Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Generał Mirosław Hermaszewski odwiedził ZSP im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu (WIDEO)

Gen. bryg. Mirosław Hermaszewski podczas wykładu w ZSP im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu.

Jaki jest kosmos, co w nim jest tak szczególnego, że zachwyca od wieków ludzkość, jak na kosmicznych stacjach badawczych żyją i pracują kosmonauci – tego mogli dowiedzieć się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu od kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, który gościł w ich szkole.

Generał Hermaszewski przyjechał do szkoły na zaproszenie dyrektora Eugeniusza Wiktora Zdunka. Kosmonauta podczas spotkania w “Drzewieckim” opowiadał uczniom o swoim życiu, służbie w siłach powietrznych i misji kosmicznej, w której brał udział. Uczniowie oraz zaproszeni na wykład goście z innych szkół, a także m.in przedstawiciele samorządu powiatowego oraz miejskiego, dowiedzieli się jak wyglądała kiedyś służba kosmonauty, bez komputerów i  wielu innych ułatwień technicznych, jakimi obecnie posługują się astronauci.

Po zakończeniu spotkania, w rozmowie z nami oraz TV Lubań,  generał Hermaszewski podkreślał, że młodzież z małych miasteczek to świetni słuchacze, potrafiący wyciągać z jego prelekcji bardzo konkretne wnioski (patrz relacja TV Lubań).

Generał brygady Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos 27 czerwca 1978 roku. Wówczas był majorem. W ciągu 8-dniowej misji, 126 razy okrążył ziemię i zebrał spory materiał naukowy. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym polskim kosmonautą. Za swoją misję, w Polsce otrzymał Krzyż Grunwaldu I Klasy, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi. Natomiast Rosjanie uhonorowali generała m.in Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego. W 1986 roku od polskich dzieci otrzymał również Order Uśmiechu. Mirosław Hermaszewski od 1979 roku jest członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk. Jest również  założycielem i aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych (ASE).

Autor: Sławomir Piguła

Relację wideo z wykładu gen. Hermaszewskiego w ZSP im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu przygotowała TV Lubań:

Galeria zdjęć: