypomnijcie sobie i innym, przez ile kadencji burmistrzem był Pan Rowiński. Co zrobił, żeby dzisiejsza sytuacja nie miała prawa bytu??? Dlaczego wszyscy oczekują, że w ciągu 2 lat miałby to powstrzymać burmistrz Słowiński. Czy może po prostu sytuację przedstawiacie na niekorzyść obecnego Włodarza Miasta bo jesteście stronniczy poprzez przynależność polityczną??? Po wypowiedziach wnioskuję, że tak. Zastanówcie się trochę co robicie, gdyż z perspektywy człowieka nieupolitycznionego, zwykłego mieszkańca miasta, wygląda to trochę inaczej niż Wasza słowna przepychanka.
Naście lat temu to burmistrzem tego miasta był niestety Jerzy Zieliński, polityczny mecenas naszego obecnego włodarza Arkadiusza Słowińskiego, a nie Rowiński. ten ostatni był zastępcą Zielińskiego i nie miał nic do gadania. Zieliński kiedyś, podobnie jak Słowiński też myślał że jest przysłowiowym The Best. Ale mieszkańcy Lubania potrafili to zweryfikować, i pognał w niesławie Thebeściak do Bolesławca na sekretarza miasta.Więc proszę żeby Pani nie wprowadzała forowiczów w błąd i nie próbowała zwalać wszystkiego na Rowińskiego, to właśnie on poprawiał robotę po Zielińskim.Z powodzeniem zresztą.
Nie wiem dlaczego na usta mi się ciśnie, żeby powiedzieć, że Rowiński dopsuł to co zaczął Zieliński a baty zbiera Słowiński, który ledwo zasiadł na ich miejsce i jeszcze nie zdążył nic zrobić, gdyż musi pokończyć pozaczynane przez innych Thebeściaków. Super!!! Czekamy co dalej będzie… Natomiast cieszę się, że reprezentuje nas inna osoba, bo nie zapominajmy, że władza to Rada Miasta nie Burmistrz, który jest jednoosobowym organem wykonawczym oraz kierownikiem urzędu miasta. I jest zobowiązany realizować uchwały rady miasta. Jak to powiedziała jedna z Pań na zebraniu rady: Jest Pan tutaj tylko gościem. Więc dalej się uwywnętrzniajcie i pamiętajcie: „Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta” i tak oto skorzystał obecny Pan Burmistrz. Brawo!!!
Angelika -jak na „zwykłego, nieupolitycznionego mieszkańca miasta” – jak siebie nazywasz – to dużo wiesz i świetnie się orientujesz 😉
Błogosławiony, kto znając swoją siłę nie krzywdzi innych.
Żołnierzu Angeliko twierdzenie, że władza to Rada Miasta nie Burmistrz, który jest jednoosobowym organem wykonawczym oraz kierownikiem urzędu miasta jest wielkim błędem. Idąc twoim tokiem rozumowania to Polską rządzi Kempa, Kuchciński i Rozenek a nie rząd z premierem na czele. A Lubaniem rządzi Iwanow, Piekarski i Witanowski, a nie burmistrz. To są bzdury. Pani Angliko Polską rządzi Premier Donald Tusku, a Lubaniem rządzi Burmistrz Arkadiusz Słowiński. I to oni poniszą odpowiedzialność za Państwo i Miasto!!!
Nowa metoda Burmistrza Słowińskiego – zwalanie wszystkiego na Radę Miasta. Poprzednia ekipa się broni, i to broni argumentami. Ciekawe kiedy zacznie się bronić Rada Miejska z która puki co Słowiński robi sobie kozła ofiarnego.
W Lubańskim szpitalu znaleziono wydruki […]
»
Ciekawe, ale dla publikowania takich treści zgodnie z regulaminem wymagamy podania swego imienia i nazwiska.
Moderator
Czytam i nie wierzę w to co widzę… walka na tym forum wre ale nie o skórę tylko o ochłapy…. Nie jest problemem sama postać Burmistrza, którego nie mam zamiaru bronić lecz PT Radni. Gdyby mieszkańcy znali ich kwalifikacje to może zmieniliby zdanie. Jaka jest średnia wykształcenia zawodowego Radnych? Jaki ich dorobek naukowy, społeczny i zawodowy? Kto z nich zbudował przedsiębiorstwo, czy zarządzał swoim lub obcym biznesem? W odpowiedzi na to pytanie tkwi ogólna odpowiedź na fundamentalne kwestie. Może radni się oburzą ale to cena konsekwencji ich wyborów społecznych i zawodowych. Jak Rada nie ma horyzontów to ich nie może wyegzekwować od Burmistrza i kierowników poszczególnych wydziałów. To, że brak profesjonalnej strategii tez mnie nie dziwi… bo jak ma grać w urzędzie jeśli sami urzędnicy napisali sobie „strategię”. Ten cudzysłów to nie pomyłką to świadoma figura. Dobra Strategia powstaje miesiące i nie w Urzędzie ale z dala od niego w oparciu o obserwacje i doświadczenie ekspertów. Jak przeczytacie to co nazwano analiza SWOT to pękniecie e śmiechu… Miłej lektury… nie będzie potrzeba zapraszać już kabaretów, najlepszy kabaret ma swoją siedzibę w UM i jego oddziałach.
