HomeLubańZasłużeni dla Lubania

Komentarze

Zasłużeni dla Lubania — 53 komentarze

  1. Stanisław Kostka – pracownik ZNTK, działacz NSZZ Solidarność, uczestnik I Zjazdu Solidarności, internowany 13 grudnia 1981 r., Twórca LKO…

    • Dziękuje za wsparcie idei, nazwisko wprowadziłem na listę.

  2. Lucjan Kopeć-żołnierz AK, uczestnik bitwy pod Osuchami, lekarz, dyrektor, dzięki Niemu i Jego determinacji wybudowano nowy obiekt szpitalny, a któremu do dziś nie oddano należytego hołdu.

    • Pani Ewo, w Pani nadzieja, na razie mamy samych szacownych obywateli, a przecież kobiety też powinny znaleźć się na liście. Proszę trochę poszukać.

  3. Przychodzą mi na myśl tak na szybko, czyli wyraziste postaci:
    1. Regina Kurzyńska- Lityńska- lekarz chirurg, przez wiele lat z pasją i zgodnie z przysięgą Hipokratesa służyła mieszkańcom, szczególne znaczenie miało dla Niej krwiodawstwo. Niesamowicie wymagająca wobec siebie i podległego personelu. Prawdopodobnie zatrzymana w stanie wojennym. Skromna, mądra i oddana. Dziś zasiada w komisjach poborowych.
    2. Bożena Adamczyk- Pogorzelec- pasjonatka historii w nadrobniejszych szczegółach. Od światowej do lokalnej. Inicjatorka powołania w radzie powiatu w 2006-2010 odrębnej Komisji Kultury. Pomysłodawczyni wyróźnienia za krzewienie kultury w powiecie statuetką „Bazaltowego Krabata”. Starszy kustosz, przez 33 lata była Dyrektorem Muzeum Regionalnego. Obecnie na emeryturze.
    3. Krystyna Sławińska- poetka ropoznawalna w szerokich kręgach. Pasjontka pieszych wypraw, społecznik. Zawsze zaangażowana w pomoc na rzecz potrzebujących.

    • Dziękuję, teraz wygląda już znacznie lepiej.

      • Mam nadzieję, że znajdą sie jeszcze jakieś Panie. Powinna być na pewno też Maria Komendzińska-pionierka w lubańskiej opiece zdrowotnej.
        Zostawiam jednak Wam dalsze pomysły.
        Pozdrawiam

  4. Wiesław Wajcfelt – największy duch sportu w Lubaniu

    • Nie dla każdego określenie „duch sportu” może być zrozumiałe.

  5. Naturalnie nie mam nic przeciw edycji,lista zasług jest długa.
    Pozdrawiam

  6. Ewa Gutek- liderka największego protestu w obronie szpitala i miejsc pracy. Zapobiegła prywatyzacji lecznicy. Współzałożycielka stowarzyszenia Panaceum. Zaangażowana przede wszystkim w pracę społeczną. W roli politycznej jak się okazuje potrafi się odnaleźć bez wsparcia z państwowej kasy. Odważna, konsekwentna i chętna do niesienia pomocy.

  7. Zygmunt Dudziak – wielki i niezapomniany organizator imprez sportowych i rekreacyjnych. Były pracownik MOSiR w Lubaniu. Radny Rady Miasta. Jedyny (chyba) który diety Radnego przeznaczał w całości na nagrody, medale i organizację imprez.

  8. Najprościej byłoby zacząć od końca. Moje propozycje
    Małgorzata Grzesiak – Przewodnicząca Rady Miasta, dyr. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a wcześniej TPD. Wielka postać, dyplomata i przyjaciel dzieci. Brutalnie odwołana z funkcji Przewodniczącej Rady A.D. 2013.
    Konrad Rowiński – wieloletni Burmistrz Miasta Lubań. Jak napiszę, że „zastał Lubań drewniany a pozostawił murowany” nie będzie przesadą. Również wielka postać. Za jego rządów Lubań notował ogólny, stały wzrost, szczególnie na polu kultury.
    Kazimierz Kiljan – dźwignął z ruin Dom Kultury, znany w całej Polsce pisarz-dramaturg. Zakładał dwutygodnik Ziemia Lubańska. Współtworzył lokalną telewizję Studio „S”. Wielki a zarazem skromny człowiek.
    Jeszcze jedno wielkie nazwisko – Lesław Hardziej – niestrudzony obrońca bezrobotnych. O każdej porze dnia i nocy gotowy nieść pomoc potrzebującym.

