Funkcjonariusze z lubańskiej Szkoły Straży Granicznej w Biegu Piastów
Polana Jakuszycka po raz kolejny stała się areną zmagań tych, którzy zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie uprawiają narciarstwo biegowe. Na starcie odbywającego się w dniach 01-03.03.2013 r., XXXVII Biegu Piastów stawiły się tysiące sympatyków tej dyscypliny sportowej, by pokonując kilometry tras biegowych udowadniać, że biegać każdy może – niezależnie od wieku, kondycji bądź innych ograniczeń. Po raz kolejny do sportowej rywalizacji stanęli strażnicy graniczni, którzy mierzyli swoje siły w trakcie rozgrywanych w tym czasie VII Mistrzostw Straży Granicznej w narciarstwie biegowym. Swoje reprezentacje w Biegu wystawiły wszystkie oddziały SG, w tym Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.
Patronat nad mistrzostwami objął Komendant Główny SG – gen.bryg. SG Dominik Tracz. W pierwszym dniu biegu na dystansie 10 km o cenne nagrody i wyróżnienia walczyło 14 drużyn reprezentujących Komendę Główną SG, oddziały oraz ośrodki szkolenia SG. Pierwsze miejsce na podium wybiegała drużyna Bieszczadzkiego Oddziału SG. Srebro otrzymała reprezentacja Śląskiego Oddziału SG. Na trzecim miejscu stanęła drużyna Nadodrzańskiego Oddziału SG.
Równie emocjonująco przebiegała rywalizacja w kategorii mężczyźni. Na trzecim miejscu podium stanął chor.szt. SG Adam Dutka ze Śląskiego Oddziału SG. Trzy minuty wcześniej na mecie zameldował się chor. SG Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG zajmując drugie miejsce. O zwycięstwie zadecydowało 11 sekund. Pierwsze miejsce wywalczył reprezentant Śląskiego Oddziału SG – por. SG Eugeniusz Słobodzian. Na trasach polany walczyły także funkcjonariuszki Straży Granicznej. W klasyfikacji kobiet pierwsza na metę przybiegła mjr SG Danuta Hamielec reprezentująca Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG. Osiem sekund później przybiegła mł.chor. SG Anna Szymczyk z Komendy Głównej SG. Na trzecim miejscu podium stanęła st.chor. SG Magdalena Gondek z Nadwiślańskiego Oddziału SG. Dekoracji zwycięzców VII Mistrzostw SG w narciarstwie biegowym dokonali kontradmirał SG Piotr Stocki – Komendant Morskiego Oddziału SG, płk SG Artur Wąsowski – Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w asyście Dariusza Serafina – Komandora Biegu Piastów.

Ogromną radość wśród uczestników mistrzostw Straży Granicznej wzbudziło ogłoszenie wyników klasyfikacji kobiet na dystansie 10 km XXXVII Biegu Piastów. Najlepszą zawodniczką została szer. SG Aleksandra Fundanicz – z Bieszczadzkiego Oddziału SG. Mistrzyni dystansu 10 km dyscyplinę narciarstwa biegowego uprawia już od 14 lat. Na swoim koncie ma wiele wyróżnień, z których najcenniejszym jest wicemistrzostwo Polski seniorów. Przygoda z zielonym mundurem trwa znacznie krócej, bo zaledwie kilka miesięcy. Najbliższy czas mistrzyni poświęci szkoleniu podstawowemu w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, gdzie będzie zdobywać niezbędną wiedzę i umiejętności do służby na zewnętrznej granicy naszego kraju i UE.
Na dystansie 10 km w ramach Mistrzostw SG rywalizowali również ci, którzy czynną służbę funkcjonariusza SG mają już poza sobą. W klasyfikacji emerytów SG pierwsze miejsce wywalczył Arkadiusz Ogorzałek. Na drugim miejscu podium stanął Mariusz Krygier. Brąz wywalczył Piotr Kawulok.
W sobotę zawodników startujących na dystansie 50 km Polana Jakuszycka przywitała słońcem i wiosenną aurą. Blisko 2000 zawodniczek i zawodników przez kilka godzin walczyło o najlepsze czasy i miejsca na mecie. Swoje siły na tym dystansie sprawdzili także strażnicy graniczni. W kategorii OPEN na dystansie 50 km najszybszym strażnikiem granicznym został por. SG Eugeniusz Słobodzian – reprezentant Śląskiego Oddziału SG. Na drugim miejscu podium stanęła zwyciężczyni dystansu 10 km – szer. Aleksandra Fundanicz z Bieszczadzkiego Oddziału SG. Jako trzeci na metę przybiegł chor. SG Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG. Zwycięzcom nagrody wręczył płk SG Artur Wąsowski – Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w asyście płk SG Andrzeja Kamińskiego p.o. Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz Dariusza Serafina – Komandora Biegu Piastów.

Sportowym zmaganiom strażników granicznych kibicowali przełożeni, którzy wystąpili nie tylko w roli obserwatorów. Na starcie dystansu 10 km zmierzyli swoją tężyznę fizyczną kontradmirał SG Piotr Stocki – Komendant Morskiego Oddziału SG, płk SG Andrzej Kamiński – p.o. Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału SG, płk SG Mirosław Doroszkiewicz – Zastępca Komendanta Podlaskiego Oddziału SG oraz płk SG Marcin Własnowolski – Dyrektor Biura Prawnego KGSG.

Z rąk Wiceburmistrza Miasta Lubania – pana Mariusza Tomiczka – puchar dla najlepszego zawodnika mieszkańca Lubania – otrzymał st.chor. SG Tomasz Nawrocki, który okazał się najszybszym lubanianinem na dystansie 10 km XXXVII Biegu Piastów.
Wzorem lat poprzednich XXXVII Bieg Piastów jako współorganizator wspierała Straż Graniczna – Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu oraz Sudecki Oddział SG w Kłodzku – funkcjonariusze z Placówki SG w Jeleniej Górze. Uczestnicy biegu mogli po raz kolejny liczyć na pomoc kilkudziesięciu strażników granicznych, którzy obecni byli na starcie, punktach kontrolnych i żywieniowych – czuwając na bezpieczeństwem uczestników i sympatyków tej dużej imprezy narciarskiej. Do dyspozycji organizatorów biegu był także specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu sędziowie, ratownicy medyczni i obsługa mogła trafić w najodleglejsze miejsca Polany Jakuszyckiej.
Red.
Foto: OSS SG Lubań
