Wybudują kompleks lekkoatletyczny
(Gm. Wiejska Lubań) Jeszcze w tym roku, w Pisarzowicach powstanie duży, nowoczesny kompleks lekkoatletyczny dla mieszkańców Gminy Wiejskiej Lubań.Właśnie ogłoszono przetarg na budowę tego obiektu
Aktywność fizyczna i rekreacja są w dzisiejszych czasach niezwykle istotnym elementem kształtowania zdrowego stylu życia. Zapewnienie zaplecza sportowego, gdzie będzie można spędzać czas aktywnie, ułatwi promowanie aktywności fizycznej. Ta idea stała się impulsem do decyzji o wybudowaniu obiektu lekkoatletycznego, który powstanie przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym i Gimnazjum Publicznym w Pisarzowicach.

Wójt Gminy Lubań – Na terenie naszej Gminy działają liczne Kluby Sportowe, które z pewnością wykorzystają ten obiekt na działalność sportową i rekreacyjną.
– Inwestycja to budowa kompleksu w miejscu, gdzie spotykają się dzieci z terenu całej Gminy Lubań. Planujemy, iż boisko lekkoatletyczne powstanie przy udziale środków z Budżetu Województwa ramach Programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”, a także przy współudziale środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – mówi Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń. –W naszej Gminie duży nacisk kładzie się na podkreślenie roli sportu i aktywności fizycznej w codziennym życiu. Wybudowanie obiektu lekkoatletycznego stworzy okazję dla społeczności lokalnej do prowadzenia aktywnego trybu życia, organizowania zawodów sportowych, weekendów ze sportem i turystyką. Na terenie Gminy działają liczne Kluby Sportowe, które z pewnością wykorzystają ten obiekt na działalność sportową i rekreacyjną. Obiekt będzie ogólnodostępny, korzystanie z niego będzie bezpłatne, co dodatkowo zachęci do organizowania różnego rodzaju treningów, zajęć, które stanowić będą drogę do odkrywania talentów, szczególnie najmłodszych mieszkańców naszej Gminy – wyjaśnia Wójt
Kompleks sportowy będzie na co dzień wykorzystywany przez nauczycieli Gimnazjum Publicznego w Pisarzowicach i nauczycieli Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pisarzowicach. Kadra pedagogiczna systematycznie prowadzi szkolenia uczniów w lekkiej atletyce. Zajęcia i nauka konkurencji technicznych i biegowych jest prowadzona nie tylko na zajęciach wychowania fizycznego, ale także na kołach sportowych. Treningi na boisku lekkoatletycznym przyczynią się do uzyskiwania jeszcze wyższych wyników w tej dziedzinie sportu. Należy zaznaczyć, iż realizacja Projektu pozwoli na stworzenie kompleksowej bazy sportowej na terenie Gminy Wiejskiej Lubań. Obiekt lekkoatletyczny powstanie w bliskim sąsiedztwie boiska wybudowanego w ramach Programu „Moje Boisko Orlik 2012”, boiska trawiastego i placu zabaw – „Radosna Szkoła” oraz siłowni zewnętrznej.
Zakres przedsięwzięcia: bieżnia lekkoatletyczna 4-torowa okólna o obwodzie 200 m z nawierzchnią syntetyczną o szerokości toru 1,22 m; bieżnia do sprintu 6-torowa długości 100 m (120 m ze startem i wybiegiem) z nawierzchnią syntetyczną, o szerokości toru 1,22 m; skocznia w dal o wymiarach 2,75 x 10 m z rozbiegiem o rozmiarach o dł. 40 m z nawierzchnią syntetyczną, skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, zagospodarowanie płyty wewnątrz bieżni okólnej boiskiem wielofunkcyjnym o wym. 27,08×44 m, ogrodzenie obiektu.
Ogłoszenie przetargu na realizację tej inwestycji nastąpiło dniu 27.02. br – szczegóły TUTAJ
SP/UGL
Bardzo się cieszę że u mnie w miejscowości zostanie wybudowany obiekt lekkoatletyczny,który bardzo potrzebują uczniowie i dzieci. Chyle czoło za zaangażowanie władz Gminy. Tylko jestem troszkę zdziwiony, że na boiska, siłownie na powietrzu, place zabaw, place rozrywki, czy kramy wystawowe, bardzo szybko Gmina pozyskuje środki finansowe i jest to robione dosyć sprawnie! Natomiast my mieszkańcy Gminy chyba także, a powiem że nawet bardziej potrzebujemy nowych lub gruntownie przebudowanych dróg przebiegających wzdłuż każdej wioski,chodników, dróg dojazdowych do posesji bo mieszkańcy toną w błocie ,budowy nowych dróg łączących drogi gminne z wojewódzkimi, odbudowy rowów i cieków wodnych w każdej miejscowości, kanalizacji,sieciowego gazu,nowego oświetlenia ulicznego, przebudowy mostów, budowy parkingów przy cmentarzach, rekultywacji i oczyszczania skwerów, parków. To co wymieniłem to jakoś bardzo blado wygląda z zaangażowaniem, realizacją, w ogóle zajęcie stanowiska w tych kwestiach.
Proszę sprawdzić na stronie UMWD kierunki finansowania ze środków unijnych w RPO dla Dolnego Śląska. Przewidziano jedynie finansowanie dróg wzmacniających bezpośrednio korytarz komunikacyjny A4. Epizod dofinansowywania infrastruktury drogowej był jednorazowy i nie jest kontynuowany. Kto zdążył wybudować drogi, ulice, chodniki w ramach pomocy UE ten wygrał. W nowej perspektywie pozostaje zatem finansowanie tych inwestycji ze środków krajowych, w szczególności ze środków własnych, a jak zasobne są fundusze krajowe na ten cel nie trzeba chyba wiele wyjaśniać.
W obecnej perspektywie są znaczne środki na ekologię i ochronę środowiska, zatem można jeszcze uzyskać duże dofinansowanie na gospodarkę ściekową i utylizację odpadów.
Finasowanie dróg wzmacniających bezpośrednio korytarz komunikacyjny A4 dotyczy dróg wojewódzkich i krajowych. Gminne drogi to oddzielna sprawa. Czyli Panie Andrzeju nic się nie zmieni? Czekamy biernie przez kolejne 25 lat? A co gospodarki ściekowej, to jak mi wiadomo nie jest planowana siec kanalizacyjna z prawdziwego zdarzenia, tylko dofinansowanie około 5 tys.zł do biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, natomiast całkowity koszt budowy i montażu to ponad 15tys .zł. No nie wiem ilu mieszkańców z tego skorzysta?
Nie będę udawał eksperta bo byłem raptem na kilku konferencjach na temat nowego rozdania. Pieniędzy na „sprawy przyziemne” nie będzie, będziemy natomiast walczyli ze zmianami klimatu. To co uzyskał Wójt to prawdopodobnie jeszcze resztki z poprzedniego rozdania, pod warunkiem wydania środków do końca roku.