Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

W Lubaniu nie będzie bonifikaty dla mieszkańców

Klub Radnych “Nowy Lubań”, złożył projekt uchwały dotyczący udzieleniu mieszkańcom Lubania 90 – procentowej bonifikaty przy wnoszeniu opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Niestety uchwała przepadła w głosowaniu. Większością głosów odrzucili ją radni klubu “Lubań Razem”.

Z dniem 1 stycznia br., prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe ma zostać przekształcone na prawo własności tych gruntów. Potwierdzeniem faktu przekształcenia w stosunku do gruntów stanowiących własność Gminy Miejskiej Lubań, będzie zaświadczenie wydane przez Burmistrza Miasta Lubań. W związku z tym, że przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne, Klub Radych Rady Miasta Lubań “Nowy Lubań” Roberta Daszkiewicza, złożył projekt uchwały, w którym zaproponował na rzecz mieszkańców 90% bonifikatę przy wnoszeniu opłaty za przekształcenie z użytkowania wieczystego we własność. Niestety pomysł radnych “Nowego Lubania”, który miała na celu  przepadł w głosowaniu.

Radni klubu “Nowy Lubań” oczywiście głosowali za wprowadzeniem bonifikaty. Natomiast za jej odrzuceniem zagłosowali wszyscy radni klubu “Lubań Razem”, a radni klubu “Łączy nas Lubań” wstrzymali się od głosu.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Lubań nasz klub radnych “Nowy Lubań”, idąc śladem wielu miast, przedstawił pod głosowanie projekt uchwały, który umożliwiałby przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nawet z 90–procentową bonifikatą dla mieszkańców Lubania – wyjaśnia przewodniczący klubu radnych “Nowy Lubań” Robert Daszkiewicz. – Wydawało nam się, że skoro kilka tygodni wcześniej, klub radnych “Lubań Razem” skupiony wokół burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego i wspierający ich klub “Łączy nas Lubań”, narzucili nam mieszkańcom maksymalne stawki podatku od nieruchomości, to chociaż w ten sposób zechcą nieco ulżyć mieszkańcom. Niestety, koalicja “Łączy Nas Lubań” i “Lubań Razem” po raz kolejny pokazała, że nie jest zainteresowana formą pomocy finansowej w stosunku do swoich wyborców i w ogóle mieszkańców w postaci ulgmówi Daszkiewicz.

Warto przypomnieć że projekt uchwały który przygotowali radni Roberta Daszkiewicza, uwzględniał również bonifikaty na na kolejne lata po wydaniu zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. Mieszkańcy wnosiliby opłaty: 60% w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej w drugim roku, 50%  w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej w trzecim roku, 30%  w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej w czwartym roku, 20%  w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej w piątym roku i 10%  w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej w szóstym roku.

Autor: Andrzej Ploch

 

 

4 komentarze W Lubaniu nie będzie bonifikaty dla mieszkańców

 • lech 2

  You tube Luban bez bonifikat

 • punktujący

  Tych radnych rozliczymy w kolejnych wyborach, bo oni głosowali przeciw wprowadzeniu bonifikaty:

  Michał Kraska, Tomasz Otton, Eugeniusz Soiński, Kamil Glazer, Ryszard Piekarski, Tomasz Korcz, Jan Hofbauer, Stanisław Wisłocki, Ryszard Jastrzębski, Mieczysław Iwanow, Teresa Kraska, Jolanta Stanasiuk.

 • lech 2

  warto zaznaczyc ze kilkadziesiat minut wczesniej zaprzysiezony nowy radny przykoscielny Soinski tez glosowal przeciw spolecznym bonifikatom.

 • lech

  “Regulamin komentowania wpisów

  Dokonując komentarza prosimy przyjąć przydomek (Nick), który nie będzie się zmieniał w dalszej korespondencji. Jednocześnie prosimy nie stosować imion już funkcjonujących. Komentarze opatrzone imieniem i nazwiskiem mają szczególne uznanie.”

  Czy redakcja zna swój regulamin?? Jeśli nie- to proszę się przeszkolić- Czytam i nie wierze..Jeśli maszyna cenzurująca nie panuje nad “filtracją”, to proszę ustawić..

  Administrowanie portalem to -nie hulaj dusza!!To nie są moje wpisy , użytkownika o nicku-lech.- proszę to skasować. -to na razie tyle..

  —————
  Moderator: Zmieniliśmy konkurentowi przydomek na lech 2. To nie jest zła wola z jego strony – po prostu tak ma na imię.

Leave a Reply