W Buchenwaldzie uczcili pamięć więźniów Hartmannsdorfu
W czwartek 4.06. członkowie Stowarzyszenia „Zamek Czocha” przebywali na terenie byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald koło Weimaru. Obóz powstał już w 1937 roku, zaś w lutym 1945 r. tragicznym marszem śmierci posłano do niego około 1000 więźniów z obozu Hartmannsdorf (dziś Miłoszów). Ostatecznie do Buchenwaldu 12.03.1945 roku dotarło 399 więźniów. Na placu obozowym – dziś będącym cmentarzem-miejscem pamięci członkowie naszego stowarzyszenia – wicestarosta lubański Wojciech Zembik oraz Agnieszka Łabuz i Sylwia Zachar złożyli wieniec oraz zapalili znicze pamięci.
Stowarzyszenie przez cały bieżący rok, podejmując różne działania, czci 70-tą rocznicę tamtych wydarzeń, przybliża i dokumentuje historię obozu Hartmannsdorf. Wcześniej, między 15. lutego a 12. marca pod tablicą przy sztolni w Leśnej płonęły znicze pamięci. Przypominały o tych, którzy przeszli wiele setek kilometrów z tego miejsca do obozu w Buchenwaldzie i tych którym nie dane było doczekać wolności.
Członkowie Stowarzyszenia „Zamek Czocha” uprzątnęli także teren przy sztolni. Podczas wizyty w Buchenwaldzie omówiono organizację wyjazdów młodzieży szkolnej do tego miejsca pamięci oraz warunki nawiązania współpracy z młodzieżą szkół niemieckich. Co ciekawe, w Buchenwaldzie pokazano nam efekt prac wykopaliskowych na terenie jednego z miejsc, gdzie młodzież niemiecka mogła znaleźć i zidentyfikować przedmioty należące do więźniów. To namacalna lekcja wciąż odkrywanej historii.
Stowarzyszenie „Zamek Czocha” przystąpiło do realizacji dużego projektu, którego celem jest przywrócenie tożsamości historycznej mieszkańców Miłoszowa i Leśnej a związanego z istnieniem tu obozowej filii Gross-Rosen. Na tę działalność pozyskano środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, który wysoko ocenił naszą propozycję. Projekt potrwa do końca br.
Tekst i zdjęcia: Janusz Skowroński
prezes Stowarzyszenia „Zamek Czocha”