HomeGospodarkaZamożność Lubania – 54 miejsce …..od końca

Komentarze

Zamożność Lubania – 54 miejsce …..od końca — 32 komentarze

 1. To ze Lubań wygląda w rankingu biednie można komentować, już zacieracie ręce aż posypią się komentarze, że to AS przez 4 lata do tego doprowadził? Ale że PO na zdjęciach wyszła nieostro już nie wolno zauważyć 🙂 Kupcie lepszy aparat bo z kampanii ni hu hu.

  • Może Pan sprawdzić, że poprzednie spotkanie było wielokrotnie komentowane i nic się nie stało. Pana komentarz nie tylko nie był o fotografii, ale swym kpieniem niejako narzucił pewną równie „frywolną” narrację. O ile z Panem można było jeszcze podyskutować, to to, co po Panu zaczęło przychodzić, już się do niczego nie nadawało i tylko „ręce mi opadały” na ten widok – stąd takie radykalne posunięcie.

 2. Załamka, nawet Lwówek nas wyprzedza, Żagań 🙁

 3. Jak może być w Lubaniu lepiej skoro o jego losach decydują ludzie przypadkowi. Patrząc na postępowanie władz naszego miasta, zarządu i radnych, można dojść do przekonania, że jedyne co tak naprawdę ich interesuje to dieta radnego lub wynagrodzenie. Gdyby byli to ludzie z ambicjami, wizjonerzy, którym zależy na dobru mieszkańców obraz naszej rzeczywistości byłby inny. Od lat mamy do czynienia z powtarzającym się mechanizmem, wygrać wybory, załapać się do “koryta” i jakoś to będzie. To jakoś jak widzimy równoznaczne jest z bylejakością. Do władz od lat wybierani są ludzie, którzy nie posiadają kompetencji ani osiągnięć. Niestety dla większości wyborców najważniejszym kryterium decydującym o wyborze na stanowisko burmistrza lub radnego jest popularność. Wystarczy być nauczycielem lub dyrektorem szkoły. W skali kraju to celebryta lub uczestnik Bigbradera, osoba znana z mediów. To co mają w głowie i sercu ma mniejsze znaczenie.
  W Lubaniu burmistrzem zostaje nauczyciel, który nie ma zielonego pojęcia o sprawowaniu swojej funkcji, który nie wie co to przedsiębiorczość i dobra organizacja bo nie musiał o tym wiedzieć. Dobrał sobie podobnych zastępców i doradców, “ludzi budżetówki” przyzwyczajonych do określonego stylu życia.
  Wydaje się jakby w ich pojmowaniu rzeczywistości funkcjonowały wzorce zachowań z minionej epoki, a przysłowie “czy się stoi czy się leży, tysiąc złotych się należy” odzwierciedla w pełni sytuację w Lubaniu. Problem w tym, że to nie tysiąc złotych lecz kilka tysięcy za samo przychodzenie do pracy, a w przypadku radnych za przychodzenie na sesje.
  Jeżeli ktoś od trzech lat (a niektórzy radni jeszcze dłużej) nic nie zrobił, żeby miasto się rozwijało i zasłania się sytuacją ogólną w kraju to znaczy, że nie powinien się zajmować tym za co pobiera sowite wynagrodzenie. Słowa “nie da się” przylgnęły co do niektórych na dobre. Czy potrzebni nam są tacy ludzie, którzy swoją aktywność ograniczają do kampanii wyborczej i obiecanek, a później do minimalnej aktywności polegającej na administrowaniu?
  Lubań ma duży potencjał i możliwości rozwoju lecz nie wszyscy potrafią to dostrzec. Będziemy na końcu rankingu ponieważ włodarze naszego miasta nie mają ambicji, wiary, wizji rozwoju i kompetencji. Gdyby było inaczej nie byłoby tego tematu. Dla ludzi sukcesu trzy lata od wyborów to wystarczający okres by się wykazać i mieć osiągnięcia.
  Czy nasz burmistrz to człowiek sukcesu, jakie ma osiągnięcia? 🙂
  Czo robią nasi radni, aby Lubań był lepszym miejscem do życia? 🙂
  Słynne Łużyckie Centrum Rozwoju działa tyle lat i co, jak wpływają na rozwój miasta. Kilkanaście osób od lat zajmuje się niedorozwojem, w pocie czoła walcząc z przeciwnościami losu 🙂 Ile pieniędzy nas to do tej pory kosztowała? Nawet niewidomy widzi, że to ściema i papierowy twór, który dobrze prezentuje się w sprawozdaniach na papierze. Rzeczywistość to 54 miejsce od końca w rankingu. Brawo ŁCR pozostaje wam już tylko abyście bili się o złotą patelnię. Jakoś to uzasadnicie i odtrąbicie zwycięstwo, w propagandzie wydajecie się być mocni.