Nasi Radni to : 70% uznaje, że prawo do mandatu im się należy bo są radnymi i tak, co kadencja, 20% da sobie ogolić na sucho aby tylko tam się dostać, 10% dostało się tam aby pastować buty tym 70%. Łączy ich jedno:stanowiska w spółkach, radach nadzorczych, w wydziałach urzędu miasta, dla nich,ich żon ,córek, synów, wnuków, kochanek, kochanków , rybek, itp.
Myślę, że dominuje tu zwykła ludzka zawiść. Zarówno do Burmistrza jak i Rady. Jeżeli jest tak źle to już w przyszłym roku będzie można wystawić cenzurkę. Wpis dotyczący powiązań w zamian za „fuchy” jest co najmniej dziwny. Przecież nie trzeba być radnym, aby się przypucować, czy tak usadzić, żeby oczekiwać, czy wręcz żadać czegoś dla siebie. Wszystko zależy od człowieka…
Najlepszy kabaret ma swoją siedzibę w UM i w jego oddziałach ???!!!!
stwierdzenie pana Andrzeja nie wiem czy pan burmistrz czyta Przegląd w internecie myślę że nie bo by zapewne skomentował wypowiedz pana Andrzeja (może asystent czyta?) a gdzie można zapoznać się panie Andrzeju z analizą
SWOT chciałbym sprawdzić czy czytając można pęknąć ze śmiechu
W UM maja wszystkie dokumenty, te opracowane przez poprzedni team także. Miłej lektury
ps
to nie żadne tajne „doumenta” wszystko jawne, podobnie jak protokoły z sesji RM, to dopiero lektur!
Wpadła mi ostatnio w ręce ulotka wyborcza z kampanii burmistrzowskiej Arkadiusza Słowińskiego w 2010 roku. Ciekawa lektura, obiecanki aż miło. Z tego po prawie trzech latach burmistrz zrealizował… nic.Pan burmistrz w ulotce pisze m.in że: Odbuduje basen na Kamiennej Górze ( nie odbuduje i sam się tym chwali), wybuduje nowe mieszkania socjalne ( nawet nie ma nigdzie o tym mowy), wprowadzi ścisłą kontrolę cen mediów ustalanych przez ZGiUK i LPWiK ( ceny ciągle idą w górę), będzie tworzył nowe miejsca pracy poprzez ściąganie nowych inwestorów ( ani jeden inwestor nie pojawił się w Lubaniu za panowania Słowińskiego). Przesyłam skan tej ulotki do redakcji.Mam nadzieję że ją opublikujecie, żeby się ludziom oczy otworzyły.
Ciekawa lektura z ulotki ? naprawdę tyle naobiecał ?a gdzie można się z nią zapoznać panie Ryszardzie?
Przyniósł mi znajomy zrobiłem skan i wysłałem do redakcji, mam nadzieję że jakoś opublikują
Co z tym Lubaniem, tytuł powinien być trochę inny. Co z tym burmistrzem, mamy dalej […]
»
Proszę nie zmieniać przydomka tak często.
Moderator
Szanowny Pan Burmistrz reprezentuje większościowy elektorat który wyniósł go na ten urząd w niekwestionowanie demokratyczny sposób. Należy o tym pamiętać. Jak się komuś ten wybór nie podoba to niech swoja energię poświęca na przygotowywanie kolejnej kampanii wyborczej. Tak się przed wyborami umówiliśmy i dzisiaj obrzucanie go inwektywami tylko dlatego, że jest z innej opcji politycznej nie jest poważne.
To miło Panie Andrzeju, że broni Pan Pana Burmistrza, ale z tego co wiem to Pan burmistrz będąc radnym nie szczędził swojemu poprzednikowi przykrych słów między innymi dlatego, że był ……”z innej opcji politycznej”. Jakoś nie przejmował się tym, że „elektorat wyniósł go na ten urząd w niekwestionowanie demokratyczny sposób”.
