Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Wernher von Braun, Gomułka, Bierut i Jaruzelski chętnie odwiedzali Zamek Czocha

Wernher von Braun

Zamek Czocha koło Leśnej, jest jednym z najstarszych i najbardziej tajemniczych zabytków nie tylko w Powiecie Lubańskim ale również w Polsce. Zarówno za czasów kiedy Czocha była miejscowością niemiecką i nazywała się Tzchocha, jak i już po roku 1945, tamtejszy zamek cieszył się ogromną popularnością wśród ówczesnych prominentów.

 Podczas drugiej wojny światowej Zamek Czocha odwiedzał Werhner von Braun, jedna z największych postaci naukowych XX wieku i bohater narodowy nazistowskich Niemiec, a potem Ameryki, ojciec niemieckiej broni rakietowej, późniejszy twórca rakiet kosmicznych Saturn, które wynosiły na księżyc statki z grupy Apollo. Odwiedziny te wiąże się z prowadzonymi przypuszczalnie w podziemnych

Bolesław Bierut

fabrykach pod Leśną badaniami nad bronią V-1 i V-2 i eksperymentami z bronią uranową lub nowoczesnymi silnikami. Podczas wojny w pobliżu Zamku zlokalizowano silną obronę przeciwlotniczą, co może oznaczać że von Braun miał tutaj swoje biuro badawcze (choć inne źródła podają że w zamku istniał tam głęboko zakonspirowany ośrodek kryptologiczny).

Po II wojnie światowej zamek został ograbiony, a później trafił pod kuratelę wojska polskiego i stał się luksusowym hotelem dla ówczesnych vipów. Wśród wielu prominentów, którzy po 1945 roku gościli na zamku Czocha, były takie “znakomitości” jak Bolesław Bierut, Jakub Berman, Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Wojciech Jaruzelski, Marian Spychalski, a także wybitni dowódcy armii radzieckiej marszałek Gieorgij Żukow, Konstanty Rokossowski i marszałek Iwan Koniew.

Generał Wojciech Jaruzelski

Władysław Gomułka

Red.

 

 

 

1 comment to Wernher von Braun, Gomułka, Bierut i Jaruzelski chętnie odwiedzali Zamek Czocha

  • Superman

    Poważnie? A ja słyszałem, że chętnie Czochę odwiedzał Batman i Robin, by zaznać przyjemności, a potem dołączyła do nich Wonder Woman…….

    Proszę nie używać inwektyw pod naszym adresem.

    Moderator