 4. Byłem dzisiaj na sesji i dowiedziałem się że Lubańskie ŁCR ma dostać dotację 43 tys złotych na promocję.

 5. 260 miejsce to nie jest źle. Zwłaszcza jak czyta się co to za nieszczęście nas spotkało po ostatnich wyborach. Już się nie mogę doczekać nowych, a Nowa władza wywinduje Nas w rankingu do pierwszej dziesiątki. A może i na podium.

 6. 260 miejsce, na 314 miast powiatowych – to twoim zdaniem nie jest źle? Kpiny sobie urządzasz omg, czy co? Nowa władza w Lubaniu, jeżeli takowa nastanie, o co się żarliwie co rano modlę, niekoniecznie nas wywinduje, ale przynajmniej nie będzie, mam nadzieję, się przechwalać tak jak robi to S. ze swoją świtą i klakierkami!

 7. Oczywiście wszystko zależy od ludzi i ich chęci, aby zmienić rzeczywistość. Dobrym przykładem niech będzie Nowa Sól. Jeszcze kilka lat temu było to miasto bez przyszłości, bez miejsc pracy, znane chyba tylko z olbrzymiej liczby narkomanów. Do czasu aż burmistrzem został Wadim Tyszkiewicz -człowiek z wizją.Dziś Nowa Sól prężnie się rozwija, ludzie mają pracę, znów powstają nowe bloki mieszkalne, a sam Wadim został Samorządowcem 2013 roku. Można, ale trzeba chcieć.

  • Współpracowałem z Urzędem w Nowej Soli i muszę przyznać, że działał bardzo sprawnie, szczególnie pozyskując kilkanaście milionów złotych na rewitalizację dzielnicy portowej.

   • Marina także została odbudowana. To chyba najbliższa marina z takimi możliwościami połączeniowymi szlakami wodnymi. Fakt że żegluga śródlądowa w Polsce została mocno zaniedbana ale Odrą z Nowej Soli dopłyniemy do Szczecina, kanałem do Berlina a za nim cała Europa zachodnia. Do Bydgoszczy a dalej Wisłą. Są plany budowy kanału łączącego Odrę z Dunajem i Łabą.

 8. Dobry zarządca z wizją i pomysłami, bedzie miał dobre efekty pracy,a jak jest w Lubaniu kazdy widzi,no moze oprócz burmistrza i jego świty, ktorzy uparcie twierdza ze u nas jest ok A NIE JEST!!!!!!!

 9. Gdyby burmistrz miał dobrego wujka […]

  »
  Anonimowo nie można.
  Moderator

 10. W czasie najbliższych wyborów samorządowych zróbmy porządny remanent włodarzom naszego miasta i wszystkim radnym

 11. Wujek nic nie pomoże trzeba mieć jaja. Dobrych doradców i pomysł.
  S. tego brakuje

 12. Lubań potrzebuje sprawdzonego managera, który będzie w stanie podejmować odważne decyzje. Nauczyciel niestety nie ma takiego doświadczenia, które pozwoliłoby mu sprawnie zarządzać tak dużym biznesem jakim jest miasto. Z książek nikt nie nauczy się, jak sprawnie zarządzać miastem, jego zasobami czy armią urzędników. Ważne jest w kontekście najbliższych wyborów także zaplecze potencjalnego kandydata na nowego Burmistrza, które umożliwi mu sprawne pozyskiwanie funduszy unijnych. Mogą stanowić one wielka szanse na rozwój dla miasta takiego jak Lubań. Od decyzji mieszkańców w najbliższych wyborach będzie zależało zatem wiele. Czas na zmiany…

