Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Lokalny Samorząd

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Zamieszkaj w niemieckim Görlitz. Za darmo!

Görlitz to jedno z najpiękniejszych niemieckich miasteczek. Co roku odwiedza je wielu turytów. Ma jednak problem z ubytkiem mieszkańców

Görlitz czyli nadnyski sąsiad naszego Zgorzelca, to najbardziej wysunięte na wschód miasto Niemiec. Piękna pastelowa starówka przyciąga co roku kilkaset tysięcy turystów. Mimo to miasto zmaga się ze znacznymi, zwłaszcza w sferze odpływu mieszkańców, którzy co raz częściej wybierają życie w większych niemieckich miastach. Dlatego samorząd Görlitz przygotował dla ewentualnych przybyszy nietypową ofertę. To bezpłatne zakwaterowanie w zamian za opinię o mieście i później możliwość pozostania tam na stałe.

Chcąc zawalczyć z depopulacją, urzędnicy z Görlitz wpadli na pomysł, by zacząć oferować bezpłatne miesięczne zakwaterowanie w mieście. Do programu wpłynęło 150 wniosków. Dwie trzecie z nich złożyli mieszkańcy dużych miast. Programem zainteresowały się też osoby z Polski, Węgier, Czech, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Miasto posiada siedem tysięcy wolnych mieszkań. Chociaż władze miasta mają nadzieję, że niektórzy przeprowadzą się na stałe, głównym celem programu jest uzyskanie opinii uczestników programu. Informacje zebrane z wywiadów i kwestionariuszy mają pomóc w ożywieniu mniejszych niemieckich miast

– Chcemy dowiedzieć się więcej o tym, czego ludzie potrzebują, a jeżeli zdecydują się na przeprowadzkę – o tym jaka była ich motywacja – powiedział odpowiedzialny za program Robert Knippschild z Urzędu Miasta w Görlitz.

Inne miasta już eksperymentowały z pomysłami na zwabienie nowych mieszkańców, oferując im zachęty w postaci zakwaterowania. Pierwszym z nich było Detroit w USA, które wprowadziło program płacenia obiecującym młodym specjalistom za życie i pracę w mieście przez rok. Dzisiaj takie rozwiązana są stosowane w wielu miejscach, od greckiej wyspy Antikythera po Candelę we Włoszech, czy w amerykańskiej Tulsie w stanie Oklahoma.

Każdy kto chce wziąć udział w programie, powinien zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Görlitz:

Postfach, 30 01 31, 02806 Görlitz

Telefon: +49 3581 67-0

e-mail: info@goerlitz.de

www.goerlitz.de

Autor: AM/Źródło: tvn24bis.pl

3 komentarze Zamieszkaj w niemieckim Görlitz. Za darmo!

Leave a Reply