    Nasunęła mi się na myśl piosenka do słów Agnieszki Osieckiej…
    refren:
    Nie spoczniemy, nim dojdziemy, nim zajdziemy w siódmy las, więc po drodze, więc po drodze, zaśpiewajmy chociaż raz.

  9. Dziękuję za szeroki odzew. Państwo pisząc i nominując „osobistość” możecie to robić w sposób emocjonalny, ja jednak muszę w ramach obiektywizmu korygować opisy osób w sposób „encyklopedyczny”, to jest niepodlegający interpretacji. Jeśli ktoś np. napisze, że Zosia była najpiękniejszą Lubanianką, bo wygrała konkurs, to ja wolę zapis – wygrała konkurs na najpiękniejszą Lubaniankę. Z pierwszym można dyskutować – z drugim nie. Pamiętajmy, że celem listy jest tylko upamiętnienie i zapisy nie powinny powodować sporów interpretacyjnych.
    A swoją drogą, czy ktoś zna nazwisko pierwszego mieszkańca tego miasta osiedlonego po zakończeniu wojny?

  10. Sierotka Marysia i Siedmiu Krasnoludków, wszyscy ich znamy i niczego im nie można zarzucić. Mieszkają w naszych sercach od dziecka 🙂 najważniejsze nie odbiorą nagrody więc miasto coś zaoszczędzi.

  11. Gdyby nasze miasto było krainą szczęścia i dostatku, a wokół nas sami święci to nikt nawet nie pomyślałby o listach zasłużonych dla Lubania. Komu to ma służyć, kto chce zbić na tym kapitał? Wielu z pośród nominowanych powinno się wstydzić za to co zrobili i za to czego nie zrobili dla miasta a mieli możliwość. 🙂

    • Masz listę, masz głos. Napisz kto powinien się wstydzić i za co, a kogo zostawić i tyle

    • Tu nie ma podtekstów, chcielibyśmy upamiętnić zasłużone i ciekawe osoby związane z Lubaniem.

  12. Eugeniusz Kończyk, nieżyjący wieloletni prezes LPWiK.To za jego szefostwa w spółce skanalizowano Lubań.

  13. Pierwszym burmistrzem Lubania po roku 1989 był, zapomniany, choć niesłusznie, Zdzisław Bykowski.

    • Wydaje mi się, że pierwszym był Janusz Skowroński

      • Zdecydowanie pierwszym Burmistrzem był Zdzisław Bykowski a jego z-cą Marek Rembecki

        • Pan Bykowski o ile mnie pamięć nie myli zrezygnował z przyczyn osobistych.

  14. Ciekawi mnie opinia redakcji na temat utworzenia kategorii, na którą można byłoby wpisać nazwiska postaci z drugiego planu życia publicznego. Mam na myśli Tych, którzy intensywnie pracują dla miasta i „sprawy”, ale nie są widoczni.

  15. Z perspektywy czasu, czasem te osoby z „drugiego rzędu” wydają się istotniejsze. Jak zaznaczyłem w tekście wstępnym, każdy wart jest odnotowania, a kto to zależy od subiektywnego poglądu nominującego. Jest jedna lista dla wszystkich bez potrzeby kategoryzowania. Zapraszam do wpisów.

    • Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, chodzi mi właśnie o moje subiektywne wartościowanie. Kiedy napiszę i wskażę te moje osoby z 2 planu, to może się okazać, że nie pasują do grona predestynowanych do roli zasłużony, a co gorsza, niektórzy mogą sobie nie życzyć obecności na liście osób, które mogą budzić kontrowersje.

      • Jedynym odnośnikiem, czy kryterium doboru do listy ma być stosunek nominowanego do szeroko rozumianego pojęcia „Lubań”. Myślę, że jest tu bardzo małe pole dla subiektywizmu. Już we wstępie zaznaczyłem, że chodzi mi o brak patosu przy nominowaniu „osobistości”. Dla mnie imię i nazwisko kobiety która wychowała gromadkę dzieci i poświeciła temu całe życie w Lubaniu jest jak najbardziej warte odnotowania.

