Lubań wykluczony?
Członkostwo Lubania w Związku Gmin Kwisa wisi na włosku, bowiem władze Lubania nie mogą zdecydować o wsparciu finansowym w kwestii zakupu obiektów Straży Granicznej położonych w Wielkim Lubańskim Lesie, w którym miałoby powstać schronisko dla bezdomnych psów i kotów.
Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński zwleka z decyzją wsparcia finansowego Związku Gmin Kwisa, w kwestii zakupu obiektów po byłym ośrodku tresury psów służbowych Straży Granicznej. Obiekt znajduje się w Wielkim Lubańskim Lesie, tuż obok strzelnicy SG. Każda z gmin członkowskich Związku, oprócz Lubania, jest przygotowana na wydanie kwoty ok 50 tyś zł., aby można było sfinalizować transakcję z pogranicznikami. Zakup i adaptacja obiektów SG na schronisko dla psów, pozwoliłaby gminom – członkom ZGK co roku zaoszczędzać pieniądze podatników, wydawane na utrzymywanie bezdomnych psów i kotów z terenu gmin w istniejących już ośrodkach na terenie Województwa Dolnośląskiego. Ale powstanie ośrodka, to również nowe miejsca pracy w Lubaniu i to co najmniej kilkanaście, a to w mieście gdzie bezrobocie szaleje na poziomie 24- 39 % nie jest bez znaczenia.
– W sprawie decyzji wsparcia finansowego Związku Gmin Kwisa w aspekcie zakupu obiektów SG miało dojść do spotkania burmistrza Olszyny Leszka Leśko, który jest jednocześnie przewodniczącym związku i Waldemara Nalazka, Wójta Osiecznicy a burmistrzem Lubania. Leśko i Nalazek umówili się na spotkanie ze Słowińskim w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. Jakież było zdziwienie Nalazka i Leśko, kiedy przestąpili próg lubańskiego magistratu i dowiedzieli się że Słowiński ……. jednak nie znajdzie dla nich czasu. To kompletna ignorancja i brak odpowiedzialności – mówi, pan Jerzy, samorządowiec, którego miasto jest członkiem Związku Gmin Kwisa.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że włodarz Lubania zasłaniał się brakiem decyzji radnych Rady Miejskiej. Ale jak twierdzi Małgorzata Grzesiak, radna i była przewodnicząca RM, kwestia wsparcia finansowego ZGK w zakupie obiektów SG, na posiedzeniach gremium w ogóle nie padła, mimo że radni opozycji kilkakrotnie pytali Arkadiusza Słowińskiego o tę sprawę.
– Arkadiusz Słowiński zachowuje się jak obrażalski chłopiec w piaskownicy. To nie przystoi samorządowcowi reprezentującemu duże miasto powiatowe i jego mieszkańców. A najdziwniejsze jest to, że sam kiedyś decyzję o przejęciu ośrodka od Straży Granicznej forsował- mówi pan Jerzy
W kuluarach samorządowych regionu, coraz częściej mówi się o wykluczeniu Lubania ze Związku Gmin Kwisa. Jeżeli samorządowcy gmin – członków ZGK podejmą taką decyzję, to będziemy mieli do czynienia z kuriozum, bowiem Lubań jest siedzibą związku i obok Bolesławca największą gminą miejską skupioną w tym sojuszu.
Autor: Sławomir Piguła


tego nawet bareja nie wymiślił…
Z tego co mi wiadomo nie stworzono jakiegoś kosztorysu funkcjonowania nowo powstającej jednostki, czyli jaki ma być koszt i sposób jego rozliczania z funkcjonowania. Czy będziemy płacić składkę od liczby mieszkańców czy np. od liczby psów przekazanych z naszego miasta do schroniska? Miasto wydaje obecnie max. 45 tys. zło rocznie. Więc jeśli będzie to mniej, to się opłaca…. ale jeśli więcej??? Za dużo tutaj nie wiadomych, może redaktor sprawdziłby zasady rozliczania i itd.??? Czyli przede wszystkim jaki będzie podział kosztów funkcjonującej jednostki ??
Tak to prawda co pisze Pan Daszkiewicz ale nie będzie mniej ale więcej niż 45 tyś.zł Burmistrz na eluban objaśnił w sposób konkretny czarno na białym oj panie Piguła proszę pisz pan te artykuły kto to jest ten pan Jerzy?którego pan cytuje ten pan posiada nazwisko?i niech pan pójdzie za dobrą radą pana Roberta i sprawdzi zasady rozliczania podział kosztów itd.Jak to już pan sprawdzi i przedstawi nam czytelnikom konkretnie w liczbach to będzie ok.
