Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Wyższe stawki podatku od nieruchomości w Lubaniu

Rada Miasta Lubań uchwaliła nowe stawki podatku od nieruchomości dla mieszkańców i przedsiębiorców, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 roku. Radni podnieśli opłaty do poziomu stawek maksymalnych.

Według nowej taryfy podatku od nieruchomości, właściciele mieszkań i domów zapłacą 79 gr za metr kwadratowy powierzchni użytkowej – wzrost o 2 gr, a przedsiębiorcy 23,47 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej – wzrost o 37 gr. Uchwałę podjęto głosami 17 radnych głosujących za. Jedna radna zagłosowała przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Robert Daszkiewicz szef klubu radnych Nowy Lubań twierdzi, że podwyższenie podatku to drenowanie kieszeni mieszkańców Lubania i odstraszanie potencjalnych inwestorów.

Trzeba pamiętać, że to jest podwyżka do stawki maksymalnej, więcej już nie da się podnieść, a my dzisiaj dzisiaj powinniśmy podatki obniżyć, żeby do miasta ściągnąć inwestorów, których tak bardzo brakujezaznacza radny Robert Daszkiewicz.

Z kolei Przewodniczący Rady Miasta Kamil Glazer, który prowadził na ten temat polemikę z Daszkiewiczem na FB podkreśla, że w uzasadnieniu uchwały Skarbnik Miasta Marian Zwierzański napisał, iż Lubań dostaje subwencję wyrównawczą i jeśli Rada nie podniosłaby podatków do przegłosowanego poziomu, to miasto automatycznie traci z subwencji tą różnicę.

W sąsiednich gminach, Rady Gmin w większości utrzymały stawki podatku od nieruchomości na poziomie z roku 2018.

Autor: Red.