  • W obecnym rozdaniu środki unijne będą przyznawane jedynie na działania ujęte w strategii rozwoju. Niestety Miasto nie wprowadziło do strategii żadnych specjalnych zadań dedykowanych dla Lubania. Na preferowanych zadaniach zmniejszenia emisji CO2 za dużo nie zyska.

 13. Oto przykład wspierania działalności produkcyjnej Bolesławca, który na dzisiejszej sesji Rady Miasta wprowadził uchwałę, która wprowadziła zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną na okres od 12 do 120 m-cy. Określiła dwa warunki umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia:
  1) poniesienie nakładów w wysokości co najmniej 500.000 zł
  lub
  2)utworzenie co najmniej 20 miejsc pracy.

  Uchwała zakłada maksymalny okres zwolnienia do 120 miesięcy. Za każdy
  kolejny wydatkowany 1 mln zł okres ten przedłuża się o 1 m-c lub Za
  każde kolejne zatrudnione 3 osoby okres ten przedłuża się o 1 m-c.

  ps. Panie Piotrze, tylko kogo wybrać na te stanowisko i osoby wspierające w Radzie Miasta?? Jakieś konkretne osoby ma Pan na myśli?

 14. Mówicie o zmianach – dobrze. Pytanie tylko na kogo głosować? Macie prawdziwego kandydata, który wywinduje Lubań w górę?

  • Panie Lucyfer, „kij w mrowisko” Pan wkłada?

   • Jednak powoli trzeba podejmować temat, kto będzie startował, kto mógłby, czy nawet kogo byśmy widzieli z nazwiska. Jak wielu zauważyło, narzekać można na każdego 🙂 – ale to narzekanie o przeszłości. Teraz należy skupić się na przyszłości i zacząć pytać tych wszystkich kandydatów czy mają realną strategie rozwoju dla miasta na najbliższe lata. Jak ma wyglądać Lubań za 5 czy 10 lat, a nie tylko za rok. Czy są to tylko słowa czy konkretne pomysły ..

    Po drugie oprócz burmistrza, mamy też Radę Miasta. Nowa ordynacja wyborcza może pozwolić namieszać trochę w składzie Rady, ale pod warunkiem, że zaangażują się wartościowe osoby. Osoby, które będą coś chciały zrobić dla miasta i oprócz mówienie, zdecydują się na start w wyborach samorządowych. Jeśli się nie znajdą, to i tak będziemy mieli wybór jedynie wśród tych co są lub byli.

   • Dlaczego?! Czyżby PO nie stratuje?! Jesteście przychylni tej partii to tu to chyba najlepsze miejsce na promowanie. Co raz więcej ludzi zauważa że nie widać kontrkandydatów.

 15. A ja mam pytanie, dzwoniłem do UM i zostałem przez trzecią osobę zbyty. CZY UM zatrudnia na etat(z premią koordynatorską) osobę/y, które posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy europejskich. Przecież taka osoba/y mogłyby w ramach etatu pisać projekty dla placówek podległych UM.(jest ładny dzień-kto był na kabarecie ADI, to zrozumie- i dlatego nie napiszę nazwisk urzędniczyn, które mnie dzisiaj spławiały, prawda pani Anno).

  • UM takiej osoby nie zatrudnia, była kiedyś za Rowińskiego, ale uznana została za niepoprawną politycznie i się jej pozbyto. Chyba się znała, bo jednak za Rowińskiego znakomita większość wniosków została rozpatrzona pozytywnie i zrealizowano projekty. Dzięki temu Słowiński ma się dziś czym chwalić, bo trafiło mu się otwieranie wszystkich zakończonych inwestycji. Niestety samodzielna realizacja już pozyskanych środków go przerosła, dlatego z dwóch dofinansowań zrezygnowano, o pisaniu nowych wniosków to już nawet nie wspomnę…

   • I jak coś takiego wytłumaczyć? brakiem wiedzy,strachem przed UE,czy też olewackim podejściem do mieszkańców Lubania.

