Wybory Parlamentarne 2019

Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Lokalny Samorząd

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Zapomniani żołnierze z Placówki „Las” – w majowym „Odkrywcy”

Badacze dziejów żołnierzy wyklętych z powiatu lubańskiego – Janusz Skowroński i Andrzej Kuźniar w najnowszym, majowym numerze miesięcznika „Odkrywca” publikują kolejną część swoich badań o podziemiu AK w regionie. To kontynuacja artykułu z poprzedniego numeru o podpułkowniku Anatolu Sawickim, ostatnim komendancie lwowskiej Polski Podziemnej, którego tablicę odsłonięto w Lubaniu 1.03.

las

Jak piszą autorzy: ludzi z poakowskiego podziemia, tych dolnośląskich placówek, na próżno szukać w kartotekach byłego ZBOWiD-u. Ludzie “Lasu” byli tak głęboko zakonspirowani, że do dziś milczą o nich archiwa IPN-u… Może dzięki temu przeżyli te najgorsze powojenne lata? Kiedy z okrzykiem na ustach Rozkazuję milczeć! umierał ich ostatni komendant – milczeli. Dawni żołnierze poodchodzili na „wieczną wartę”, niewiele wiedzą ich sąsiedzi, a nawet najbliżsi członkowie rodzin. Czasami ktoś odnajdzie jakieś zdjęcie, ktoś coś sobie przypomni… Do dziś nie zostało odnalezione ich “lwowskie” archiwum, ukryte w 1947 r. w Gliwicach…

Rozkazuję milczeć! (cz.2) Zapomniani żołnierze z Placówki „Las”to tytuł wspomnianego artykułu, którego lekturę polecamy.

Redakcja

Więcej o poprzedniej części:

http://www.lubanski.eu/?p=7825

1 comment to Zapomniani żołnierze z Placówki „Las” – w majowym „Odkrywcy”