        Jeśli natomiast ktoś nie życzy sobie umieszczenia na Liście, to nie widzę powodu, aby nie uszanować jego decyzji.

        Pozdrawiam

        Ps. W razie dalszych wątpliwości proszę dokonać testu na „żywym organizmie”.

  16. Czy to mają być pomniki dla ZYJĄCYCH ??????????????????szkoda że nikt nie widzi tych ludzi w zyciu codziennym, jak się zachowują, co robią. Popieram z listy ZASŁUZONYCH Zygmunta Dudziaka

  17. To nie ma być „pomnik dla żyjących”, ale takie mamy zgłoszenia. Po prostu, mamy słabą pamięć o tych co odeszli.

  18. Panie Andrzeju, a Pan Marian Świeży mieszkał w Lubaniu?

    • Pan Marian Świeży (fotograf, artysta, pisarz) mieszkał w Gryfowie.
      Pozdrawiam

  19. Jan Sawicki -€“ aktywny społecznik, bonapartysta z Lubania. Inicjator pomysłu stworzenia lubańskiej winiarni w stylu epoki, z kopiami obrazów przedstawiających największe bitwy napoleońskie i z manekinami przebranymi w mundury dragonów i szwoleżerów.

    To jedyny nie skażony polityką „człowiek wysokiego pokroju”

    • Dziękuję za propozycję, już ją umieszczam na liście.

  20. „Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie osób związanych z Lubaniem. Obywatelstwo nie jest wymagane.”

    Pewnego razu Ludwik XIV zwracając się do jednego z dygnitarzy dworskich znanego z wygórowanej ambicji zapytał;-Czy zna pan język hiszpański?
    Nie. Najjaśniejszy Panie-
    -A to wielka szkoda, odpowiedział król.
    Dygnitarz wywnioskował, że jeśli opanuje język hiszpański, otrzyma z pewnością stanowisko ambasadora w Hiszpanii.Wziął się
    gorliwie do pracy i wkrótce stanął przed monarchą i oznajmił;
    Najjaśniejszy Panie opanowałem już perfekt język hiszpański!-
    -Winszuje. będzie pan mógł teraz czytać 'Don Kichota’!.

    Dobry Quiz, zabawa ,która powinna spojrzeć na Lubań z perspektywy
    sukcesu.Każda postać ma /miała/ osiągnięcia w pozytywnym odniesieniu się do miejsca zamieszkania a przecież o to chodzi aby tam gdzie mieszkam w miarę możliwości i talentu oddać cząstkę
    obywatelstwa.To nie te czasy ,kiedy ktoś ,coś dawał od siebie dla innych.Szukając tożsamości obowiązuje dyrektywa zachowania dla sukcesu, czyli praca jest wartością samą w sobie albowiem sukces to wysoki wynik.Na pamiętliwość pracuje się latami i z mozołem myśląc wyłącznie o konsekwencji efektu jakim powinna być radość z obywatelstwa.
    Zatem warto 'obywatelstwo’ podciągnąć pod utwardzoną przynależność do wspólnoty i jej się oddanie.
    Myślenie twórcze nie jest monopolem , każdy może uczynić swój umysł zdolnym do twórczego oddania się sprawie ,najważniejsze aby mieć miejsce do obywatelstwa.
    Jakim trudnym odnośnikiem jest pozbawienie obywatelstwa Rola-Żymierskiego!?a na tym fundamencie niestety nie da się gloryfikować zapału-obywateli.

    Dobra zabawa.Pozdrawiam

    • Kiedyś pracowanie i oddawanie całego życia dla Lubania było naturalnie związane z zamieszkiwaniem w mieście. Miasto miało mury miejskie i bramy wjazdowe. Po jednej stronie było miasto i jego mieszkańcy, po drugiej obcy świat. Przechodząc do współczesności obserwujemy radykalną zmianę w pojmowanie „służby dla miasta”. Można całe życie poświęcić Miastu, a zamieszkiwać w obszernym wiejskim domu parę kilometrów od centrum Lubania. Stąd propozycja, aby zamieszkiwanie przez kogoś kilka kilometrów poza granicą administracyjną miasta nie było powodem jakiejś „dziwnej” dyskwalifikacji kandydata do upamiętnienia. To jedyny powód dlaczego taką propozycję podałem w regulaminie.
      Pozdrawiam
      Ps. Najważniejsze to uchronić przed zapomnieniem, reszta jest drugorzędna, a pomyłki mało istotne.