Burmistrz jest żałosny w swoim postępowaniu, bo nie wszystko należy przeliczać na pieniądze samorządowcy z regionu nie traktują go poważnie bo jest nieprzewidywalny. Sam chciał tego schroniska i walczył o to jak lew, a jak przyszło co do czego i gminy zebrały kasę na wykup to podwinął ogon bo mu się nagle kasa przestała zgadzać a on przecież taki oszczędny. Jeżeli mieszkańcy Lubania nie uświadomią sobie że ten człowiek działa na ich szkodę żal będzie tego miasta. Naprawdę. Głupkowate uśmieszki, którymi Słowiński raczy mieszkańców w mediach typu TV Komsat czy TV Łużyce opowiadając o tym że zrobi z Lubania drugą Irlandię na niewiele się zdadzą.
HAHAHAHAHAHA na eluban wyjaśnił? proszę Cię Jeremi. Przecież wiadomo, że jak coś na PL napiszą czego nie przewiduje linia Słowińskiego, to zaraz odezwie się burmistrz na tamtym portalu. Przecież Tomek Smok Jurak właściciel portalu, to dobry kolega burmistrza Słowińskiego. Napisze każde kłamstewko byleby tylko ratować tyłek koleżki!Stworzyli sobie portalik żeby promować Słowińskiego i to już trzeci, a jakoś notowania Arusia lecą na przysłowiowy ryj!
Z tego wynika, że nowy portal zaczyna schodzić na taką samą zakłamaną drogę po której kroczy portal L24 ze swoim listonoszem. Już takimi samymi kłamstwami próbował chwalić listonosz byłą przewodniczącą rady gminy B. Karnaś. Tak samo nic nie wyszło z promocji burmistrza A.S. To chyba dlatego burmistrz przeniósł się na inny portal. Pytanie czy za to również płacą podatnicy? Bo jak na razie tym osobom w Lubaniu udaje się zniszczyć to co był dobre i służyło mieszkańcom. A zrobienie czegoś pozytywnego jest nie możliwe. Wniosek nasuwa się sam, że czas na zmiany, bo w żaden sposób nie potrafię zrozumieć dlaczego te osoby działają na szkodę miasta i gminy. No i chyba przy pomocy nowego portalu Pan listonosz został wyałtowany na bocznice. To jest chyba jedyna pozytywna wiadomość.
Panie Miastowy przepraszam bardzo na jakiej podstawie pisze pan że cytuję notowania Arusia lecą na przysłowiowy ryj! zrobił pan badania wiarygodny sondaż wśród mieszkańców Lubania? oj żeby pan nie przeżył szoku lub zawału gdy za rok przewodniczący komisji wyborczej ogłosi wygraną Pana Słowińskiego pożyjemy zobaczymy ja nie wiem czy pan Smok jest dobrym czy złym kolegą Burmistrza. Burmistrz przedstawił liczby z których wynika jasno że będzie drożej w kwestii schroniska ja daję wiarę matematyce. Burmistrz dba i troszczy się o finanse budżetowe jeżeli ma wydać na pieski miej to tylko się z tego cieszyć dlaczego atakować? nie rozumiem, I na koniec panie Miastowy co to za zdanie PRZECIEŻ TOMEK SMOK WŁAŚCICIEL PORTALU TO DOBRY KOLEGA BURMISTRZA NAPISZE KAŻDE KŁAMSTEWKO BYLEBY RATOWAĆ TYŁEK KOLEŻANKI. Jaki tyłek ratować? jakiej koleżanki? jest pan pewny wiarygodny prawdomówny pisząc te zdanie?
Nie KOLEŻANKI tylko KOLEŻKI napisałem. Trzeba uważniej czytać panie Jeremi. A po wyborach to pan się zdziwi, a nie ja. Ja rozmawiam z ludźmi którzy na księcia Słowińskiego głosowali i twierdzą teraz, że to był ich wyborczy błąd oraz, że na pewno drugi raz do urny nie wrzucą kartki z jego nazwiskiem. Mają rację, ale szkoda mi że dali się omamić tanią propagandą, którą wciskał ludziom ten marny nauczyciel, a oni mu zaufali. W 2014 nasz belefer opuści magistrat i tak skończy się jego przygoda z samorządem. Na szczęście! Tylko że jego kadencja to będą cztery długie i stracone lata dla Lubania – szkoda, wielka szkoda
jest rok do wyborów zobaczymy panie Miastowy pan obstawia pewną porażkę ja obstawiam ponowną wygraną czas pokaże czy ja się myliłem czy pan miał rację przed nami jeszcze kampania wyborcza zakładam że będzie czysta .Ma pan rację koleżki nie koleżanki przepraszam .Proszę objaśnić czytelnikom co pan ma namyśli pisząc to zdanie…przecież Tomek Smok właściciel portalu to dobry kolega burmistrza napisze każde kłamstewko byleby ratować tyłek koleżki .Zakładam że kieruje się pan prawdomównością proszę podzielić się wiedzą o jakie kłamstewko tu chodzi i czyj tyłek ma ratować pan Smok.
