Wybory Samorządowe 2018

Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Zmiana czasu już w ten weekend. W niedzielę pośpimy dłużej

Czas letni na zimowy zmieniamy zawsze w ostatni weekend października. W tym roku będzie to noc z 28 na 29 października czyli z soboty na niedzielę i wtedy pośpimy godzinę dłużej.
W niedzielę o godzinie 3:00 nad ranem cofniemy zegary o godzinę do tyłu i wrócimy tym samym do czasu środkowoeuropejskiego zimowego.
W Polsce z drobnymi przerwami czas zmieniamy od lat 20 – tych XX wieku. Zmiana czasu została na stałe wprowadzona do polskiego kalendarza w 1977 roku. Zmiana czasu na zimowy i letni stosowana jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie (oprócz Białorusi, Rosji i Islandii). Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Wyjątkiem jest Maroko, Libia i Namibia.
Pamiętajmy, aby przestawić tradycyjne zegary i zwrócić uwagę na ustawienia czasu w telefonach komórkowych. Większość z nich przestawia się automatycznie, ale w starszych modelach trzeba to zrobić ręcznie.
Ale niewykluczone że w naszym kraju już za rok nie wrócimy do czasu zimowego, bowiem według posłów PSL którzy złożyli odpowiedni projekt dotyczący w Polsce utrzymania czasu letniego przez cały rok do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych – w obecnych czasach zmiana czasu nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, tak jak miało to miejsce jeszcze 20 czy 30 lat temu. Projekt następnie został jednogłośnie poparty przez wszystkich zasiadających w niej polityków, niezależnie od ich pochodzenia partyjnego. To znak, który każe podejrzewać, że pomysł zyska sejmową większość. Komisja poparła także autopoprawkę PSL mówiącą, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 października 2018 roku. Czy tak się stanie? Pokaże nadchodzący rok.
Tymczasem do czasu letniego wrócimy już wiosną przyszłego roku, dokładnie w weekend z 24 na 25 marca 2018 roku.
Autor: Red.

5 komentarzy Zmiana czasu już w ten weekend. W niedzielę pośpimy dłużej

 • Zegarmistrz światła

  Cosik mi się zdaje że nie możemy jako jeden kraj w UE zrezygnować ze zmiany czasu?.

 • Ola2

  Pokarze nadchodzący rok … Droga Redakcjo, prędzej czytelnicy pokażą jedynkę z ortografii!!! Naprawdę, nie wypada wypuszczać takich “baboli” w świat.

 • Redakcja

  Diabełek zawsze się wkradnie. Już poprawiliśmy, bardzo przepraszamy i dziękujemy Pani za czujność.

  Pozdrawiamy serdecznie redakcja PL

 • lech

  Nic się Ola2 nie martw, redaktorzy Przeglądu to zawodowcy. Od siebie dodam, iż od pewnego czasu miło się czyta.

  • Andrzej Ploch

   Na szczęście słowo „wyświetlane” można poprawić. Osłabia to czujność – zwłaszcza, że automaty za nas czuwają, czasami jednak zawodzą. Co innego ze słowem drukowanym – tragedia, całość na makulaturę i wszystko od nowa + koszty razy dwa. O moralnych nie wspomnę…