W przededniu Święta Flagi
Do napisania tych kilku słów skłoniły mnie obserwacje, jakie poczyniłem przez lata przyglądaniu się temu, co Polacy wywieszają w swoich oknach, z czym idą na różnego rodzaju wystąpienia, przy których towarzyszy im flaga państwowa i to, co z tą flagą czynią (umieszczają na niej).
Wielkimi krokami zbliżają się święta, które wielu obywateli Polski uświetni wywieszeniem polskiej flagi. Tym świętami będą 1 maja, 2 maja, 3 maja i Dzień Zwycięstwa 8 maja (a może 9-go, kto to wie…) Zawisną więc flagi na balkonach, na urzędach państwowych, widać je będzie wszędzie, wszędzie… I tak jak nie ma większych problemów z tymi flagami, które wywieszają odpowiedzialne za nie jednostki administracji samorządowej i państwa tak to, co wywieszają zwykli obywatele może już przyprawić wielu o ból głowy.
Załopocze więc flaga Polski w różnych wariacjach i kombinacjach…
I tak ten, kto ma jeszcze zapas flag z mistrzostw Europy, jakie odbyły się w Polsce, zawiesi flagę z napisaną na niej znaną marką piwa. Inni zaopatrzą się we flagi, które w sposób wręcz maniakalny przypominają kupujących je, że jest to w rzeczy samej flaga Polski. Przypominają to wielkim napisem Polska.
Jeszcze inni, aby już całkowicie rozwiać potencjalne wątpliwości, jakiego państwa flagę wywieszają oraz aby wykazać się super patriotyzmem, wystawią flagę na której zobaczyć będziemy mogli godło państwowe, a jakby ktoś dalej nie wiedział jakiego kraju to flaga, to dodatkowo będzie piękny napis Polska. Ci wymienieni powyżej może znajdą jeszcze usprawiedliwienie i w oczach i słowach innych. Ja zaś zapytam się, czy mogą takie usprawiedliwienie znaleźć również ci, co na fladze państwowej powypisują różne mniej lub bardziej dziwne napisy…?
Wiele razy przypatrywałem się flagom innych państw, jakie można było zobaczyć przy okazji różnych uroczystości. I jakie obserwacje poczyniłem? Ano takie, że jesteśmy chyba jedynym krajem, na tym jakże pięknym globie, gdzie na flagach państwowych pisze się, a to hasła reklamowe, a to doping sportowy w postaci leć…, leć, a to hasła polityczne. No i oczywiście, aby każdy wiedział i zapamiętał jak wygląda flaga Polski, z upodobaniem przyozdabiamy je napisami.
A co o tym mówi Ustawa z dnia 31.01.1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (z późniejszymi zmianami). Ustawa ta w sposób bardzo precyzyjny mówi, co jest symbolem RP (art. 1.1), jakie barwy są barwami RP (art. 6.1), co jest flagą państwową RP (art.7.1).
Pozwolę sobie zacytować w tym miejscu ten jakże ważny artykuł, zdając sobie sprawę z w/w błędów popełnianych przez obywateli RP:
1. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad:
1) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
3) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4) Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów;
5) organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego – w czasie ich sesji;
6) organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych – z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.
2. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą również polskie statki żeglugi śródlądowej.
3. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej zaleca się podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed budynkami mieszkalnymi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą lub w innych miejscach niż wymienione w ust. 1 i 2 – z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.
Zaś artykuł 8 i 9 mówi gdzie podnosi się flagę państwową z godłem:
Art. 8.
1. Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą:
1) przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, a także kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji – w wypadkach przewidzianych w prawie i zwyczajach międzynarodowych;
2) cywilne lotniska i lądowiska;
3) cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą;
4) kapitanaty (bosmanaty) portów – na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe.
2. Minister właściwy do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady dotyczące postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględniając praktykę i zwyczaje istniejące w państwie przyjmującym, określając sytuacje, w których podnoszenie flagi państwowej jest obowiązkowe, oraz określając szczegółowo jej usytuowanie.
3. Minister Transportu i Gospodarki Morskiej2) określi sposób podnoszenia flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej na cywilnych lotniskach i lądowiskach oraz na cywilnych samolotach komunikacyjnych podczas lotów za granicą.
4. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze zarządzenia, sposób używania flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej przez oddziały i jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej podczas oficjalnych uroczystości poza granicami państwa oraz w kontaktach międzynarodowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uwzględniając charakter uroczystości.
Art. 9.
1. Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą polskie statki morskie jako banderę, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szczególnymi; ponadto do bandery stosuje się prawo i zwyczaje międzynarodowe.
2. Statki morskie pełniące specjalną służbę państwową podnoszą także flagę oznaczającą pełnienie tej służby.
3. Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej ustala wzory flag na oznaczenie pełnionej specjalnej służby państwowej oraz okoliczności i warunki ich podnoszenia.
Tak więc treści tych artykułów jednoznacznie mówi jak wygląd flaga RP, kto, kiedy i gdzie ją wywiesza.
Żywię wielką nadzieję, że któregoś pięknego dnia naród Polski zacznie manifestować swoje przywiązanie do kraju, swój patriotyzm flagami Polski, a nie flagami z wariacjami na różne tematy dalekich od ustaleń ustawowych i tradycji narodowych ukształtowanych w kraju po przez wieki.
Życzę wszystkim dużo radości podczas zbliżających się świąt państwowych.
Piotr Kucznir