Panie Jeremi z wpisów widać, że jest Pan chyba zakochany w naszym „słoneczku” burmistrzu nad burmistrzami lub nie widzi tego co się dzieje w tym mieście. Być może jak dworzanin miłościwie nam panującego jest Pan uzależniony od niego, gdyż jedziecie na tym samym wozie. To potrafię zrozumieć (jest o co walczyć) lecz niech nie robi Pan idiotów z mieszkańców miasta. Jeremi napisz co dobrego zrobił dla miasta Słowiński jeżeli dasz radę, będziesz miał z tym problem 🙂
Jeżeli chodzi o Smoka to dobre chłopisko lecz powinien ostrożniej wybierać przyjaciół, gdyż bardzo szybko można ich zbyt wielu stracić wykonując nieprzemyślane działania.
Pani Olu bardzo przepraszam nie wiem jak to w Pani życiu osobistym wygląda ale ja od 38 lat jestem zakochany tylko i wyłącznie w mojej żonie błagam proszę to zrozumieć i uszanować nie jestem uzależniony od byłego obecnego ani przyszłego burmistrza jestem na emeryturze z obecnym burmistrzem nigdy nie jechałem tym samym wozem(ON chyba ma granatową Renówkę )co do Pana Smoka nie znam tego pana nie wiem jakich dobiera sobie znajomych ja tylko pytam dopytuję pana Mostowego aby przedstawił dowody na prawdomówność tutaj mam tylko milczenie co dobrego zrobił Burmistrz ? choćby ostatnio place zabaw jeszcze będzie ich więcej i lepiej wyposażone dziękuję w imieniu dziadków za te miejsca gdzie można z wnukami odpocząć i spędzać miło czas na spacerze.
W sprawie schroniska jest tyle niezrozumiałych rzeczy w wykonaniu A.S., że się w głowie nie mieści. Sprawa schroniska nie wyszła w tamtym tygodniu. Decyzje w sprawie schroniska były podejmowane już niemalże rok temu podczas posiedzeń Związku Gmin „Kwisa”. Z tego co wiem, wielu wojtów i burmistrzów analizowało pod względem ekonomicznym utworzeniee schroniska i jego utrzymanie. Dyskutowano o tym podczas posiedzeń związku. Pytanie czy burmistrz w nich uczestniczył? Wówczas burmistrz nie wnosił swoich uwag i wątpliwości? Czy faktycznie pozstali wójtowie i burmistrzowie nie przeanalizowali kosztów utrzymania schroniska? Wydaje mi się, że nie. Wstąpiły kolejne gminy do związku właśnie ze względu na schronisko: Bolesławiec, Mirsk. Należy pamiętać, że w chwili obecnej gminy są zdane na schroniska w Dłużynie lub Jeleniej Górze. Są zdane na ich ceny. W przypadku własnego schroniska, to gminy będą miały wpływ na koszty jego utrzymania. Będą odpowiadały za zwierzęta i będą wiedziały co się z nimi dzieje. I nie będzie sytuacji, że nie wiadomo gdzie umieści bezdomnego psa. Oczywiście trzeba będzie dobrego „zarządcy” schroniska, który będzie miał serece do zwierząt, ale i zmysł menadżera. Niestety w momencie finalizacji przedsięwzięcia burmistrz Lubania się rozmyślił zasłaniając się względami ekonomicznymi. Zapomniał przy tym przez blisko rok czasu rzucić temat rdzie miasta. Może radni mieliby inny pogląd, a przecież burmistrz to wykonawca decyyzji rady miasta. Milczenie to jakaś domena samorządów. W mieście burmistrz „ignoruje radę miasta”, a w gminie Lubań była Przewodnicząca rady jedoosobowo decydowała za 15 radnych. Efekt – wyrok sądu administracyjnego i nałożenie kary grzywny. Tak Pani Karnaś traktowała mieszkańca, który przez roku czasu próbował uzyskać informacje od rady. Pani Karnaś, w obronie swoich popleczników nie udzielała odpowiedzi, jak również nie informowała o sprawie radnych. Jeżeli jest ktoś zainteresowany szczegółami odsyłam na bip gminy do uchwał rady, gdzie 13 września były rozpatrywane skargi złożone do WSA. Jest już jeden wyrok, którym sąd nie pozostawia suchej nitki, za bezprawne działania byłej już Przewodniczącej Karnaś. Teraz należy zadać pytanie retoryczne-czy radni nie słusznie ją odwołali z tej funkcji? Tak bardzo była pokrzywdzona, zwoływała w swojej obronie dziennikarzy z nowin jeleniogórskich oraz musił wspierać ją listonosz z L24. Może teraz prześle wszystkim sołtysom wyrok sądu wraz z uzasadnieniem. Niech powie dlaczego za jej najprawdopodobniej prywatne gierki mają płacić mieszkańcy. Wyroki sądu trzeba realizować. Może należy zainteresować tym nowiny jeleniogórskie, bo listonosz zamilkł na amen w sprawie karygodnych działań Pani Karnaś i burmistrza. Nawet wszechwiedzący prowinicjusz nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie.