  21. Tomek „Smok” Jurak – za to, że przez parę lat w tym zapchlonym mieście stworzył namiastkę „optymizmu”, bez wsparcia urzędasów a często przy ich srogim sprzeciwie.To dzięki niemu wiele osób , które uciekło z tego piekła, zdecydowało się od czasu do czasu zajrzeć na stare śmieci.

  22. Optymizmu !? he he !
    Optymizmu przez pryzmat baru i spożycia alkoholu.
    Takie optymistyczne perpetuum mobile 🙂

  23. Jak wliłeś driny w koniu to nie byłeś pełen optymizmu B-)

  24. Przy Twoim podejściu lepiej walić driny za granicą, a tu zrzędzić.

    • Może coś konkretniejszego o „Smoku”, proszę.

  25. Tylko ja nie „walę” „waliłem” drinów w Koniu czy to zagranicą 🙂
    Po „waleniu” drinów wprowadzasz elementy baśni do swej rzeczywistości więc tym bardziej jesteś pełen optymizmu 🙂
    Im więcej uzależnionych od elementów baśni tym więcej optymistycznych ludzi he he i kasy więcej w barze 🙂
    Takie tam optymistyczne perpetuum mobile 🙂

  26. Niedawno zmarły Zbigniew Paluch -wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lubaniu ; organizator wychowania pozaszkolnego; radny Rady Miasta

  27. Po raz drugi zgłaszam […]
    »
    Pana wpis to próba zdeprecjonowania listy, którą staramy się zainicjować akcję upamiętniania osób, które reprezentując różne branże i poglądy tworzyły polski Lubań. Jeśli Pan tego nie dostrzega to jeszcze gorzej, bo oznacza to, że potrafi Pan tylko demontować. Jestem zawiedziony bo sądziłem, że osiągnęliśmy pewną, choć nikłą, nić porozumienia. Ma Pan rozległą wiedzę, lecz nie potrafi Pan jej pożytecznie wykorzystać, a to szkoda dla nas wszystkich.
    Moderator

  28. z tym Konradem R. to lekka przesada, zwolnijcie troszkę, wówczas rozum powróci…:)

  29. Wacław Sławiński – Według mnie na miano Zasłużonego dla Lubania zasługuje pan Wacław Sławiński. Dzięki niemu w 1990 roku mogła powstać pierwsza w Polsce – po telewizji publicznej – Telewizja Lokalna STUDIO S. To on skonstruował już w 1959 roku pierwszy telewizyjny przekaźnik. Po latach w 1989 roku także pan Wacław wraz z panem Witczakiem Marianem był pomysłodawcą reaktywowania go i wykorzystania do tworzenia lokalnego programu. Studio S nadawało do 2005 roku, a więc 15 lat.

  30. Popieram kandydaturę Pana Wacława, przy okazji rozliczyć darmozjadów za oddanie Studia S Bolesławcowi (przepraszam sprzedanie) !!!

  31. Na uwagę zasługuje pan Edward Jarema, najlepszy nauczyciel matematyki w powojennej historii lubańskiego ogólniaka.
    Nauczycieli z charyzmą było wielu, ale pan Jarema jedyny.

    Z innej strony – to panowie Krzysztof Łasek i Schabowski (ale Leszek, już ś.p.), pierwsi niepokorni w mieście, którzy na znak protestu przeciw komunie wywiesili na ratuszu hitlerowską flagę. Wiem, że jako młodzi ludzie odpokutowali to wieloletnim więzieniem.

    • „Z innej strony” – proszę to tak sformułować, aby dało się umieścić na liście, bo historia bardzo ciekawa i warta odnotowania.
      Pozdrawiam

  32. to jak z tym vox populi? skreślono już „smutnego” Konrada czy nie, czas na wiosenne porządki, a Konradowi już mieszkańcy i wyborcy podziękowali

    • Lista ma być wykazem ludzi związanych z Lubaniem, o których warto pamiętać i niczym więcej. Zapraszam do składania propozycji. Cały czas brakuje mi nazwiska pierwszego polskiego mieszkańca po 1945 roku.
      Pozdrawiam