Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Urodziny Hitlera koło Zgorzelca

Demonstracja neonazistowska w Niemczech.

Ogólnopolskie media donoszą że niemiecka skrajnie prawicowa partia NPD chce zorganizować w kwietniu obchody 129 rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w Ostritz, położonym tuż nad Nysą Łużycką, ok 15 kilometrów na południe od Zgorzelca. W imprezie mają wziąć udział niemieccy, polscy i czescy neonaziści.

Wydarzenie noszące nazwę „Schild und Schwert” czyli w tłumaczeniu „Tarcza i Miecz”, ma odbyć się w dniach 20 – 21 kwietnia br. na jednej z tamtejszych prywatnych posesji. Organizatorzy spodziewają się kilku tysiący wielbicieli wodza III Rzeszy. W ramach imprezy mają odbyć się heppeningi, wiece i  koncerty prawicowych zespołów muzycznych oraz zawody MMA i M1.

W związku z bardzo kontrowersyjnym charakterem wydarzenia i możliwymi ekscesami, (w ślad za neonazistami do Ostritz przybędą także antyfaszyści), sprawa ma charakter międzynarodowy. W zabezpieczeniu miejsca wydarzenia wezmą udział funkcjonariusze policji z trzech przygranicznych państw – Niemiec, Czech i Polski. Nasi mundurowi z Policji i Straży Granicznej mają zabezpieczać miejscowość Krzewina Zgorzelecka, która graniczy z Ostritz. Zgodnie z porozumieniami, w razie sytuacji bardzo niebezpiecznej służby polskie i czeskie mają udzielić wsparcia siłom niemieckim.

Według polskich mediów, m.in Gazety Wyborczej czy Faktu, polskie środowiska skrajnej prawicy również wezmą udział w tym wydarzeniu.

Świętowaniu urodzin Führera przeciwstawiają się mieszkańcy spokojnego Ostritz. Jak informuje Gazeta Saksońska wychodząca w pobliskim Görlitz, organizacja społeczna w Ostritz, do której należy radny miejski Thomas Göttsberger, zdecydowanie sprzeciwia się realizacji wielkoskalowej demonstracji NPD w Ostritz.“Partia, która lekceważy swobodny, demokratyczny porządek, nie może rościć sobie prawa do wolności zgromadzeń w Ostritz i ustalać brunatny wizerunek naszego miasta” powiedział Göttsberger dla Gazety.

Radny wzywa obywateli, polityków, stowarzyszenia i grupy, aby wyrazili sprzeciw: “Nie, nie chcemy imprezy NPD w Ostritz”.

Autor: Red.

 

 

6 komentarzy Urodziny Hitlera koło Zgorzelca

 • Redakcja

  Do komentującego pod nickiem regent:
  W związku z inwektywami, jakich dopuścił się Pan w swoim komentarzu obrażając w ten sposób członków naszej redakcji, oświadczamy że nie opublikujemy już żadnego z Pańskich wpisów pod nickiem regent, ani żadnego wpisu który zostanie zamieszczony pod innym nickiem z Pańskiego adresu IP.

  Pozdrawiamy Redakcja Przeglądu Lubańskiego

 • regent

  Czyli zabieramy zabawki i wychodzimy z piaskownicy. Najwyraźniej ktoś u Państwa nie tylko miesza pojęcia prawica z neofaszystami, ale także nie zna znaczenia słowa inwektywy. Nazywanie neofaszystów “skrajną prawicą” – to jest dopiero nie tylko inwektywa, ale indolencja redaktora. No cóż, to Państwo macie w ręku pilota. Żegnam zatem i życzę dobrego samopoczucia przy lekturze “gw” i der Faktu.

  • Andrzej Ploch

   Narracja narzucona przez GW i Fakt jest właśnie taka jak przedstawiono w artykule. Pana uwaga jest jak najbardziej słuszna. Przypisywanie ruchom prawicowym bagażu narodowego socjalizmu to ostatnio stały zabieg „nowej polityki historycznej” pewnego tandemu.
   (Mało kto wie, że nazista to skrót od narodowy socjalista)

   Modelowo realizowany scenariusz „wafelkowego nazisty”:
   1. Zwerbuj kretyna pod nadzorem agenta
   2. Sfinansuj mu przyjazd na „urodziny” i krótkie skórzane spodenki, bo nawet nie wie jak się ubrać na taką okazję.
   3. Zrób z tego materiał prasowy
   4. Opublikuj materiał w mediach światowych pod tytułem „Polacy świętują urodziny…”
   5. Kretynowi kup batonik. Płacić mu nie trzeba bo będzie sławny i to mu wystarczy.
   6. Jakby mama kretyna protestowa to się tego po prostu nie „puści”
   7. Gdyby jednak mama dalej protestowała to agent jej stosownie zapłaci bo dziecko jest specjalnej troski, a pieniądze na nową politykę historyczną są duże i coś się uszczknie.

   Ps. Szkoda, że poniosły Pana nerwy. Niech Pan patrzy na Premiera jak celnie ripostuje i nie daje powodów do cenzury w prasie światowej. Dziwię się jednak Pana osamotnieniu w temacie.

 • Lewak

  Ty regent to powinieneś pójść pod ratusz palnąć łbem o ścianę ratusza i być może byś zmądrzał. Piszę być może, bo cię nie znam więc jest jakaś szansa. Chyba że masz dziedzicznie […] zamiast mózgu, to wtedy nic to nie da. A tak w ogóle to może sobie otwórz prawicowy portal i tam się wyżywaj do woli ile wlezie. Nie pozdrawiam.

 • Ola2

  Trochę na własne życzenie redakcjo, tak jałowy poziom powyżej. Po co w ogóle nagłaśniać ten temat? Czysta informacja? Nie do końca. Jak widać komuś w to graj! Gdzie Ostritz a gdzie Lubań? Dobór tematów lokalnych ostatnio mocno szwankuje na Waszym portalu.

  • Andrzej Ploch

   No nie, miedza bardzo blisko. Aż korci coś powiedzieć na ten temat. My nie strusie, głowy w bazalt nie schowamy.