 16. Włodarze Bolesławca przez ostatnie lata przygotowywali sie do kolejnej transzy z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. I w tym celu oszczędzając finansami miasta odłożyli znaczne środki na wkład własny pod przyszłe inwestycje. Poza tym mają kompetentne osoby, które potrafią napisać dobre projekty. Podobna sytuacja jest w Zgorzelcu i innych miastach ościennych. A co w Lubaniu? Lubańscy włodarze wypuszczają obligacje, zaciągają kredyty i kichają na przyszłość. Liczą się tylko wygrane najbliższe wybory a pożniej to może być nawet potop. Aby kasa była!!!

  • Czesi z kolei mają inny system pozyskiwania środków. Na poziomie związków gmin i miast tworzą oddziały zajmujące się przygotowaniem wniosków o dofinansowanie. Co ciekawe, osoby zatrudnione w tych oddziałach są oddelegowane tam z urzędów gminnych i miejskich. Żadnego przerostu zatrudnienia.

 17. POniekąd mądrzy teraz władze obejma i jesteśmy w dziesiątce:)

 18. Szanowny Panie omg, pańskie wypowiedzi na tym forum świadczą o tym że jest Pan ograniczonym człowiekiem, a Pański poziom równa się konstrukcji cepa. I tyle co mam Szanownemu Panu do powiedzenia.
  ps do redakcji

  Jak macie puszczać takie wypowiedzi, to lepiej zamknijcie to forum.Buraki z otoczenia AS, jak się orientuję, już mają swoje forum na jednym z portali który w nazwie ma 24, gdzie sobie wzajemnie cukrują tak bardzo, że aż się słabo robi.Tam ich miejsce i tego popapranego omg.

  • Odpowiem za administrację: Komentarz omg jest bardzo enigmatyczny i na tyle mało konkretny, że różnie go można interpretować. Literalnie rzecz biorąc pisze, że jak PO powróci do władzy to Lubań awansuje do pierwszej dziesiątki – ale można to rozumieć też na wspak. Szkoda dyskusji.

 19. PO już było u władzy. Łużyckie Centrum Rozwoju jest produktem PO. To za czasów Rowińskiego dziewczęta z ŁCR były chronione i rozpieszczane. Pani R została dyrektorem ŁCR, a obecnie jest sekretarzem miasta u Słowińskiego. Można powiedzieć, że Rowiński wyhodował sobie żmiję na własnej piersi. ŁCR to tuba propagandowa Słowińskiego. Ta więc PO wykazało się delikatnie rzecz ujmując nieroztropnością. Ich osiągnięcia również nie powalają.

 20. Kiedy Rowiński powołał ŁCR, pracowało tam w sumie 6 osób razem ze sprzątaczką i konserwatorem. Jak Rowński odszedł z urzędu, to natychmiast w ŁCR zwiększono zatrudnienie bodajże do 8, a potem do 10 osób plus stażystki. Natychmiast trzonem działalności tej jednostki stała się propaganda na rzecz nowego króla urzędu AS. Dla Pani R., która była dyrektorem, ŁCR było furtką do sekretarzowania po tatusiu. Fakt faktem, że Rowiński trzymał pod sobą puszkę pandory w której już w roku 2009 mieszał Słowiński na swoją modłę.
  Rowiński wiedział, że panie z ŁCR nie są mu zbyt przyjazne, jednak mimo to nie posunął się do ich zwolnienia, tak jak robi to Słowiński w stosunku do swoich podwładnych, kiedy uzna, że nie są mu przychylni. I tym Panowie się różnią. Rowiński ma klasę, a Słowiński nawet nie wie co to jest. No chyba że chodzi o klasę szkolną.