Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Wyłudzali “na policjanta”. Zatrzymany mieszkaniec Lubania (WIDEO TV Lubań)

Policjanci z Wrocławia i Bolesławca zatrzymali członków grupy przestępczej, która wyłudziła ponad pół miliona złotych działając metodą “na policjanta”. Wśród zatrzymanych jest mieszkaniec Lubania.

14 marca funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz funkcjonariusze z Bolesławca, w wyniku szeroko zakrojonych czynności operacyjnych zatrzymali cztery osoby, podejrzane o wyłudzenie sporej kwoty pieniędzy od jednej z mieszkanek województwa dolnośląskiego.

Zatrzymane osoby podejrzane są o oszustwo metodą “na policjanta”, w wyniku którego pokrzywdzona utraciła środki płatnicze w kwocie ponad pół miliona złotych. Jak w każdym tego typu scenariuszu, kobieta otrzymała najpierw telefon od osoby podającej się za policjanta. Rozmówca poinformował ją, że ktoś włamał się na jej konto i potrzebuje kody autoryzacyjne, aby nie doszło do przestępstwa. Pokrzywdzona będąc przekonaną o jego prawdomówności i czując presję czasu, przekazała wszystkie informacje niezbędne sprawcom do wyprowadzenia z jej konta środków pieniężnych.

Zatrzymane w czasie operacji realizacyjnej osoby trafiły do aresztu. Wśród nich jest mieszkaniec Lubania. Obecnie policjanci nadal wyjaśniają wszystkie okoliczności związane z procederem, jakim zajmowali się podejrzani. Zdaniem kryminalnych sprawa jest rozwojowa, a oszukana kobieta najprawdopodobniej nie jest jedyną pokrzywdzoną przez zatrzymanych.

Za oszustwa zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja przestrzega jak nie stać się ofiarą oszustów!

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta i prosi o przekazanie danych dotyczących naszego konta, bądź wspomina o przekazaniu pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności, ani nie przelewajmy ich na żadne wskazane konto. Zadzwońmy do kogoś z rodziny i poradźmy się opisując całą sytuację. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za funkcjonariusza – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. O każdej próbie oszustwa informujmy Policję.

Autor: kom. Kamil Rynkiewicz

 

Leave a Reply