rop, nie drocz prowincjusza, bo jeszcze z byłą przewodniczącą zorganizują referendum i odwołają Wójta z całą Radą Gminy ;))))))) Przepraszam, na fali referendalnej gorączki warszawskiej nie mogłem się powstrzymać:)
Referendum- kto zorganizuje- te osoby? Rozbawiło mnie to. W piątek oglądałem transmisje z sesji Rady Gminy Lubań. Pan Sochacki odczytał wyrok sądu administracyjnego, który jest wyraźniym podsumowaniem owoców pracy byłej Przewodniczącej Bogusławy Karnaś. To jest pierwszy wyrok skazujący radę gminy od czasu powstania samorządu, tj. od 1990 roku. Sąd w wydanym wyroku orzekł o rażącym naruszeniu prawa. Tylko szkoda, że za jej skandaliczne prowadzenie rady wina rozkłada się na całą rade, ponieważ skarży się organ a nie działalność przewodniczącej. Z uzasadnienia wyroku sądu wyraźnie wynika, że nałożona kara grzywny wynika z bezprawnej, jednoosbowej działalności Pani Karnaś. Chociaż nieraz radni podczas sesji zaznaczali, że działa bezprawnie, bez upoważnienia rady gminy. Zastanawiam się czy będzie miała ona na tyle honoru i złoży mandat jak radny, który był również pierwszym przewodniczącym obecnej rady? Następnym kłamstwem jest pojawienie się na tym portaliku eluban wpis dotyczący dożynek w Uniegoszczy. Z tego co mi wiadomo, to żadnej uchwały rady sołeckiej nie było, co potwierdzają jej członkowie. Pani Karnaś jest również przewodniczącą rady sołeckiej, która i tam przelewa owoce swojej pracy. Całokształt jej pracy, a właściwie braku współpracy z Panią Sołtys Uniegoszczy, co było widać podczas przerwy podczas sesji. Proponuję przed podawaniem informacji do wiadomości publicznej najpierw sprawdzić informacje. Jeżeli jest taka „uchwała” to zawsze można ją opublikować. Czy to jest kolejny portalik dla i pod wpływami konkretnych osób? Gdzie jest rzetelnośc i obiektywizm dziennikarski? Czyżby autor był na szkoleniu u listonosza? Dlatego portal PL pod tym wzgledem reprezentuje poziom do którego te wszystkie lokalne portaliki nie są i długo nie będą mogły osiągnąć.
Ps. Z utęsknieniem czekam na referendum z inicjatywy grupy osób od rozbijania władzy i nocnych wiadomości.
Z tego co widać bardzo dużo mieszkańców Lubania korzysta z orlików w Pisarzowicach i Radogoszczy. Korzystają z nich, bo są porządnie utrzymane, a nie jak orlik w Lubaniu. Opiekunami orlików w gminie są osoby posiadające kwalifikacje do prowadzenia zajęć sportowych. W Lubaniu podobno są to osoby z firm ochroniarskich. Gdyby wójt gminy dzielił społeczeństwo na wiejskie i miejskie, to powinien wprowadzić dla mieszańców Lubania opałty z ich korzystania, jak to uczynił burmistrz w stosunku do dzieci wijskich chcących skorzystać z basenu. Nie powinno sie dzielić społeczeństwa na lepsze i gorsze, wiejskie i miejskie, tylko dąży do integracji kulturalnej i gospodarczej.
Integracji kulturalnej? Przecież burmistrz nie wie co to jest. Dla kilku groszy pokazał wiejskim dzieciom gdzie ich miejsce. Oczywiście, ze Wójt powinien teraz wprowadzić opłaty dla ludzi z miasta korzystających z gminnych orlików. Mam jednak nadzieje, ze Wójt nie zniży się do takiego poziomu i wskaże burmistrzowi odpowiedni kierunek.