WOŚP zagra w najliższą niedzielę w MDK
Już 8 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej zagra w lubańskim Miejskim Domu Kultury. Nie zabraknie atrakcyjnych aukcji i licytacji, występów miejscowych zespołów i grup tanecznych , ale głównym celem będzie pomoc potrzebującym wcześniakom i oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
Nie wszyscy jednak rozumieją co znaczy finansowa pomoc podczas finału orkiestry i pomagają raczej sobie rabując wolontariuszy. A takie przypadki już zdarzały się w Lubaniu. Podczas kwesty zdarzają się również wolontariusze – oszuści. – Nasi kwestorzy będą mieli odpowiednie identyfikatory i będę naklejać chętnym serduszka orkiestry, to powinno zapobiec aktywności orkiestrowych oszustów – mówi dyrektor MDK Kazimierz Kiljan. Do zabezpieczenia lubańskiego finału włączyła się też lubańska policja i straż miejska.
-Mając na uwadze bezpieczeństwo kwestujących podczas XX edycji Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej nasi policjanci aktywnie włączyli się w jego organizację. Spotykają się z szefami sztabów WOŚP i wolontariuszami zwracając uwagę, na jakie zagrożenia mogą być narażeni i czego powinni unikać, aby bezpiecznie zbierać pieniądze. Nad bezpieczeństwem uczestników Wielkiego Finału czuwać będzie większa liczba policyjnych patroli prewencyjnych, ruchu drogowego oraz operacyjnych – mówią lubańscy policjanci.
Pamiętać należy, że w każdym społeczeństwie są osoby, które szukają okazji łatwego wzbogacenia się, w sposób sprzeczny z prawem, często na ludzkiej krzywdzie. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka drobnych wskazówek, których przestrzeganie na pewno przyczyni się do bezpieczeństwa wolontariuszy:
- Unikajmy miejsc rzadko uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, a po zmroku parki lub skwery.
- Nie chodźmy sami, najlepiej zbierać datki w towarzystwie przyjaciół, kolegów.
- W razie napadu nie starajmy się za wszelką cenę ratować skarbonki, pamiętajmy, że Nasze zdrowie jest najważniejsze. Zapamiętajmy natomiast jak najwięcej szczegółów z rysopisu sprawcy.
- Podczas ucieczki sprawcy, głośno wzywajmy pomocy i jak najszybciej przekażmy Policji informację o kradzieży.
- Jeżeli podejrzewamy kogoś o złe zamiary, nie obawiajmy się skorzystać z pomocy osób dorosłych lub powiadomić Policję.
- Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy puszki z pieniędzmi bez nadzoru – niektórzy tylko na to czekają.
- Zapamiętaj numery telefonów alarmowych: 997 lub 112 (połączenia bezpłatne).