Ja nie bronię tego, czy tamtego personalnie. Ja bronię zasad. Walczmy na argumenty, a nie na obelżywe słowa.
Burmistrz Słowiński jaki jest, juz wiemy, wyszło szydło z worka, zawierając sojusz z SLD, myśli o następnych wyborach. Świętej pamięci Stanisław Kostka, który był represjonowany i więziony za walkę z komuną, zapewne przewraca się w grobie, dla Słowińskiego srebrniki są ważniejsze od ideologii i ludzkiej godności. Pozdrawiam, Przegląd Lubański i proszę o zamieszczenie tych kilku skromnych słów.
»
Pozostańmy zatem przy Jan 1 -na próbę
Moderator
Może już najwyższy czas dać sobie spokój z propagandowym określeniem „komuna” bo co ona ma wspólnego z dzisiejszymi czasami. Martwy się bardziej oby Eurovia niedomagała się odszkodowań za stworzenie zatory finansowego przez blokowanie kont nieprzemyślnymi,pochopnymi działaniami Pana As wraz z doradcami.Do zasług z pewnością mogą sobie przypisać likwidację i ucieczkę z miasta spółki Erovia a wraz z nią miejsc pracy oraz wpływów z podatków.
Komunie, zwłaszcza z ponadprzeciętnymi emeryturami bardzo zależy aby pisano „już najwyższy czas skończyć…”. Pan się tu wpisuje jako PI. Co do reszty to się zgadzam.
Jeszcze jedna myśl mnie naszła.Czy czasem nie jest to nasza polska dyscyplina narodowa – zawistna zazdrość ? Bo ktoś ma lepiej ?!
Kto Panu tyle tego kitu nawciskał?
Być może z racji wieku nie rozumiem określenia „PI” bo podczas manifestacji z hasłami „precz z komunom” nie świadomi tworzenia się historii jeździliśmy na wrotkach po mieście a o ponad przeciętnych emeryturach nie pomyślałem.Był czas na zakończenie „tematu” jak to zrobiono choćby w Czechach i nie wykorzystano tej okazji więc może dla nas „wrotkarzy” to gatunek na wymarciu i bardziej spoglądamy na przyszłość choćby naszych pociech…
Problem Pana i mój w tym, że przyszłości takiej o jak Pan marzy dla siebie i dzieci nie da się zrealizować. Czy do Pana już dociera, że choć płaci Pan składki to i tak przyzwoitej emerytury Pan nie dostanie?
Akuratnie doktorat z matematyki nie jest potrzebny aby to pojąć lecz jak uniwersalne jest przysłowie:”Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”
Kłopot w tym, że spać chcą ci co nie pościelili.
Tak jak procować co im się nie chce pracować,nie tylko nad sobą.
„ co z tym Lubaniem ? ” Aby zobaczyć co z tym Lubaniem miało się stać pod rządami obecnego „ bur – mistrza” musimy zobaczyć w filmie reklamowym jaki został umieszczony w internecie http://www.luban24.pl/index.php?topic=8130.0.
Niestety pamięć i sposób pojmowania rozwoju miasta są zawodne. Pamięć bo bur – mistrz obecny zapomniał o obietnicach rozwoju miasta (patrz szczególnie na około 1:40 filmu a rozwój miasta zszedł do podziemni i ma się tam bardzo dobrze.
Powiedział Pan „ że Tret wygląda dobrze jedynie na widokówkach, i że jak Pan zostanie burmistrzem to ożywi to miejsce”.
Po latach Pana starań Tret i nie tylko już nie wygląda dobrze na widokówkach. Wejście do obiektu jest przykładam Pana starań, zanieczyszczone odchodami, brudne i śmierdzące.
W Trecie widać ożywienie, kwitnie handel i spożywanie narkotyków i alkoholu. Dochodzi do ustawek pomiędzy zwalczającymi się grupami młodych ludzi. Wewnątrz cuchnie, roztacza się nieprzyjemna woń przesiadujących tam meneli.
Obiekt wygląda jak gdyby nie posiadał gospodarza. Odwiedzający miasto turyści wyrabiają sobie o naszym mieście negatywne zdanie. Wstyd dla miasta, że taki obiekt nie jest właściwie zarządzany. Powyższy stan uważany jest za normalny i nie przeszkadza urzędnikom odpowiedzialnym za zarządzanie obiektem znajdującym się w centrum miasta.
Panie burmistrzu czerwona kartka dla tego co Pan robił lub też czego Pan nie zrobił dla miasta Lubań i jego obywateli.