Miłoszów. Zapalmy znicze Pamięci – Rajd samochodowy w 80. rocznicę marszu śmierci więźniów KL Gross-Rosen AL Hartmannsdorf
Stowarzyszenie „Zamek Czocha” zaprasza wszystkich zainteresowanych historią II wojny światowej i zachowaniem pamięci o przeszłości tych ziem w sobotę 15 lutego 2025 roku na rajd samochodowy do uczczenia pamięci więźniów KL Gross-Rosen filia Hartmannsdorf i ich marszu śmierci do obozu koncentracyjnego Buchenwald.
Rajd odbędzie się na trasie Miłoszów k. Leśnej – Zawidów – Sieniawka – Frydlant – Srbska – Leśna. Należy zabrać z sobą dokument tożsamości (przekraczamy granicę państwową) i pamiętać o indywidualnym ubezpieczeniu na czas trwania rajdu. Odwiedzimy miejsca związane z marszem więźniów, spotkamy się z regionalistami na trasie i wszędzie zapalimy znicze pamięci.
Szczegółowy program rajdu:
10.00 Miłoszów k. Leśnej (zbiórka przy pomniku pamięci więźniów, odsłonięcie tablicy informacyjnej, zapalenie zniczy, start rajdu)
10.45 – 11.00 Zawidów (cmentarz, zapalenie zniczy, zwiedzanie ruin obiektu HJ)
12.00 Sieniawka (zapalenie zniczy przy pomniku, zwiedzanie kompleksu Zittwerke AG z przewodnikiem)
15.00 Frydlant – Srbska, Czechy (zapalenie zniczy na granicy)
16.00 Leśna (zapalenie zniczy przy sztolni, zakończenie i podsumowanie rajdu)
Uwaga! Osoby, które mają zamiar przebyć całą trasę, a nie dysponują własnymi pojazdami, proszone są o rezerwację miejsc u organizatorów. Prosimy o zabranie zniczy, które zapalimy w Miłoszowie, Zawidowie, Sieniawce i Leśnej.
Na trasie odbędą się spotkania z regionalistami, którzy opowiedzą o miejscach związanych z marszem śmierci. Zapewniamy materiały historyczne na trasie rajdu.
Marsz śmierci
W czasie II wojny światowej na terenie Powiatu Lubańskiego, w Miłoszowie koło Leśnej (przed wojną Hartmannsdorf w gminie Marklissa ) mieścił się od kwietnia 1944 r. do lutego 1945 r. obóz AL Hartmannsdorf – filia obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen. W obozie przebywali głównie więźniowie z Polski, ale także obywatele ZSRR, Niemcy, Czesi i Francuzi. Więźniowie pracowali m.in. przy budowie kompleksu sztolni, drążonych w skalistym wzgórzu w miejscowości Marklissa (dziś Leśna), oddalonej ok. 5 km od obozu. Prace te nigdy nie zostały ukończone. Więźniowie pracowali również w pobliskich zakładach, dostosowanych na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. W połowie lutego 1945 r., z związku ze zbliżającym się frontem, nastąpiła ewakuacja obozu. Z ponad 1000 więźniów, którzy wyszli z obozu Hartmannsdorf w marszu śmierci do obozu koncentracyjnego KL Buchenwald 12.03.1945 r. dotarło zaledwie 399. 19 marca 1945 z obozu Hartmannsdorf odjechał ciągnik z dwiema przyczepami, który wywiózł ostatnią grupę utrzymujących się przy życiu chorych więźniów. Całodzienna trasa wiodła przez Frydlant do obozu Zittwerke na przedmieściach Zittau (dziś Sieniawka). Po drodze zmarło 3 więźniów.
Więcej o tym [w:] J.Skowroński, D.: Arbeitslager Hartmannsdorf. Zapomniana filia KL Gross-Rosen, Warszawa 2024, wyd.IV uzupełnione
Kontakt z organizatorem:
Stowarzyszenie „Zamek Czocha”, tel. 693177007, 604927300, 517512344, loginfo@go2.pl
Patronat honorowy wydarzenia: Szymon Surmacz, Burmistrz Leśnej
Autor: Janusz Skowroński, komandor rajdu
Data publikacji 06.02.2025 r.