Wystartował „Przystanek Literacki” – będą następne!
2. maja na rogu Rynku i ul. Tkackiej, w lubańskiej księgarni, która w ostatnich miesiącach przeszła gruntowny remont, znacznie powiększając powierzchnię sprzedażną, udanie wystartował pierwszy „Przystanek Literacki”. Przywrócono w ten sposób zapomnianą w Lubaniu ideę spotkań z dobrą (a czasami i kontrowersyjną) książką oraz jej autorami. A przede wszystkim z Czytelnikami. Tu – w myśl spotkań – mają ścierać się opinie i gusty, mają być wymieniane poglądy i poznawane nowe fakty.
Pierwszym gościem księgarni Pani Anety Czarnieckiej był Andrzej Zasieczny, znany warszawski autor i wydawca książek z najnowszej historii Polski. Przedmiotem spotkania była książka A. Zasiecznego „POLOWANIE NA PUŁKOWNIKA. Fakty i mity o I.Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. E. Plater”.
Jest to próba pokazania, co dzieje się za kulisami wymiaru sprawiedliwości, jeśli chce ustalić się historyczną prawdę. Kilka lat temu głośno było o książce Henryka Piecucha „Akcje specjalne. Od Bieruta do Ochaba”, która zaprowadziła jej autora na ławę oskarżonych. W procesie tym (sprawa żołnierek – Plateranek) uczestniczył także wydawca książki – Pan Andrzej Zasieczny. Okazuje się, że nie poznaliśmy wówczas całej prawdy. Andrzej Zasieczny podczas spotkania przytoczył nieznane szerzej fakty: m.in. raporty dekadowe Ireny Sztachelskiej o sytuacji w I. Samodzielnym Batalionie Kobiecym odnalezione po wielu latach przez H. Piecucha w… Archiwum Komitetu Centralnego PZPR w Warszawie. Zasieczny zrelacjonował przebieg procesu, pokrętną argumentację uzasadnienia wyroku ze strony sądu. Szczególnie dobitnie podkreślił udział biegłych w tej sprawie (prof. Paweł Wieczorkiewicz, prof. Andrzej Paczkowski) i ich opinie, których sąd… nie uwzględnił.
Nic dziwnego, że opisany przez Zasiecznego przebieg procesu sądowego i dziennikarskie manipulacje wokół niego spowodowały jednostronne przedstawienie w mediach samego procesu. Spotkało się to z żywą dyskusją wśród uczestników „Przystanku”. Zasieczny często odwoływał się do stron „POLOWANIA NA PUŁKOWNIKA”, gdzie zawarł dokładne cytaty z sądowych dokumentów i przybliżył politykę manipulacji wokół prawdy historycznej, niestety, tak często obecnej w naszym życiu publicznym jeszcze dziś.
Ciekawostką jest fakt, że temat działalności I. SBK im. Emilii Plater staje się przedmiotem badań historycznych kolejnych autorów. Zasieczny zapowiedział wydanie niebawem przez jego Agencję Wydawniczą CB pracy Marka Sokołowskiego „I. Samodzielny Batalion Kobiecy im. E. Plater 1943-1945”, gdzie autor zajął badawczo działalnością kobiecego batalionu… który – jak wskazują dokumenty – nie brał nigdy udziału w operacjach liniowych a stworzony został na propagandowy użytek Stalina i Związku Patriotów Polskich w ZSRR.
Po spotkaniu długo trwały jeszcze indywidualne rozmowy z autorem przy poczęstunku przygotowanym przez właścicielkę księgarni. Państwo Czarnieccy obdarowali Pana Zasiecznego i jego małżonkę pamiątkami z Lubania. Zaś na użytek „Przystanku” założyli KRONIKĘ, która zapełniła się pierwszymi wpisami gości.
„Przystanek Literacki” odbywać się będzie raz w miesiącu, z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych. Już zapowiadamy następny „Przystanek” . Wstępny termin ustalono na 6.06. godz. 17.00. Tym razem będzie on poświęcony walkom o Lubań 1945 i wokół Lubania. A kolejnymi gośćmi będą:
Arkadiusz Wilczyński – autor książki „Lubań 45 – ostatnie zwycięstwo III Rzeszy, poszukiwacz, odkrywca, uczestnik prac ekshumacyjnych Stowarzyszenia POMOST” i
Szymon Wrzesiński – autor m.in. książek: „Tajne badania Luftwaffe na Dolnym Śląsku. Za kulisami eksperymentów prof. Hubertusa Strugholda” i „Hitlerjugend na Śląsku”, historyk.
Spotkanie połączone będzie z prezentacjami multimedialnymi. Już dziś serdecznie zapraszamy!
Tekst i zdjęcia: Janusz Skowroński