Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Urząd Skarbowy w Lubaniu nie zostanie zlikwidowany

W ostatnich dniach w Lubaniu pojawiły się pogłoski o likwidacji miejscowego Urzędu Skarbowego. Pogłoski okazały się jednak zwykłymi, wyssanymi z palca plotkami. Jak wyjaśnia Marta Tarnowska Rzecznik Prasowy, Kierownik Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, planów likwidacji US w Lubaniu nie ma i nie było.

W minionych dekadach Lubań dotykały różne procesy transformacyjne i cywilizacyjne, które niejako „przeorały” miejscowe realia i mocno zaciążyły na obliczu miasta. Jedne z nich, co oczywiste, miały charakter pozytywny, inne negatywnie i – jak się wydaje – tych ostatnich odnotowaliśmy jakby trochę więcej. A, niektóre z nich dają znać o sobie nadal. Co ważne, procesy te mają charakter obiektywny, w zasadzie są niezależne od nas, na które co najwyżej mamy bardzo ograniczony wpływ. Niewątpliwie takim zjawiskiem, z którym zmagamy się od lat, jest postępujące pozbawianie Lubania funkcji ośrodka ponadregionalnego. Jeszcze pod koniec XX wieku nasze miasto było wybrane na siedzibę Urzędu Rejonowego, który przeznaczony był do administracyjnej obsługi tego zakątka kraju.

To był w zasadzie ostatni akcent, który dowartościowywał nasze miasto, bo potem cały trend jakby się odwrócił. Wymieńmy tu tylko trzy znamienne przykłady. W ramach szeroko rozumianej racjonalizacji i koncentracji działań, czy jak te reorganizacje by się zwało, wyprowadzono z grodu nad Kwisą Łużycki Oddział Straży Granicznej, potem pozbawiono nas oddziału Archiwum Państwowego, potem przyszła kolej na Areszt Śledczy a teraz coraz częściej i głośniej mówi się, że Urząd Skarbowy w Lubaniu, w ramach reorganizacji struktur fiskusa, podzieli los tych jednostek. Ile w tym prawdy a ile niczym nie uzasadnionych obaw?

– Odnosząc się do „pogłosek”, krążących w mieście, wyjaśniam uprzejmie, że na dzień dzisiejszy nie wiadomo mi nic o „likwidacji Urzędu Skarbowego w Lubaniu”, ani nawet o takich zamierzeniach – odpowiada na nasze zapytanie Marta Tarnowska Rzecznik Prasowy, Kierownik Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. – Proszę uprzejmie o uspokojenie czytelników i przekazanie, że nawet jeśli, w bliżej nieokreślonej przyszłości, w Urzędzie Skarbowym w Lubaniu doszłoby do jakichkolwiek zmian organizacyjnych, to podatnicy tego urzędu nie zostaną pozbawieni obsługi, czy dostępu do jakichkolwiek usług Krajowej Administracji Skarbowej. Przyjazna i dostępna obsługa klienta jest dla nas priorytetem i podstawowym zadaniem.

Dobrze, że choć Łużyckie Centrum Medyczne załapało się do sieci szpitali, bo kto wie jak długo przy takiej zapaści służby zdrowia stan ten potrwa? Na koniec nie trzeba specjalnie dodawać, że te wszystkie wyprowadzki, fuzje, likwidacje obniżają rangę miasta, uderzając w jego prestiż a naszą dumę, zaś w przyszłości mogą wpływać na jego perspektywy rozwojowe. Trudno się z tym pogodzić.

(RF/TK)