Lubańskie Skorpiony mają już 5 lat
Członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego MOSiR Skorpiony właśnie obchodzili swoje pięciolecie. Warto przypomnieć z tej okazji historię klubu, jego rozwój i działalność.
Uczniowski Klub Sportowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu „Skorpiony” powstał w listopadzie 2006 r. Nadrzędnymi celami utworzenia zespołu było upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród najmłodszych adeptów piłkarskich, ochrona i promocja zdrowia, oraz promowanie wypoczynku dzieci i młodzieży a także działanie na rzecz integracji europejskiej poprzez rozwijanie kontaktów i współpracy na płaszczyźnie sportowej poprzez uczestniczenie w rozgrywkach i zawodach sportowych rangi krajowej i międzynarodowej.
Klub rozwija się systematycznie z roku na rok. W chwili założenia, powstała jedynie grupa Orlików, natomiast teraz klub skupia 80 młodych piłkarzy w czterech kategoriach wiekowych, a mianowicie: Żaków, Orlików, Młodzików i Trampkarzy, oraz ponad 60 członków w całym zespole. ,,Skorpiony”są też jedynym klubem w mieście, która posiada drużynę Żaków i Orlików.
Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do soboty na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu, od trzech do czterech razy w tygodniu.
Grupa Żaków, to dzieci urodzone pomiędzy 2005 a 2002 rokiem. Dzieci najmłodsze uczęszczają jeszcze do przedszkola a najstarsze to drugoklasiści szkół podstawowych. Drużyna Żaków liczy 18 dzieci, które systematycznie uczęszczają na zajęcia sportowo-rekreacyjne podczas których uczą się podstawowych elementów piłkarskich poprzez różnorodne formy zabawowe. Trenerem drużyny jest Janusz Harapin.
Grupa Orlików to z kolei dzieci, które uczęszczają do trzeciej i czwartej klasy szkół podstawowych. Drużyna Orlików, która liczy 20 zawodników usprawnia swój warsztat piłkarski poprzez doskonalenie poznanych elementów technicznych. Trenerem drużyny jest Piotr Barański.
Drużyna Młodzików to dzieci uczęszczające do piątej i szóstej klasy szkół podstawowych. W skład zespołu Młodzików wchodzi 21 młodych piłkarzy, którzy oprócz elementów technicznych doskonalą elementy taktyczne. Trenerem drużyny jest Konrad Murawski.
Zespół Trampkarzy jest najstarszą grupą piłkarską w klubie. Na zajęciach uczestniczy młodzież z pierwszej i drugiej klasy szkół gimnazjalnych. W treningach bierze udział 19 zawodników, którzy poznają i doskonalą nowe elementy techniki piłkarskiej. Duży nacisk kładzie się na doskonalenie taktyki gry zespołowej. Grupa Trampkarzy rozpoczęła w tym roku zajęcia na siłowni. Trenerem drużyny jest Andrzej Sieliło.
– W trakcie zajęć związanych z nauczaniem bądź doskonaleniem warsztatu piłkarskiego, duży nacisk kładziemy na kulturę osobistą poszczególnego zawodnika, nie tylko na treningu czy meczu ale również poza nim, w czasie wolnym. Prowadzone są pogadanki grupowe lub indywidualne na temat zdrowego stylu życia, używek, higieny osobistej – mówi Janusz Harapin , trener i opiekun w klubie.
W sezonie 2009/2010 drużyna Młodzików, po raz pierwszy wystartowała w rozgrywkach ligowych w klasie terenowej i po sezonie jesienno – wiosennym zajęła I miejsce w swojej grupie. Od września 2010 r. do rozgrywek ligowych w piłkę nożną, organizowanych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Jeleniej Górze, klub zgłosił już dwie drużyny: Młodzików oraz Trampkarzy.
W sezonie 2010/2011 na półmetku rozgrywek drużyna Młodzików zajmuje II miejsce a drużyna Trampkarzy VI miejsce.
Skorpiony bi0rą udział, w miarę posiadanych środków finansowych, w każdych możliwych rozgrywkach na terenie województwa dolnośląskiego. Zespół Żaków jako jedyna drużyna, reprezentowała powiat lubański w rozgrywkach piłkarskich w Świdnicy, Lubinie oraz Dzierżoniowie. Brała również udział w dolnośląskiej lidze Żaków, która odbywała się we Wrocławiu.
WICEMISTRZYNIE POLSKI
W roku 2010 dwie zawodniczki klubu: Agata Pazicz oraz Maja Jurczenko podczas rozgrywek wojewódzkich „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku, zostały powołane do kadry województwa dolnośląskiego, z którą zdobyły wicemistrzostwo Polski w kategorii dziewcząt do 10 lat. Nasze zawodniczki cyklicznie jeżdżą na konsultacje oraz zgrupowania Kadry do Wrocławia i okolic.Często podczas turniejów Agatka zostaje wybrana najlepszą bramkarką, a Maja najlepszą zawodniczką. Działalność Klubu opiera się na wolontariacie rodziców, którzy chętnie pomagają przy organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych organizowanych zarówno na hali jak i na boisku trawiastym. Naczelnym zadaniem organizacji takich turniejów było, poprzez masowość imprezy, propagowanie aktywnego wypoczynku, sportowej rywalizacji „fair play” oraz promocja Lubania.
Autorzy: Janusz Harapin, Sławomir Piguła